Gdzie jechać na urlop na Kubie?

Ameryka PółnocnaMałgorzata Orlikowska30.06.2022

Przez długi czas Kuba była w świecie kojarzona wyłącznie z reżimem Fidela Castro, cygarami i starymi samochodami. Na szczęście w ostatnich latach się to zmienia. Kraj intensywnie pracuje na wizerunek atrakcyjnego kierunku wypoczynkowego. Nic jednak dziwnego. Największa wyspa Karaibów, z liczącym 3,5 tysiąca kilometrów wybrzeżem i 430 plażami, znakomitymi warunkami pogodowymi przez cały rok, do tego bogatym dziedzictwem kulturowym oraz walorami krajobrazowymi ma wszystko, czego można oczekiwać od wymarzonego miejsca na wakacje. Gdzie zatem można wypocząć na Kubie?

Hawana
Hawana

Miasto o wielu obliczach

Miejsc do wypoczynku jest sporo. Zdecydowanie warta polecenia jest Hawana, w której z powodzeniem można połączyć błogie lenistwo na plaży ze zwiedzaniem. Kompleksy hotelowe znajdują się poza miastem, jednak na tyle blisko niego, że bez problemu można dotrzeć do metropolii. Do zobaczenia jest wiele.

Hawana
Hawana

Hawana jest nie tylko centrum politycznym i gospodarczym kraju. Tu również koncentruje się życie kulturalne i turystyczne. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Stara Hawana – najstarsza dzielnica metropolii. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzielnica zachwyca różnymi stylami architektonicznymi (w tym barokowym i neoklasycystycznym), wąskimi uliczkami, wreszcie klimatycznymi wybrukowanymi placami. Każdy z nich: Plaza de la Catedral, Plaza San Francisco, Plaza de Armas i Plaza Vieja, urzeka swoim niepowtarzalnym stylem i klimatem. Miasto zawdzięcza je Hiszpanom, pod panowaniem których znajdowało się w przeszłości. Osoby zainteresowane historią, zwłaszcza współczesną, powinny się udać do Muzeum Rewolucji. Mieszcząca się w dawnym Pałacu Prezydenckim placówka przybliża wydarzenia i bohaterów związanych z przewrotem dokonanym w kraju w latach 50. XX w. Miłośnikom literatury można natomiast polecić miejsca związane z amerykańskim pisarzem Ernestem Hemingway’em, który spędził na Kubie ponad 20 lat, w tym kilka w Hawanie. Warto się pojawić w hotelu Ambos Mundos, które było jego tymczasowym miejscem zamieszkania, oraz okolicznych barach: La Bodeguita i El Floridita, gdzie spędzał czas wolny.

Atrakcyjność Hawany nie opiera się jedynie na jej najstarszej części. Inne dzielnice mają równie dużo do zaoferowania. W dzielnicy Vedado koniecznie trzeba zobaczyć słynny Plac Rewolucji otoczony budynkami rządowymi, na których widnieją podobizny m.in. Che Guevary, z kolei w dzielnicy Callejon de Hamel - uliczkę przyozdobioną malowidłami przez artystów street artu. Atrakcją Casablanki jest natomiast posąg Chrystusa.

Varadero
Varadero

Zobaczyć prawdziwe kubańskie życie

Pozostałe miejsca wypoczynkowe na Kubie to już typowe kurorty turystyczne. Dobrą renomą cieszy się Varadero – miasteczko zlokalizowane na półwyspie Hicacos. To jeden z największych kurortów na Karaibach i najstarszy kurort w kraju. Pierwsze obiekty wypoczynkowe powstały tu w pierwszej połowie XX w. Rewolucja Kubańska zastopowała rozwój turystyki na kilkadziesiąt lat. Dopiero w latach 90. ubiegłego wieku zaistniały warunki, by się odrodziła. Dziś na bazę hotelową w Varadero składają się zarówno starsze hotele, jak i obiekty światowych sieci hotelowych. Turyści lubią tu przyjeżdżać ze względu na najdłuższą na wyspie, ponad 20-kilometrową szeroką plażę. Panują tu też świetne warunki do żeglowania, nurkowania i zabawy. Miasto może się poszczycić różnorodną ofertą rozrywkową.

Co warto zwiedzić w mieście i okolicach?

W Varadero warte odwiedzenia jest Muzeum Miejskie przybliżające historię tego ośrodka, oraz rezerwat Reserva Ecologica Varahicacos. Znajdują się w nim takie ciekawostki przyrodnicze jak mający ponad 500 lat kaktus Patriarca, jaskinia Cueva de Musulmanes zawierająca szczątki ludzkie sprzed ponad 2500 lat, a także niezwykła Cueva de Ambrosio - jaskinia z malowidłami ściennymi sprzed 2 milionów lat.

W sąsiedztwie Varadero znajduje się miasteczko Matanzas. Warto tu przyjechać, by móc podziwiać miejską architekturę i przyjrzeć się temu jak wygląda oblicze "zwykłej Kuby", tej poza głównymi szlakami turystycznymi. W nazywanym "Atenami Kuby" Matanzas nie brakuje ciekawych miejsc do odwiedzenia. To m.in. jedyne w Ameryce Łacińskiej Muzeum Szlaku Niewolnictwa, także jeden z ważniejszych kubańskich teatrów - Sauto. Co roku w teatrze odbywa się festiwal Rumbero, czyli rumby, która powstawała właśnie w tym mieście.

Wiele lokalnych firm turystycznych oferuje w ramach wycieczek fakultatywnych wyjazdy do Hawany. Z Varadero można się tam dostać w około 3 godziny.

Zaszyć się na kubańskiej wysepce

Turystów wypoczywających na Kubie można też spotkać w stosunkowo młodych, w porównaniu z Varadero, kurortach Cayo CocoCayo Santa Maria. Obydwa kurorty są położone na wysepkach należących do archipelagu Jardines del Rey. Nie ma potrzeby docierać do nich drogą morską, bo z wyspą główną łączą je kilkudziesięciokilometrowe groble. Obydwa mają też lokalne porty lotnicze, które obsługują m.in. loty czarterowe.

Cayo Coco
Cayo Coco

Kurorty te przyciągają odwiedzających luksusową ofertą z opcją all inclusive, również przepięknymi piaszczystymi plażami i lazurową wodą. Panują tam doskonałe warunki do uprawiania różnych aktywności w wodzie. Cayo Coco ma przepiękne rafy koralowe, dzięki czemu jest lubiana przez amatorów nurkowania. W Cayo Santa Maria popularne są natomiast wycieczki katamaranem, przejażdżki rowerem wodnym, kajakiem oraz kąpiele z delfinami.

Zarówno Cayo Coco, jak i Cayo Santa Maria można polecić turystom, którzy na Kubie chcą wypocząć na plaży i delektować się pięknymi widokami.

Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.