Klify Dingli – najwyższe klify w Europie Południowej

EuropaAgnieszka Słupecka01.11.2023

Wyspa przyciąga turystów z całego świata na wiele sposobów i wieloma atrakcjami. Jedną z większych atrakcji na Malcie są klify Dingli, które wyrastają z morza na wysokość 250 m n.p.m. Dowiedz się więcej o tym miejscu i zaplanuj wakacje na Malcie.

Klify Dingli
Klify Dingli

Klify znajdują się w zachodniej części Malty nieopodal od miasteczka Dingli. Nazwa miejscowości pochodzi od Thomasa Dingleya – rycerza Zakonu Maltańskiego, który osiadł na tym obszarze w XVI wieku.

Oprócz przepięknych widoków, klify Dingli są ważnym miejscem dla różnorodności biologicznej. Obszar ten jest siedliskiem dla wielu gatunków ptaków migrujących oraz roślinności typowej dla regionu śródziemnomorskiego.

Klify Dingli i radar
Klify Dingli i radar

W najwyższym punkcie klifów Dingli znajduje się radar lotnictwa cywilnego, który jest wyraźnie widoczny z daleka i przypomina kształtem piłkę do golfa. Ta nowoczesna struktura kontrastuje z naturalnym krajobrazem klifów, ale pełni ważną funkcję dla bezpieczeństwa lotnictwa na Malcie.

Pięknie wkomponowuje się górująca nad Klifami Dingli, zbudowana w 1646 roku Kaplica Św. Marii Magdaleny. Świątynia jest o prostej architekturze i jest miejscem, skąd wiele osób ogląda klify. Do podziwiania majestatycznych klifów możesz również skorzystać z punktów widokowych, które znajdują się niedaleko kaplicy.

Do punktu widokowego (z kaplicy), z którego rozpościera się piękny widok na klify, możesz dojechać komunikacją publiczną np. autobusem 201 (jeden przystanek) lub przejść pieszo ok. 2 km. Należy jednak mieć na uwadze, że ten region wyspy jest narażony na silne podmuchy wiatru, co może utrudnić przechadzkę.

Blue Grotto – atrakcja w okolicy

Będąc w tamtych okolicach, koniecznie pojedź dalej autobusem linii 201 do Blue Grotto lub przejdź spacerem.

Blue Grotto
Blue Grotto

Blue Grotto (Niebieska Grota) to popularna atrakcja turystyczna na Malcie, położona na południowym wybrzeżu wyspy w okolicach miejscowości Żurrieq. Składa się z serii jaskiń morskich, które są dostępne zarówno z lądu, jak i z morza. Jest to miejsce, które przyciąga fotografów z wielu stron świata. To, co urzeka w Blue Grotto, to niesamowity lazurowy odcień wody. Kolor jest efektem odbicia słońca od białego piaszczystego dna, co nadaje wodzie w jaskiniach wyjątkowo jasny i intensywny błękitny odcień. Również warto odbyć wycieczkę łodzią do Blue Grotto i zobaczyć ten świetlny spektakl z innej perspektywy.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.