Najpiękniejsze plaże w Bułgarii

EuropaIwona Kołczańska13.07.2020

Bułgaria może się pochwalić jednymi z najpiękniejszych plaż w Europie. Szerokie, z miękkim piaskiem, często otoczone malowniczymi skałami. Jeśli marzą nam się pełne relaksu i atrakcji wakacje, będzie to strzał w dziesiątkę.

Plaże w Bułgarii
Plaże w Bułgarii

Bułgarskie wybrzeże ma aż 378 km wybrzeża, wzdłuż którego ciągną się złociste wstążki plaż. Jaki kurort warto wybrać, żeby móc się nimi rozkoszować?

Słoneczny Brzeg

Przepięknymi miejscami do plażowania może pochwalić się najsłynniejszy bułgarski kurort – Słoneczny Brzeg. Aż na trzech tutejszych plażach (południowej, centralnej i północnej) od 1995 roku powiewa Błękitna Flaga.

Sam Słoneczny Brzeg nazywany jest największym kurortem na Bałkanach. Tutejsze hotele mają niezwykle bogata ofertę dodatkową – masa atrakcji dla dzieci i dorosłych uprzyjemni nam pobyt. Kurort może pochwalić się dwoma parkami wodnymi, a także bogatym życiem nocnym. Niezależnie, czy jedziemy na urlop we dwoje, z grupą znajomych czy z dziećmi, znajdziemy bez problemu odpowiedni obiekt noclegowy.

Plaża ma aż 8 km długości i do 60 m szerokości. Wyróżnia się przepięknym, złotym piaskiem i naturalnymi wydmami. Zejście do morza jest łagodne, nie ma tu niebezpiecznych prądów, więc jest to wprost wymarzone miejsce na rodzinne wakacje. Plaża jest strzeżona, przyjazna dla niepełnosprawnych, a przy niej znajduje się mnóstwo restauracji, barów i sklepów.

Tuż obok Słonecznego Brzegu znajduje się jedno z najpiękniej położonych miasteczek w Europie – Nessebyr. Leży na półwyspie i prawie 30 lat temu zostało wpisane na listę UNESCO. Zobaczymy tu m.in. przepiękne cerkwie. To punkt obowiązkowy, jeśli wypoczywamy w Słonecznym Brzegu lub okolicach.

Plaża Harmanite, Sozopol

Wspaniałymi plażami może się pochwalić także Sozopol, kurort położony ok. 30 km na południe od miasta Burgas (Słoneczny Brzeg leży 35 km na północ od Burgas). Dwie z nich zostały wyróżnione Błękitną Flagą.

Sozopol to jedno z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu, a także jego kulturalna stolica. Warto wybrać się na spacer po starym mieście i zgubić się wśród brukowanych uliczek. Czas się tu zatrzymał. Zupełnie inaczej jest w nowych dzielnicach, które pełne są hoteli na świetnym poziomie, choć w porównaniu do Słonecznego Brzegu raczej niewielkich i kameralnych.

Najsłynniejsza plaża nazywa się Harmanite i ma Błękitną Flagę od 20 lat. Jest piaszczysta, strzeżona i przyjazna dla niepełnosprawnych. Znajdziemy tu liczne restauracje, bary i dyskoteki, a także zjeżdżalnię wodną. Ze względu na płytką wodę na dość szerokim odcinku bardzo lubiana jest przez rodziny z dziećmi.

Pomorie

Między Słonecznym Brzegiem a Sozopolem jest jeszcze jeden wyjątkowo godny uwagi kurort. Plaża wschodnia w Pomorie może pochwalić się Błękitną Flagą od 23 lat. Sama miejscowość wyróżnia się świetnym położeniem na półwyspie wcinającym się na 3,5 km w Morze Czarne.

Pomorie
Pomorie

Pomorie jest słynnym uzdrowiskiem – ze względu na wyjątkowy mikroklimat, a także błoto i sól z miejscowego jeziora, które mają właściwości lecznicze. Z tego powodu w kurorcie znajdziemy wiele obiektów z ofertą spa. Jest tu także szeroki wybór wysokiej klasy hoteli z opcją all inclusive.

Plaża jest strzeżona, przyjazna niepełnosprawnym. W okolicy znajdziemy bary, restauracje i sklepy. Ze względu na łagodne zejście do morza polecana jest także rodzinom z dziećmi. Wyróżnia się też ładnym piaskiem, który jest bogaty w żelazo mające właściwości lecznicze.

Plaża Bolata, Kaliakra

Bolata to zupełnie inny typ plaży. Nie znajduje się w kurorcie, tylko na dzikim odcinku wybrzeża w pobliżu słynnego przylądka Kaliakra, będącego częstym celem wycieczek fakultatywnych. Jest to północna część bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego. Zatoka, w której znajduje się plaża jest częścią terenu chronionego wokół przylądka.

Bolata
Bolata

Wyróżnia się pięknym kształtem półksiężyca. Piasek jest złocisty, woda turkusowa, a wokół znajdują się skaliste klify o rdzawo-czerwonej barwie. Nie ma tu tłumów, więc jeśli lubimy ciszę i spokój, a także chcemy obcować z naturą, to miejsce obowiązkowe na całodzienną wycieczkę. W okolicy znajdziemy bary i restauracje.

Veleka Beach, Sinemorec

Plaża Bolata znajduje na północnym krańcu wybrzeża, natomiast na jego południowym krańcu, niedalko granicy z Turcją, jest kolejna perełka, czyli plaża Veleka w Sinemorec. Miejscowość jest niewielka, położona z dala od znanych kurortów, więc wakacje tutaj będą czystym relaksem. Nazwa Sinemorec oznacza z greckiego "lazurowy". Woda oblewająca tutejsze wybrzeże jest rzeczywiście krystalicznie czysta i ma piękną barwę.

Sinemorec
Sinemorec

Kurort słynie z kilku piaszczystych plaż, wśród których zdecydowanie się wyróżnia Veleka, która znajduje się między rzeką a morzem. Wygląda jak egzotyczna, piaszczysta laguna o długości ok. 1 km. Znajduje się przy nie beach bar. Warto też zrobić sobie pieszą wycieczkę na okoliczne wzgórza i podziwiać wyjątkową plażę z lotu ptaka.

Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.

Polecane oferty