Ranking najlepszych audiobooków na podróż – sprawdź, czego słuchać w trasie

InspiracjeAgnieszka Słupecka09.08.2023

Macie już wybrane miejsce, gdzie spędzicie dłuższy urlop, ale przeraża was spędzenie tylu godzin w trasie? Jest na to doskonałe rozwiązanie. Skorzystajcie z bogatego katalogu biblioteki, jaką oferują audiobooki. Zależnie od preferencji można wysłuchać pełnych emocji i akcji horrorów i kryminałów czy dowiedzieć się ciekawych rzeczy o świecie za sprawą reportaży. To doświadczenie, które bez wątpienia umili wam każdą podróż.

Audiobooki w podrózy
Audiobooki w podrózy

Groza, która wywołuje gęsią skórkę – "Zwierciadło piekieł"

Graham Masterton to brytyjski pisarz, którego bez wątpienia jest jednym z mistrzów literackiego horroru. Potwierdził to zresztą już jego debiut "Manitou". Każda z kolejnych powieści Mastertona tylko umacniała jego pozycję. Jedną z słynniejszych pozycji z jego dorobku jest "Zwierciadło piekieł", które opowiada o doszczętnie spłukanym hollywoodzkim scenarzyście. Martin Williams wydaje ostatni grosz na lustro, które niegdyś wisiało w domu małoletniego gwiazdora z lat trzydziestych. Tragiczna historia małego Boofulsa, utalentowanego młodego aktora, którego zaszlachtowała i porąbała na kawałki jego własna babcia, stanowi od dawna obsesję Martina. Niebawem Williams odkryw:a, że wymarzony zakup jest w rzeczywistości zmaterializowaniem koszmaru.

Ten popularny horror Masterstona dostępny jest w formie słuchowiska, co może tylko zwiększyć imersję dla słuchaczy w trakcie podróży. A ta opowieść bywa straszna i brutalna, więc dla fanów mrożących krew w żyłach historii jest idealna.

Historia życia agenta – "Agent"

Jiri Havelki opowiada o ostatnich dniach życia Aleksandra Litwinienki, dawnego rosyjskiego agenta pracującego dla KGB i FSB. W 2000 r. wyemigrował on do Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskał azyl, a później także obywatelstwo brytyjskie. Na początku listopada 2006 r. został otruty radioaktywnym polonem. Po trzech tygodniach zmarł. Mężczyzna obwiniał o swoją śmierć Władimira Putina.

Havelek pokusił się o mocną i wciągającą rekonstrukcję ostatnich 23 dni życia Litwinienki. Robi wrażenie, że autor nie próbował w tani sposób jechać na emocjach. Skondensował swoją narrację w taki sposób, że słuchanie jej jest intensywnym doświadczeniem. "Agent" to prawdziwa superprodukcja - świetne są role właściwe wszystkim aktorów. Marcin Czarnik jako Litwinienko stworzył szczególnie niezapomnianą kreację. A oprawa dźwiękowa jeszcze bardziej podbija emocje.

Wsłuchaj się w ciekawe historie
Wsłuchaj się w ciekawe historie

Takiej Hiszpanii nie znacie – "Ludzie z placu słońca"

Reportaż w naszym kraju jest niezwykle popularny. Nie jest to akurat zaskoczeniem, bo Polacy uwielbiają ten gatunek. Dowodem na to są chociażby "Ludzie z Placu Słońca" Aleksandry Lipczak, która jest opowieścią o Hiszpanii oddaloną od turystycznych przewodników. W zamian dostajemy portret kraju, który chcąc dogonić Europę, zapomniał o dyktaturze z czasów generała Franco i przeszedł błyskawiczną transformację obyczajową. A potem po gospodarczym boomie zaczął przechodzić kryzys.

Poznajemy fascynujące historie ludzi. Mamy dewelopera, który postawił miasto pośrodku pustyni. Mężczyznę, który przez 30 lat nie wychodził z domu. Z kolei Ada, za młodu skłoterka, potem została pierwszą burmistrzynią w historii Barcelony. Lipczak, rozmawiając na miejscu z obywatelami, stworzyła świetny reportaż, w którym jej bohaterzy próbują zrozumieć, co stało się w ich kraju. Szukają także odpowiedzi, jak mogą przetrwać trudne czasy.

Obnażył sekrety najsłynniejszej rodziny świata – "Ten drugi"

Treść prywatnych SMS-ów, przebieg bardzo intymnych rozmów, incydent z agresją księcia Williama, odmrożony penis. Książę Harry na talerzu podał plotkarskim mediom i fanom monarchii wszystkie skrywane tajemnice. Z tego powodu można powiedzieć, że jego gorąco oczekiwana autobiografia zatrzęsła brytyjską monarchią w posadach. Nic dziwnego, że błyskawicznie stała się bestsellerem.

"Ten drugi" z racji zastosowanej formy, gdzie autor przechodzi z jednego tematu w drugi, sprawia wrażenie monologu. Taka forma może być ciekawą odmianą dla słuchacza. A co tu dużo mówić, historia życia Harry’ego, a przy tym całej rodziny królewskiej, jest przecież czymś, co nieustannie do nas dociera za sprawą mediów. Harry wyłania się ze swojej książki jako osoba, którą można oceniać dwojako, co tylko dodaje smaczku całości.

Audiobooki dla dorosłych w podróży
Audiobooki dla dorosłych w podróży

Kryminał o wyraziście poprowadzonej intrydze – "Kołysanka"

Jakub Kania to specjalista od śledztw historycznych. W "Kołysance" bohater zauważa pewne zdjęcie w biurze swojego przełożonego. Ukazuje ono ludzi z NKWD, którzy "zawitali" w Grodkowie w pierwszych miesiącach 1945 r. Wśród nich Kania rozpoznaje Arama Chaczaturiana, znanego na całym świecie ormiańskiego kompozytora. Czego postać takiego formatu mogła szukać w miejscowości na Opolszczyźnie? Aby wyjaśnić tę zagadkę, Kania wyrusza do Grodkowa, by odszukać świadków tamtych wydarzeń na własnych zasadach. Szybko wplątuje się w niezwykle skomplikowaną intrygę.

Nie od dziś wiadomo, że Maciej Siembieda ma dobrą rękę do łączenia faktów historycznych z sensacyjną fikcją. Dzięki temu jego książki mogą być dla wielu czytelników ciekawym sposobem na pozyskanie nowych informacji. Autor przy tym nierzadko sprytnie zaciera granice między prawdą a zmyśleniem, co jest akurat atrakcyjną wartością jego prozy. "Kołysanka" będzie idealna dla tych osób, które w trakcie podróży potrzebują dobrej dawki przejrzyście napisanego kryminału i thrillera z odpowiednią dozą tajemnicy.

O ludzkiej egzystencji – "Spokojnie, to tylko życie"

Podcast to obecnie jedna z form publikacji, która po prostu jest nieodzownym elementem naszego życia. To rzecz tak wciągająca i przy tym przystępna w kwestii konsumowania treści, że idealnie nadaje się do multitaskingu w domu lub właśnie wakacyjnej podróży samochodowej. Dobrych podcastów jest bez liku. Jednym z tych, które warto polecić, jest "Spokojnie, to tylko życie" biolożki dr Joanny Podgórskiej i psycholożki Marty Niedźwieckiej. Autorki skupiają się na kluczowych zasadach naszej egzystencji. Stąd rozmawiają o bólu, ciemnych stronach przyjemności, teorii umysłu czy nawet psychodelikach, wzbogacając swoje rozważania sporą dozą czarnego humoru. Ekspertki z dużą łatwością zarażają swoim entuzjazmem, więc ich lawirowanie między przeróżnymi tematami słucha się z dużym zainteresowaniem.

Sprawdź koniecznie: Najlepsze audiobooki na podróż dostępne w katalogu Audioteki, gdzie znajdziesz wszystkie wymienione wyżej pozycje.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.