Black Week Trwa! ⏱️ Rabaty do 40% i oferty do 999 zł/os.Sprawdź

Wczasy Syrakuzy

Przed podróżą

Do Włoch Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
We Włoszech dla Polaków wizy nie są wymagane.
Obecnie jest to jedno z najważniejszych miast na wyspie – centrum handlowe, kulturowe i turystyczne, usytuowane na wschodnim brzegu Sycylii, niedaleko takich turystycznych miejscowości jak Catania i Taormina.

Ta wyjątkowo malownicza, sycylijska miejscowość przez badaczy architektury i sztuki uważana jest za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w całym basenie Morza Śródziemnego.

Miasto to raj dla miłośników zwiedzania. Jego historia sięga 734 roku p.n.e., kiedy osada Siracusa była kolonią grecką. Właśnie to miasto wraz z Rzymem i Aleksandrią stanowiło najważniejsze centrum ekonomiczne ówczesnego świata. Do dnia dzisiejszego zachowało się mnóstwo zabytków pochodzących z tego okresu.

Syrakuzy są miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, gdyż stanowią połączenie wielu atrakcji. Jeśli marzymy o wylegiwaniu się na piasku, w cieniu egzotycznych palm i korzystając z wakacji chcemy po prostu poleniuchować – będziemy mieli okazję.

[foto2]Plaże w miejscowości w niczym nie ustępują takim typowo turystycznym ośrodkom Sycylii jak Taormina czy Giordani Naxos, znajdziemy tu więc wiele takich miejsc, które pozwolą nam tak spędzić czas, jak sobie zaplanujemy.

Są tu centra sportowe, boiska do siatkówki plażowej, pole golfowe i mnóstwo innych atrakcji, proponowanych głównie przez tutejsze hotele. Na wybrzeżu panują dobre warunki do uprawiania sportów, a w sprzęt można się zaopatrzyć w wypożyczalniach usytuowanych głównie przy plaży.

Ci jednak, którzy przyjechali do Syrakuz z nastawieniem na zwiedzanie, będą w siódmym niebie. amfiteatr grecki z V w. p.n.e., barwne ogrody ukryte wśród skał dawnych kamieniołomów wykutych przez kartagińskich jeńców oraz Ucho Dionizosa (słynna grota zwana “rajską”) zapewnią nam wyjątkowe wrażenia.

[foto3]Wiele z tutejszych starożytnych i wczesnośredniowiecznych zabytków zostało odrestaurowane w stylu barokowym. Przykładem jest wspaniała barokowa katedra usytuowana w najstarszej części miasta – Ortygii. Budowla powstała na fundamentach świątyni Ateny datowanej na V w. p.n.e.

Miłośnicy antycznych zabytków powinni również obejrzeć ruiny świątyni Apolla , które zostały odkopane dopiero w latach trzydziestych XX wieku, po usunięciu pokrywających je średniowiecznych konstrukcji. Jest to najstarsza z świątyń doryckich na Sycylii z VI wieku p.n.e.

W mieście napotkamy także wcześniejsze zabytki - Zamek Maniace z XIII w, pałace z XIV i XV w., ozdobną bramę Porta Marina z XV w. oraz ratusz z wieku XVII.

Miasto słynie również z zielonych, świetnie zagospodarowanych parków i urokliwych fontann. Do najsłynniejszych należą Ciane i fontanna Artusa.