Najpopularniejsze wyspy Hiszpanii. Którą wybrać?

InspiracjeKatarzyna Włodarczyk20.06.2022

Hiszpańskie wyspy nie bez kozery znajdują się w czołówce najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych Polaków. To miejsca, w których z powodzeniem można planować wymarzony urlop, bo idealnie nadadzą się i na słodkie lenistwo na plaży, i sporty wodne, i aktywny wypoczynek w otoczeniu przepięknej przyrody, wreszcie na zwiedzanie i zabawę. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Wyspy hiszpańskie
Wyspy hiszpańskie

Polskie ślady na Majorce

Wakacje na Majorce to z jednej strony imprezy do białego rana, a z drugiej wspaniała przyroda. Największa wyspa w archipelagu Balearów kojarzona jest głównie z intensywnym życiem nocnym. Duża w tym zasługa jej stolicy. Do klubów i dyskotek Palmy de Mallorki chętnie ściągają żądni zabawy europejscy turyści. Sporym uproszczeniem byłoby jednak patrzenie na to miasto wyłącznie przez pryzmat jego oferty rozrywkowej.

Stolica zachwyci też miłośników zabytków. Przechadzając się klimatycznymi uliczkami tego miasta można natrafić na wiele perełek architektonicznych, w tym gotycką katedrę La Seu czy Pałac Królewski La Almudaina powstały za czasów dominacji muzułmańskiej. Ciekawą, zwłaszcza dla Polaków, historię ma też Valldemossa, w której na przełomie 1838 i 1839 r. przebywał Fryderyk Chopin ze swoją muzą George Sand. Pamiątki po słynnej parze można dziś oglądać w Klasztorze Real Cartuja de Jesus de Nazaret, co roku organizowany jest tam też festiwal chopinowski. Będąc na Majorce warto także zajrzeć do leżącego w północno-zachodniej części wyspy miasteczka Soller, by podziwiać cytrusowe gaje i przejechać się mającą ponad sto lat kolejką wąskotorową.

Wakacje na Majorce
Wakacje na Majorce

Przyrodnicze cuda na Teneryfie

Największa wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich - Teneryfa -  to destynacja bardzo różnorodna, przez co znakomicie wpasowuje się w gusta odmiennych grup odwiedzających. Dość wspomnieć o klimacie wpływającym na krajobraz tego zakątka Hiszpanii. Na południowym wschodzie Teneryfy klimat jest ciepły, suchy, co skutkuje mniej bujną roślinnością. Właśnie tam zlokalizowane są liczne kurorty z rozbudowanym zapleczem turystycznym. Dla odmiany północno-zachodnia część Teneryfy jest chłodniejsza, bardziej podatna na opady, przez co dużo bardziej urozmaicona pod względem przyrodniczym. Środek wyspy z najwyższym szczytem w kraju – wulkanem Teide – ma zaś typowo górski krajobraz.

I właśnie wulkan oraz otaczający go Park Narodowy Teide (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) uznawany jest za jedną z najważniejszych atrakcji wyspy. Liczne szlaki piesze pozwalają odkrywać niesamowity wulkaniczny krajobraz zdominowany przez kratery i formacje powstałe z zastygłej lawy. W północnej części wyspy również nie brakuje atrakcji przyrodniczych. W Wąwozie Masca królują głębokie jary i strome urwiska poprzecinane pasami zieleni, z kolei w pobliżu miejscowości Los Gigantes na turystów czekają spektakularne skaliste klify mierzące nawet ponad 600 metrów.

Wakacje na Teneryfie
Wakacje na Teneryfie

Wodne szaleństwa na Fuerteventurze

Kiedy mowa o hiszpańskich wyspach nie można nie wspomnieć o plażach. Zarówno na Majorce, jak i Teneryfie znaleźć można przepiękne miejsca do zażywania słonecznych kąpieli. Nie inaczej jest na Furteventurze. Leżąca w archipelagu Kanarów, około 100 km od wybrzeża Afryki wyspa idealnie sprawdzi się jako miejsce na wypoczynek nad wodą. Suchy klimat jaki tam panuje sprawia, że w ciągu roku temperatura nie spada poniżej 19 st. C (latem sięga 30 st. C), dni są słoneczne, choć wietrzne. Do dyspozycji turystów jest 150 plaż, zarówno piaszczystych (z piaskiem w najróżniejszych kolorach), jak i kamienistych. Niektóre ciągną się kilometrami i są szerokie, inne natomiast niewielkie i schowane w malowniczych zatokach. Za najpopularniejszą uchodzi Playa de Sotavento de Jandia położona na południu wyspy, w okolicach Costa Calma. Panują na niej znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych. Z tego powodu co roku odbywają się tam międzynarodowe zawody w windsurfingu. Fani aktywnego wypoczynku powinni też odwiedzić plażę El Cotillo na północnym zachodzie wyspy i Caleta de Fuste w jej wschodniej części – zauroczy zwłaszcza miłośników nurkowania.

Wakacje na Fuerteventurze
Wakacje na Fuerteventurze

Co warto zobaczyć na Gran Canaria?

Wybierając się na wakacje na Gran Canaria możemy poznać wszystko, co najlepsze na Wyspach Kanaryjskich. Przepiękne plaże, białe wydmy, góry wulkaniczne, lasy sosnowe. Najciekawsze plaże wyspy zlokalizowane są w różnych jej częściach, także oprócz plażowania, mamy również niepowtarzalną możliwość zwiedzenia większej części Gran Canaria.

Jeśli mamy ochotę poznać rozmaite gatunki ryb i zwierząt morskich z bliska, warto udać się do akwarium Poema del Mar. Znajdziemy tu ponad 350 gatunków zwierząt morskich oraz możemy poznać faunę i florę występującą w różnych częściach świata. Na wyspie rozciągają się również fascynujące wydmy Dunas de Maspalomas . Poczuć się tutaj można niemal, jak na pustyni.

Wakacje na Gran Canaria
Wakacje na Gran Canaria

Atrakcje na Lanzarote

Jeśli wybierasz się na urlop na Lanzarote, zwróć uwagę na fakt, że to wyspa pełna kontrastów. Dzięki czemu zachwyca wszystkich przyjezdnych. Obok wspaniałych plaż, można odwiedzić Park Przyrody Timanfaya. To miejsce pokazuje, jak bajkową i malowniczą wyspą jest Lanzarote. Na terenie parku obok niepowtarzalnej przyrody oglądać można starożytne wulkany. Wokół nich powstał "Ruta de los volcanes", czyli "Szlak wulkanów".

Przebywając na Lanzarote, dobrze zaplanować wizytę w muzeum poświęconemu człowiekowi, który sprawił, że wyspa wygląda dziś w tak bajeczny sposób. Muzeum Césara Manrique znajduje się w miejscowości Haria i jest położone w pięknym gaju palmowym.

Wakacje na Lanzarote
Wakacje na Lanzarote
Skopiowano
Skopiuj link
Katarzyna Włodarczyk
Katarzyna Włodarczyk
Z pisaniem związana od 2007 roku, kiedy to podczas swojej pierwszej samotnej kilkumiesięcznej podróży do Indii zaczęła prowadzić bloga tematycznego i kanały w mediach społecznościowych. Pasja do podróżowania zaowocowała ukończonymi studiami podyplomowymi z zakresu turystyki oraz marketingu. W pracy i w życiu codziennym najbardziej ceni możliwość kontaktu z ludźmi i ciągły rozwój. W Wakacje.pl, jako specjalistka ds. content marketingu, odpowiada za treści o tematyce turystycznej.

Polecane oferty