Najpiękniejsze plaże na Cyprze

EuropaIwona Kołczańska09.07.2020

Jedna z najpopularniejszych wysp na wakacje w basenie Morza Śródziemnego kusi wyjątkowo malowniczymi plażami. Krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli, a infrastruktura uprzyjemnia wypoczynek. Gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże? Którą część wyspy wybrać na wypoczynek? Oto krótki przewodnik.

Cypr
Cypr

Cypr należy do nielicznych miejsc w Europie, w których sezon trwa praktycznie cały rok. Od wiosny do jesieni panują świetne warunki do plażowania – temperatury są wysokie, a słońca nie brakuje. Na dodatek aż 66 plaż na wyspie zostało wyróżnionych tzw. Błękitną Flagą.

Możemy mieć więc pewność, że spełniają najwyższe standardy, a woda jest nie tylko obłędnie błękitna, ale także krystalicznie czysta. Na większości z nich dostępne jest nawet WI-FI! Gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże? Którą część wyspy wybrać na wypoczynek? Oto krótki przewodnik.

Nissi Beach

Najsłynniejsze plaże Cypru znajdują się w okolicach kurortu Ayia Napa. Absolutnym numerem jeden jest Nissi Beach, która rzeczywiście wyróżnia się niebywałą urodą. Może pochwalić się jasnym piaskiem i przepięknym kolorem wody. Na dodatek niedaleko brzegu znajduje się mała wysepka, do której można dojść brodząc w płytkiej zatoce. Nissi posiada Błękitną Flagę od 1998 roku.

Jest tu wszystko, czego duża zapragnie – sklepy, restauracje, bary. Nawet jak przyjedziemy kompletnie nieprzygotowani, wszystko zakupimy bez problemu na miejscu. Można tu także wypożyczyć sprzęt wodny.

Nissi Beach
Nissi Beach

Trzeba jednak dodać, że ze względu na swoją urodę, Nissi Beach jest miejscem bardzo turystycznym, więc w sezonie dość zatłoczonym. Nie zaznamy tu także spokoju – szum fal skutecznie tłumiony jest przez dźwięki muzyki z okolicznych barów, na plaży odbywają się też przez cały dzień konkursy czy imprezy. Jest to mekka młodych ludzi, którzy przychodzą tutaj poopalać się, poszaleć na skuterach, a wieczorem skorzystać z życia nocnego.

Wstęp na plażę jest bezpłatny, można tu dotrzeć pieszo, autobusem, samochodem czy rowerem. Ratownicy strzegą teren Nissi Beach od godz. 9:00 do 18:00, od kwietnia do października.

Macronissos Beach

Niedaleko od Nissi Beach znajduje się równie piękna Macronissos, na której powiewa Błękitna Flaga już od 1997 roku. Infrastruktura jest świetna – nie brakuje zarówno leżaków, parasoli i przebieralni, jak i restauracji i barów, a na miejscu można wypożyczyć sprzęt wodny.

Macronissos Beach
Macronissos Beach

Jest tu za to dużo spokojniej niż na słynnej Nissi, choć w środku sezonu też trzeba spodziewać się tłumów. Tuż obok plaży znajdują się grobowce, do których można swobodnie dojść i nawet wejść do środka. Zwiedzanie jest darmowe, a atrakcja dostępna cały rok w godz. 9:00-17:00.

Wstęp na plażę Macronissos jest bezpłatny, można tu dotrzeć autobusem, samochodem czy rowerem. Ratownicy strzegą teren od godz. 9:00 do 18:00, od kwietnia do października.

Fig Tree Bay

Kilka km od Ayia Napa znajduje się także Fig Tree Bay, słynna piaszczysta plaża, która według rankingu TripAdvisor znalazła się na 3 miejscu w Europie, a według Big 7 Travel na trzecim miejscu na świecie wśród najpiękniejszych tego typu zakątków.

Fig Tree ma Błękitną Flagę od 1996 roku i jest dostępna dla niepełnosprawnych, którzy mogą korzystać także z kąpieli morskich. Jest tu pełna oferta sportów wodnych, wstęp jest bezpłatny , a dojazd możliwy autobusem, samochodem czy rowerem. Ratownicy strzegą teren od godz. 9:00 do 18:30, od kwietnia do października.

Plaża Afrodyty

Ale cypryjskie plaże to nie tylko Ayia Napa. Do popularnych kurortów należy także Pafos, w okolicy którego znajduje się prawdziwy symbol wyspy, czyli Plaża Afrodyty.

Petra tu Romiu to miejsce, gdzie miała narodzić się z morskiej piany Afrodyta. Bogini miłości miała wyjść z wody w pobliżu urokliwej formacji skalnej. Lokalni mieszkańcy lubią opowiadać, że opłynięcie skał nago przy pełni księżyca da szczęście w miłości.

Patra tu Romiu
Patra tu Romiu

Sama plaża, choć zjawiskowo piękna ze względu na formacje skalne i kolor wody, nie jest najlepszym miejscem do plażowania, ponieważ zamiast piasku są tu kamienie i to całkiem spore. Nie ma też żadnej infrastruktury turystycznej, poza kioskiem z pamiątkami. Plaża Afrodyty to raczej miejsce na spacer – wyjątkowo jest tu o zachodzie słońca.

Coral Bay

Świetną plażą w pobliżu Pafos, dokładnie 12 km od centrum, jest za to Coral Bay. To piaszczysta perełka na dość skalistym odcinku wybrzeża Cypru. Błękitna Flaga powiewa tu od 1998 roku, a kolor wody zachwyca lazurowym odcieniem.

To jedna z polecanych rodzinom plaż, jest tu spokojniej niż na rozrywkowych plażach w pobliżu Ayia Napa. Podjedziemy tu dziecięcym wózkiem, plaża jest także przystosowana dla niepełnosprawnych. Można tu bez problemu dojechać autobusem miejskim, a także autem (parking bezpłatny). Przy plaży mamy duży wybór restauracji i barów, a ratownicy dyżurują tu od godz. 11:00 do 17:30.

Lara Beach

Na koniec wisienka na torcie, czyli plaża Lara, położona niecałe 30 km od Pafos. To świetne miejsce dla osób, które cenią sobie spokój i kontakt z naturą. Nie wypożyczymy tu leżaka, parasola czy sprzętu wodnego, jedyne udogodnienie to mała kawiarnia. Dojazd też nie jest łatwy, możliwy wyłącznie samochodem, na dodatek ostatni odcinek najlepiej pokonać autem terenowym, choć turyści spokojnie docierają też zwykłymi samochodami.

Turkusowa woda jest bardzo czysta, a biały piasek zachęca do kąpieli słonecznych. Lara jest domem dla żółwi, które składają tutaj jaja, dlatego teren podlega ochronie. Pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą wodę i inne potrzebne rzeczy, bo na miejscu nie ma sklepów czy toalet.

Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.

Polecane oferty