Co warto zobaczyć na Sycylii? Top atrakcje

EuropaIwona Kołczańska14.09.2020

Największa wyspa Morza Śródziemnego to świetny wybór na urlop jesienią. Na Sycylii przedłużmy sobie lato w najlepszy możliwy sposób. Pośród pięknych widoków, pysznego jedzenia i niezwykłych zabytków.

Sycylia
Sycylia

To jedno z tych miejsc, z których trudno nie wrócić oczarowanym. Turkusowe zatoki z przejrzystą wodą zachęcają do kąpieli, restauracje oferują wspaniałą włoską kuchnię w najlepszym wydaniu, a wąskie ulice miasteczek pamiętają niezwykłe momenty w historii. Gdzieś w oddali widać potężną Etnę, którą od czasu do czasu wypuszcza z siebie kłęby dymu, przypominając o swej potędze. Obrazy żywcem wyjęte z "Ojca Chrzestnego" przeplatają się z rajskimi plażami i śródziemnomorską roślinnością.

Sycylijska ceramika
Sycylijska ceramika

Jesień na Sycylii to wysokie temperatury i nagrzane morze. Na wyspie znajdziemy zarówno ukryte zatoczki i spokojniejsze hotele na romantyczny urlop we dwoje, jak i większe obiekty z basenami i zjeżdżalniami, z których z powodzeniem można korzystać także w październiku. To świetny kierunek na rodzinny urlop także ze względu na piękne plaże – niezależnie od regionu znajdziemy odcinki z miękkim piaskiem. Tygodniowe wczasy z 2 posiłkami dziennie i przelotem zarezerwujemy już od 2400 zł na przełomie września i października.

Na niezwykły klimat Sycylii składa się także podejście mieszkańców, którzy swoją otwartością i uśmiechem zdobywają serca turystów. Mój 3-letni synek podczas tygodniowego pobytu na włoskiej wyspie zjadł więcej lizaków i czekolady niż przez całe swoje życie – lizaki dostawał codziennie w kawiarni od właściciela, który wyglądem przypominał członka miejscowej mafii, czekoladę z kolei wręczał mu właściciel sklepu, do którego zaglądaliśmy po owoce. Sycylijczycy kochają dzieci i dają to odczuć na każdym kroku. Włoszki przystają przy wózkach i zachwycają się bobasami, zagadują starsze maluchy, a bariera językowa nie ma najmniejszego znaczenia. Na Sycylii czuć, że rodzina to ogromna wartość, a dzieci są wszędzie mile widziane.

Wschodnie wybrzeże – Taormina, Etna i rajskie plaże

Sycylia ma aż 25 tys. km kw., które szczelnie wypełnione są pięknymi miejscami. Niezależnie, który region wybierzemy, czekają na nas boskie plaże i masa atrakcji. Wschodnie wybrzeże z lotniskiem w Katanii to niesamowita Taormina z plątaniną wąskich uliczek, świetnie zachowany teatr grecki z obłędnym widokiem na morze i Etnę czy rezerwat Isola Bella z jedną z najbardziej znanych plaż we Włoszech.

Świetną bazą wypadową będzie Giardini Naxos, kurort położony kilka km od Taorminy, idealny także dla rodzin z dziećmi ze względu na piaszczystą plażę i łagodne zejście do morza. W okolicy warto zobaczyć także wąwóz Alcantara, po którym można brodzić, podziwiając niezwykłe skalne ściany. Na terenie parku znajdują się trasy widokowe i liczne atrakcje dla najmłodszych. Ładne plaże znajdziemy także w kurorcie Letojanni.

Etna
Etna

Południowa część wschodniego wybrzeża to z kolei słynne Syrakuzy, o których śpiewa Maryla Rodowicz. Warto zajrzeć także do Noto i niezwykle malowniczej miejscowości Marzamemi.

Północne wybrzeże – legendarne Palermo, Cefalu i widoki jak na Karaibach

Północna część wybrzeża jest równie spektakularna, więc wybór nie jest łatwy. To tu znajduje się stolica wyspy Palermo – miasto, które zachowało niezwykły klimat. Ogromna liczba zabytków, ukrytych wśród malowniczych ulic kusi turystów z całego świata. Wśród kurortów najsłynniejsze jest Cefalù, położone ok. 50 km na wschód od Palermo. Położone malowniczo u stóp masywu skalnego La Rocca zachwyca architekturą i pięknymi plażami.

Street food w Palermo
Street food w Palermo

Warto także wybrać się do San Vito Lo Capo, gdzie znajduje się plaża uznawana za najpiękniejszą na Sycylii. Kolor wody i krajobraz przypomina egzotyczne zakątki na Karaibach, na dodatek zatoka osłonięta jest od wiatru więc sprzyja wypoczynkowi.

Absolutnie wyjątkowe miejsce to także rezerwat Zingaro. Wymaga sporo chodzenia, więc wygodne buty są konieczne. Nagrodą za wysiłek są przepiękne widoki, odludne zatoczki i cudne plaże.

Sycylia
Sycylia
Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.

Polecane oferty