Najpiękniejsze plaże na Zakynthosie

RankingiMałgorzata Orlikowska29.07.2022

Polacy uwielbiają grecką wyspę Zakynthos za wspaniałe warunki do wypoczynku nad wodą. Faktycznie plaż jest tu bez liku. Można wybierać między piaszczystymi a żwirowymi. Znajdziemy tu też oblegane, głośne plaże przy kurortach, jak i bardziej kameralne, zaciszne miejsca oddalone od ośrodków miejskich. Wybraliśmy dla was najpiękniejsze miejsca do plażowania na tej wyspie. Którą wybierzecie podczas najbliższych wakacji na Zakynthosie?

Zakynthos
Zakynthos

Plaża Wraku zwana też Plażą Nawajo

Zdecydowanie najbardziej znana plaża wyspy i jedna z bardziej znanych plaż w kraju. Jeśli więc wybieracie się na wczasy do Grecji i macie w planach wypoczynek na Zakynthos, koniecznie się tu wybierzcie. Miejsce niezwykle urokliwe, a przy tym wyjątkowe. Niewielka piaszczysto-żwirowa plaża znajduje się w malowniczej Zatoce Wraku, w otoczeniu 300-metrowych klifów. Ma łagodne zejście do morza. Woda mieni się w tym miejscu przepięknymi odcieniami turkusu.

Plaża Wraku
Plaża Wraku

Wyróżnikiem plaży jest wrak statku (od niego zresztą plaża wzięła swoją nazwę). Na temat jego pochodzenia krążą wśród turystów najróżniejsze teorie. Jedna z nich mówi, że statek należał do przemytników, którzy dostarczali nielegalne towary włoskiej mafii. Podczas jednej z wypraw, w latach 80. XX w. mieli porzucić go w zatoce, by uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Do plaży można się dostać jedynie od strony wody. Możliwe jest też podziwianie Zatoki z góry, z klifu, jednak bez możliwości zejścia na plażę.

Plaża Tsivili

Jest położona jest w kurorcie o tej samej nazwie. Uhonorowana Błękitną Flagą plaża jest polecana zwłaszcza rodzinom. Jest szeroka i piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Jej dno opada powoli, co stwarza bezpieczne warunki do kąpieli dla najmłodszych turystów. Wokół plaży funkcjonuje rozbudowana infrastruktura turystyczna w postaci sklepików z pamiątkami, barów, tawern i wypożyczalni sprzętu, dzięki czemu w pobliżu wody można spędzić cały dzień. Wieczorem zaś trzeba koniecznie obejrzeć zachód słońca, który z tej plaży wygląda ponoć najpiękniej na całej wyspie.

Plaża Xigia

Kolejny wyjątkowy punkt na plażowej mapie Zakynthos. Xigia również jest zlokalizowana w niewielkiej zatoczce, w otoczeniu skał. Cechą charakterystyczną tej żwirowo-piaszczystej plaży jest wyczuwany wokół niej zapach siarki. To zasługa źródeł siarkowych wydobywających się z granitowych skał. Woda ma przy źródłach mleczny kolor jest też chłodniejsza niż w miejscach od nich oddalonych. Co istotne – ma właściwości lecznicze. Kąpiele w niej są rekomendowane szczególnie osobom z chorobami reumatycznymi i skórnymi. Z tego względu plaża nazywana jest też naturalnym spa.

Plaża Xigia
Plaża Xigia

Nazwę Xigia nosi też plaża obok. I tu wyczuwa się w pobliżu zapach siarki, choć nie tak intensywny jak w przypadku pierwszej plaży.

Plaża Laganas

Plaża znajduje się w kurorcie o tej nazwie. Mając ponad kilometr długości, jest uważana za jedną z najdłuższych plaż na wyspie. Ciągnie się do miejscowości Kalamaki będącej miejscem lęgowym żółwi morskich. Plaża Laganas jest piaszczysta z łagodnym zejściem do morza i dnem opadającym powoli. W samej miejscowości jest dość wąska, poszerza się w kierunku Kalamaki. Proponowana jest rodzinom z dziećmi, także osobom nastawionym na rozrywkę. Przy plaży funkcjonuje bowiem sporo lokali gastronomicznych czynnych także w godzinach nocnych. Życie tam toczy się więc niemal całą dobę.

Kalamaki

To kolejna piaszczysta plaża położona przy kurorcie, która spodoba się rodzinom. Woda jest płytka, spokojna i ciepła. W przeciwieństwie do plaży Laganas ta znajduje się w pewnym oddaleniu od infrastruktury turystycznej, co powoduje, że jest na niej spokojniej i mniej gwarno.

Plaża Kalamaki.
Plaża Kalamaki.

Plaża leży na obszarze Narodowego Parku Morskiego. Jest zamykana dla odwiedzających po zachodzie słońca ze względu na gniazdujące tu żółwie Caretta caretta. Jej niewątpliwą atrakcją są samoloty, które nisko nad nią przelatują.

Plaża Gerakas

Szeroka, długa i piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza położona na końcu półwyspu Vasilikos. O jej malowniczości przesądza złoty piasek, krystalicznie czysta turkusowa woda, także skały, które odgradzają ją od reszty lądu. Plaża jest kolejnym na wyspie miejscem lęgu żółwi morskich, stąd w wielu miejscach turysta natrafi na wygrodzone miejsca składania jaj. W sąsiedztwie plaży brak jest rozbudowanej infrastruktury turystycznej, niemniej w ciągu dnia jest możliwość posilenia się w tawernie czy zrobienia zakupów w sklepiku. Na lewym krańcu plaży wypoczywają nudyści.

Plaża Banana

Inną polecaną plażą półwyspu Vasilikos jest piaszczysta plaża Banana uchodząca za jedną z dłuższych plaż na Zakynthosie. Podobnie jak wcześniej opisywane plaże i ta ma łagodne zejście do wody, także dno opadające powoli, jest więc idealna dla turystów podróżujących z dziećmi. Wypoczną tu także amatorzy sportów wodnych, którzy w jednej z funkcjonujących wypożyczalni mogą wypożyczyć sprzęt do różnych aktywności lub pobrać lekcje w szkółkach.

Plaża Banana.
Plaża Banana.

Środkowa część plaży jest najgłośniejsza. Znajdują się przy niej bary i tawerny. Osoby poszukujące spokoju, odosobnienia znajdą je w zachodniej części.

Plaża Porto Zoro

Plażą idealną dla amatorów miejsc cichych i spokojnych, jest na półwyspie Vasilikos jest z pewnością Porto Zoro zlokalizowana niedaleko Banany. To kolejna piaszczysta plaża łagodnie wpadająca do krystalicznie czystej morskiej wody. Jej atutem jest zieleń odgradzająca nabrzeże od lądu, także wystające z wody wysepki skalne po wschodniej stronie. Turyści skaczą z nich do morza. Fani snorkelingu podziwiają natomiast powodny świat wokół skał - gromadzą się tam ławice najróżniejszych ryb. Tereny wokół skał są kolejnym naturalnym spa na wyspie. Wielu turystów smaruje się błotem, które się tam znajduje – ma ponoć właściwości lecznicze.

Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.

Polecane oferty