Największe atrakcje Warmii i Mazur

EuropaIwona Kołczańska31.05.2023

Mazury, słynny "cud natury", cieszą się od dawna popularnością wśród turystów. Tymczasem Warmia, od zawsze w ich cieniu, zdobywa coraz więcej zwolenników. Oto najpiękniejsze zakątki obu regionów.

Mazury
Wakacje na Mazurach

Warmińsko-mazurskie to przede wszystkim piękne jeziora, które przyciągają turystów z całego świata. Nie sposób wybrać jedno najpiękniejsze, bo jest ich tu ok. 2600. Sama Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to prawie 500 km kw. zbiorników. To prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych.

Znajdziemy tu zarówno popularne Śniardwy, Mamry czy Niegocin, jak i mniejsze jeziora, niektóre w pełni chronione rezerwatem przyrody. Jedne o ciekawej linii brzegowej, z wyspami, inne z regularnym brzegiem. Najpopularniejsze miejsca to Mikołajki czy Giżycko, które w sezonie tętnią życiem. Ale Mazury to raj dla każdego – można wybrać słynną miejscowość albo spokojny zakątek, gdzie nie zobaczymy żywej duszy.

Jezioro z żaglówkami
Jezioro z żaglówkami

To samo dotyczy bazy noclegowej, która jest rozbudowana i różnorodna. Wysokiej klasy hotele ze spa, jak i przystępne cenowo kwatery czy gospodarstwa agroturystyczne. Poza walorami turystycznymi jest to obszar cenny przyrodniczo – znajduje się wiele siedlisk rzadkich ptaków, jak i historycznie – z wieloma fascynującymi zabytkami. Co warto zobaczyć poza jeziorami?

Lidzbark Warmiński

Dawna stolica Warmii to miasto pełne uroku i zabytkowych miejsc. Turystów przyciąga przede wszystkim zamek biskupów warmińskich, leżący na Szlaku Zamków Gotyckich i jest jednym z najcenniejszych tego typu zabytków w całej Polsce. Zbudowana w XIV wieku budowla to tylko początek długiej listy atrakcji Perły Warmii. Lidzbark to nie tylko światowej klasy zabytki, ale także 8 szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych czy kajakowych, które przebiegają przez miasto, a także wiele imprez kulturalnych, które ściągają co roku coraz więcej odwiedzających.

Lidzbark Warmiński
Lidzbark Warmiński

Spływ Krutynią

To jeden z najsłynniejszych spływów kajakowych w Polsce. Dla wielu najpiękniejszy. Opisywany nawet przez poetów i pisarzy, m.in. Melchiora Wańkowicza w "Na tropach Smętka". Rzeka Krutynia płynie przez Pojezierze Mazurskie, a jej długość to 99 km. Spokojny nurt kusi nawet początkujących kajakarzy. Słynny szlak obejmuje praktycznie całą długość Krutyni – 91 km, m.in. na terenie Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Najpopularniejszy odcinek to Sorkwity – Ruciane-Nida. Trasę najczęściej dzieli się na jednodniowe wycieczki.

Krutynia
Krutynia

Kanał Elbląski

Mająca ponad 150 km droga wodna, łącząca Ostródę z Elblągiem (odcinek 82 km) i mająca wiele odgałęzień, to atrakcja wyjątkowa na europejską skalę. Różnica poziomów wynosi ok. 100 m, a na głównej trasie jest bowiem 5 pochylni – są to szyny kolejowe umożliwiające przetoczenie statków na specjalnych wagonach. Niezwykła droga wodna otrzymała wiele naród i wyróżnień, m.in. została uznana za eden z siedmiu cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Można wybrać się w rejs po różnych odcinkach kanału, np. rejs Elbląg-Buczyniec (4,5 h) lub rejs Ostróda-Miłomłyn (2 h 20 min).

Wilczy Szaniec

Położony 8 km od Kętrzyna Wilczy Szaniec był w latach 1941-44 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Stąd mógł dowodzić wojskami, które podbijały ZSRR. Kwatera miała 250 ha, a zabezpieczało ją pole minowe i zasieki, a także liczne wartownie. Mieszkało tu ponad 2 tys. osób – poza wojskowymi także sztab kucharzy, lekarzy czy fryzjerów. Obiekt można zwiedzać już od 1959 roku, ale dopiero w ostatnich latach zajęto się tym na poważnie – dostępne są liczne wystawy i aplikacje, a w planach jest jeszcze wiele innych atrakcji wraz z nowoczesnym hotelem w byłych koszarach.

Wilczy Szaniec
Wilczy Szaniec

Reszel

Położony na Pojezierzu Mrągowskim Reszel to jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Spacer po jego klimatycznych uliczkach z małymi kafejkami zachwyci każdego. Na niewielkiej powierzchni znajduje się wiele zabytków, w tym zamek i kościół zbudowane już w XIV wieku. Są tu także gotyckie mosty, XV-wieczna plebania, fragment murów obronnych z XIV wieku i masa innych perełek nie tylko dla fanów historii. Warto wdrapać się na zamkową wieżę i zobaczyć widok na warmińskie miasteczko z lotu ptaka. Reszel to miejscowość w duchu Cittaslow, pierwsza w Polsce, stawiająca nacisk na turystykę zrównoważoną czy wparcie lokalnych produktów.

Reszel
Reszel

Piramida w Rapie

Niepozorna mazurska wioska kryje osobliwą atrakcję w postaci nietypowej… piramidy. W Rapie znajduje się grobowiec, zbudowany prawdopodobnie na początku XIX wieku dla rodziny von Fahrenheid. Charakterystyczny kształt jednoznacznie kojarzy się ze starożytnym Egiptem i słusznie – właściciel tutejszego majątku baron Friedrich von Fahrenheid był zafascynowany tym tematem i postanowił zbudować własną piramidę na terenie swojej posiadłości. Warunki panujące w budowli miały sprzyjać mumifikacji ciał i rzeczywiście tak się wydarzyło. Łącznie pochowano tu 7 osób, w tym samego barona.

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo

Początki powstania parku sięgają od 1987 roku w niewielkiej i malowniczo położonej osadzie Kadzidłowo koło Ukty. Jest to ogród zoologiczny wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju, gdzie bezpiecznie można podejść i dotknąć zaprzyjaźnionych z człowiekiem – dzikich zwierząt. Park jest miejscem, które chroni dzikie zwierzęta występujące w regionie Mazur. To miejsce edukacyjne, które uczy o gatunkach zagrożonych wyginięciem, ale również daje możliwość poznania zwierząt z bliska. Niektóre gatunki można nakarmić bezpośrednio z ręki, przytulić się, pogłaskać. Dotyczy to np. jeleni, danieli, saren, muflonów, osiołków. Zwierzęta żyją w naturalnych warunkach, a część z nich jest wypuszczana na wolność.

Park w Kadzidłowie
Park w Kadzidłowie

Stacja Badawcza w Popielnie i Rezerwat Konika Polskiego

W niewielkiej miejscowości Popielno mieści się Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk. Działania prowadzone w Stacji Badawczej mają na celu ochronę różnorodności biologicznej, poprzez hodowlę zwierząt ras zachowawczych (koniki polskie, bydło rasy polska czerwona i nizinna czarno-biała). Odwiedzający to miejsce turyści mogą wziąć udział w oprowadzaniu po Stacji Badawczej i dowiedzieć się wszystkiego o hodowli konika polskiego. W Popielnie prowadzona jest również hodowla tego gatunku w systemie rezerwatowym, co oznacza, że możecie wybrać się na spacer po lesie i wypatrywać dziko żyjące konie. Ponadto możecie odwiedzić Muzeum Przyrodnicze, zwiedzić fermę bobrów, jeleni oraz możecie zobaczyć żubronia.

Koniki polskie na Mazurach
Koniki polskie na Mazurach

Święta Lipka

To sławne sanktuarium maryjne. Leży w odległości ok. 70 km na północny wschód od Olsztyna i 6 km na wschód od Reszla. Początki sanktuarium maryjnego sięgają XIV w. Według wierzeń na lipie pojawiała się drewniana figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Już w średniowieczu zakorzenił się zwyczaj odbywania pielgrzymek do Świętej Lipki, do której dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia przybywali pielgrzymi nie tylko z Prus i Warmii, ale również z Mazowsza. Do dzisiaj jest to miejsce licznie odwiedzane przez wiernych oraz turystów z powodu sztuki sakralnej, która się mieści w świątyni oraz przepięknych organów ozdobionych figurami świętych, które ruszają się podczas koncertu.

Święta Lipka
Święta Lipka

Region Warmii i Mazur jest doskonałym kierunkiem na wakacje w Polsce. Podczas wypoczynku czeka na Was wiele atrakcji i aktywności. Są tu miejsca, które otulą Was zielenią i dziką przyrodą.

Skopiowano
Skopiuj link
Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.