TOP 5 najpiękniejszych plaż w Polsce

RankingiAgnieszka Słupecka07.08.2023

Wybrzeże Bałtyku kryje w sobie skarby naturalnej urody, wśród których prym wiodą malownicze plaże, które każdego lata przyciągają tłumy turystów. Od romantycznych plaż na Helu, aż po urokliwe, piaszczyste brzegi Sopotu – polskie plaże Bałtyku oferują nie tylko miejsce do relaksu, ale też przepiękne widoki i mnóstwo atrakcji. Poznajcie nasze subiektywne TOP 5 najpiękniejszych bałtyckich plaż.

Polskie plaże
Polskie plaże

Plaża w Świnoujściu

Świnoujście ma kilometry pięknych, szerokich i piaszczystych plaż oraz wyjątkowo ciepłą, jak na Bałtyk – wodę w morzu. Jest to najszersza plaża na polskim wybrzeżu, a jej długość to ok. 10 km, co daje dużo miejsca dla wypoczywających. Na liczne wyznaczone kąpieliska prowadzi z miejscowości 12 wejść. Czystość plaż i okolicy została doceniona i Świnoujście szczyci się certyfikatem "Błękitnej Flagi". W Świnoujściu można także zwiedzić wiele atrakcji turystycznych, takich jak latarnia morska, Fort Gerharda czy Park Zdrojowy.

Bałtyckie plaże
Bałtyckie plaże

Plaża w Sopocie

Sopot to jedno z najbardziej znanych nadmorskich miejsc w Polsce, a jego plaża jest szeroko uznawana za jedną z najpiękniejszych. Plaża ta jest długa, piaszczysta, a tuż obok znajduje się słynne Molo w Sopocie, które jest najdłuższym drewnianym molo w Europie. Plaża w Sopocie jest najbardziej znaną plażą w Trójmieście. Kąpielisko jest w mieście, dlatego nie ma problemu z komunikacją i dotarciem do niego. Ogromnym plusem jest dostępność do punktów gastronomicznych i innych atrakcji znajdujących się tuż przy piaszczystym brzegu.

Plaża w Sopocie
Plaża w Sopocie

Plaża na Helu

Półwysep Helski oferuje wiele pięknych plaż, które rozciągają się wzdłuż całego półwyspu. Plaża na Helu jest jedną z najbardziej znanych i popularnych. Jest długa, szeroka, piaszczysta i dobrze utrzymana. Kąpielisko jest czyste, a woda jest idealna do kąpieli zwłaszcza dla dzieci, gdyż zejście jest bardzo łagodne i przez długi czas jest płytko. To idealne miejsce do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Od lat jest to ulubione miejsce do uprawiania tych sportów. Na plaży można wypożyczyć leżaki, parawany i parasole, a także korzystać z prysznica i toalet. Z plaży w Helu roztacza się widok na zatokę i otwarte morze, co tworzy wyjątkowe i malownicze krajobrazy. Dodatkowo Hel oferuje wiele atrakcji, takich jak Muzeum Obrony Wybrzeża, Fokarium czy latarnia morska, co czyni go idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Warto wybrać się na wycieczkę rowerową trasą wzdłuż Półwyspu Helskiego. To jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce i świetny pomysł na jednodniową wycieczkę po okolicy. Droga prowadzi blisko plaż, nadmorskich lasów i zabytków militarnych. 

Plaże na Helu
Plaże na Helu

Plaża w Jarosławcu

Plaża w Jarosławcu zyskała nazwę "Polski Dubaj", gdyż została sztucznie usypana, aby chronić wysoki klif Jarosławca przed osunięciem. Na brzeg został przepompowany piasek z dna morskiego do wcześniej utworzonych przestrzeni rozdzielonych skalnymi ramionami. Plaża stała się wielką atrakcją miejscowości. Morze w tym miejscu jest dość płytkie, a woda ciepła. Dzieje się tak dzięki ograniczeniu przepływu wody morskiej i zamknięciu jej w pewnego rodzaju "basenach". W miejscowości znajduje się warte odwiedzenia scenograficzne Muzeum Bursztynu, w którym można zobaczyć największe bryły bursztynu bałtyckiego w Polsce.

Plaża w Jarosławcu
Plaża w Jarosławcu

Plaża w Łebie

Plaża w Łebie jest bardzo popularna. Amatorzy plażowania docenią tutejsze plaże z uwagi na ich szerokość i piaszczystość, natomiast miłośnicy długich spacerów wzdłuż morskiego brzegu zachwycą się różnorodnością krajobrazu. Łeba jest miejscowością o bardzo długiej linii brzegowej. Na ponad 10-kilometrowej długości znajduje się wiele szerokich, pięknych plaż, do których z miasta prowadzą liczne zejścia. Miejscowość znajduje się tuż obok Słowińskiego Parku Narodowego, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla osób, które chcą połączyć relaks na plaży z obcowaniem z naturą. Słowiński Park Narodowy jest największym w Europie kompleksem ruchomych wydm. Widoki są przepiękne.

Plaża w Łebie
Plaża w Łebie

Wakacje nad morzem to ucieczka od codziennego zgiełku. Nic nie pobudza bardziej zmysłów jaj szum fal i złocisty ciepły piasek pod stopami. Bałtyckie morze chociaż bywa w lecie kapryśne, to nie można odmówić mu niepowtarzalnego uroku, cudownych plaż i kameralnych zakatków.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.