Wczasy Łeba

Łeba

Łeba to jeden z najbardziej znanych kurortów nadmorskich w Polsce. Miejscowość słynie z wydm, pięknych plaż i znakomitych warunków do wypoczynku. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto wybrać się tam na wakacje!

Wakacje w Łebie

Łeba położona jest na Kaszubach, w północnej Polsce, w województwie pomorskim, bezpośrednio na Wybrzeżu Słowińskim. Miejscowość ma dostęp do Morza Bałtyckiego i dwóch rzek – Łeby i Chełstu. To kurort z licznymi kąpieliskami i z portem morskim, który stanowi tutaj dodatkową atrakcję. Wakacje w Łebie mogą być okazją do podziwiania ruchomych wydm w pobliskim Parku Słowińskim. Nie można jednak zaliczać Łeby wyłącznie do kategorii kurortów nadmorskich. Miejscowość ta może pochwalić się wielowiekową historią. Archeolodzy wskazują, że już w neolicie miały miejsce pierwsze zasiedlenia na brzegu morskim. Grodziska powstawały w epoce brązu i są one przypisywane kulturze łużyckiej.

Tereny współczesnej Łeby zamieszkiwali przez krótki czas Goci, ale w V wieku naszej ery cały nadmorski pas wybrzeża zajęli Słowianie. Od XIII wieku napływali też na te tereny kolonizatorzy niemieccy. Odkrywanie zamierzchłych śladów historii podczas urlopu w Łebie może być pomysłem na ciekawe zagospodarowanie czasu przy kapryśnej pogodzie. Kiedy jednak słońce i temperatura dopiszą, wybierz wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, na piaszczystych plażach i przy hotelowych basenach, również w opcji All Inclusive (wszystko w cenie). Wybrać możesz też pensjonaty z atrakcyjną cenowo ofertą wakacyjną wraz z wyżywieniem na miejscu.

Urlop rodzinny z dzieckiem w Łebie

Czy wczasy rodzinne w Łebie będą dobrym pomysłem? Czy Twoim pociechom wystarczy zabawa na plaży i budowanie zamków z piasku oraz kąpiele w morzu? Miejscowość ta ma do zaoferowania o wiele więcej, jeśli chodzi o urlop z dziećmi. W Łebie znajdziesz wiele sposobów na ciekawe spędzanie czasu całą rodziną. Wybierz się wraz z pociechami do parków tematycznych, gdzie zobaczycie m.in. dom do góry nogami czy naturalnej wielkości dinozaury. Miłośnikom słodkości polecamy odwiedzenie Manufaktury Słodyczy.

Wczasy z dzieckiem w Łebie mogą być okazją do zwiedzenia szczególnego muzeum, którego oferta kierowana jest do całych rodzin. Mowa tu o Muzeum Bursztynu, w którym dostępna jest m.in. ekspozycja zatytułowana „Bursztynowa komnata”. Muzeum Bursztynu w Łebie udostępnia również całoroczną atrakcję – Krainę Smoków oraz Wystawę Statków i Okrętów. Chcesz spędzić w Łebie rodzinnie czas na aktywnym wypoczynku? Wybierz się z bliskimi na rowery czy na spacer – możecie skorzystać z licznych parków i szlaków wycieczkowych. Z pewnością w tym mieście ani Ty, ani Twoje dzieci nie będziecie się nudzić.

Łeba – pogoda i temperatura

Pogoda w Łebie sprzyja beztroskiemu wypoczynkowi. Letni wyjazd do Łeby w czerwcu, lipcu, sierpniu czy we wrześniu może oznaczać, że trafisz na upały. Najbardziej słonecznymi miesiącami w roku w Łebie pozostają miesiące letnie, a najcieplej jest w sierpniu, ponieważ temperatury oscylują w przedziale od minimum 17 do 22°C. Jaką temperaturę osiąga w okolicach Łeby Morze Bałtyckie w letnich miesiącach? Średnio jest to 18–19°C.

Łeba – ciekawe miejsca i okolice

Łeba jest jedną z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych na polskim wybrzeżu i nie jest to spowodowane wyłącznie pięknymi plażami i znakomitymi hotelami o bogatej ofercie wypoczynkowej. W Łebie i jej okolicach jest tak dużo ciekawych miejsc, że warto wcześniej zaplanować zwiedzanie i korzystanie z atrakcji. Jedyną pozostałością po Starej Łebie, na miejscu której wybudowano nowe miasto, jest fragment muru kościoła św. Mikołaja, który można zobaczyć w lesie nieopodal zachodniej plaży, za rzeką. Ale zabytków sakralnych w Łebie jest więcej. Wart uwagi jest m.in. pochodzący z XVII wieku Kościół Świętego Mikołaja przy ul. Kościelnej.

Ciekawym zabytkiem są też pochodzące z XIX wieku dawne domy rybackie. Spacer łebskim deptakiem i rybka kupiona wprost z kutra to kolejne atrakcje miejscowości. Kuchnia kurortu rybami stoi i warto też wybrać się na nie do jednej z licznych smażalni. W odległości zaledwie 3 km od Łeby znajduje się ciekawy obiekt. W wiosce Nowęcin, nad jeziorem Sarbsko, mieści się kompleks pałacowy rodu Wejherów. Zachowała się fosa, liczne zabudowania, a także okazały park z kaplicą grobową i zabudowaniami folwarcznymi. Zobaczyć możesz także kaplicę i dwuskrzydłowy pałac z gotyckim sklepieniem, który zamieniono w hotel.

Łeba – atrakcje turystyczne

Łeba jest kurortem wypoczynkowym, w którym turyści z każdej grupy wiekowej mogą aktywnie spędzić czas. Wiesz już, gdzie wybrać się z dziećmi i jakie zabytki znajdują się na mapie miasta. Jednak poza jego granicami także nie będziesz się nudzić. Największe atrakcje okolic Łeby związane są ze Słowińskim Parkiem Narodowym, który obejmuje duży obszar Mierzei Łebskiej, pomiędzy Łebą a Rowami. To właśnie tam zobaczysz wspaniały przyrodniczy okaz, jakim są ruchome wydmy. Największa ma wysokość 50 m i tworzy górę z piasku. Jeśli zdarzy Ci się spędzić wakacje w Łebie w odstępie kilku lat, zauważysz, że wydmy są w ciągłym ruchu. Te największe ruchome piaski w Europie Środkowej wpisane są, wraz z całym parkiem, na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO z uwagi na bogactwo specyficznej fauny i flory. Jeśli będziesz już na wycieczce w Łebie w Parku Słowińskim, zobacz też Muzeum Wsi Słowińskiej we wsi Kluki. To okazja do tego, by poznać życie i pracę dawnej ludności kaszubskiej. Spodoba się tu także dzieciom z uwagi na autentyczne zabudowania dawnej wsi.

Na najwyższej wydmie Słowińskiego Parku Narodowego, czyli na Czołpińskiej Górze liczącej 56 m wysokości n.p.m., znajduje się latarnia morska Czołpino, przykryta czarną kopułą.

Łeba – aktywnie i zdrowo

Łeba jest znanym polskim uzdrowiskiem. Fakt, że tereny miasta rozciągają się między Morzem Bałtyckim a jeziorami Łebsko i Sarbsko, w strefie krajobrazu chronionego, sprawia, że miejscowość wyróżnia się czystym powietrzem i korzystnym dla zdrowia mikroklimatem. Nic więc dziwnego, że wczasy rehabilitacyjne i zdrowotne w tym miejscu są zalecane wielu pacjentom. W Łebie możesz oddychać nasyconym jodem powietrzem, który dobrze wpływa na wszelkie schorzenia dróg oddechowych. Osoby, które chcą schudnąć, mogą wybrać wczasy odchudzające w Łebie. Długie trasy spacerowe sprawiają, że w miejscowości tej można zorganizować nieobciążające stawy treningi, np. z kijkami do nordic walkingu. Pobyt rehabilitacyjny w tym kurorcie pozwoli Ci wrócić do sprawności po urazach i chorobach.

Łeba – ciekawostki

  • Nie wszyscy wiedzą, że Łeba oficjalnie jest księstwem, co powoduje, że miasto bije własne monety czy wydaje znaczki pocztowe. Jak na prawdziwe księstwo przystało, w Łebie można zobaczyć pensjonat wybudowany na początku XX wieku, przypominający swoim kształtem zameczek. Dziś mieści się w nim słynny na całym polskim wybrzeżu hotel Neptun, który jest jednocześnie symbolem Łeby.
  • Łeba ma zaledwie około 3,7 tys. mieszkańców zameldowanych na stałe, ale w sezonie letnim liczba osób czasowo zamieszkujących miasto znacznie się powiększa. Powierzchnia miasta wynosi 14,81 km2.
  • Ciekawostką turystyczną Łeby jest Muzeum Motyli, w którym zobaczysz ponad 4 tys. spreparowanych owadów pochodzących ze wszystkich kontynentów. To atrakcja zarówno dla małych, jak i dużych turystów podróżujących do Łeby.
  • W mieście znajduje się też największy labirynt 3D w Polsce – Labirynt Łeba Park.
  • W Łebie jest także morskie przejście graniczne, gdzie stale odbywa się ruch statków towarowych i sportowych.
  • Kościół w Łebie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany jest częściowo z materiałów pochodzących ze zniszczonego w XVI wieku kościoła Świętego Mikołaja, który stał na terenie tzw. starej Łeby.