Wakacje.plWczasyPolskaWarmia i Mazury

Wczasy Warmia i Mazury

Warmia i Mazury

O regionie
Miasta
Pogoda
Warmia i Mazury to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, chętnie wybierany przez turystów cel wakacyjnego wypoczynku. Blisko 2600 jezior, rozległe tereny zielone, piękne plaże z zapleczem, urzekające enklawy dzikiej natury, zabytkowa architektura czy historyczne militarne fortyfikacje - to niezaprzeczalne walory regionu.

Wycieczki i wczasy na Warmii i MazurachWarmia i Mazury to idealne miejsce dla miłośników wypoczynku na łonie natury. Z uroków Krainy Tysiąca Jezior korzystają nie tylko amatorzy żeglowania, bowiem ma on także wiele do zaoferowania osobom, które nie przepadają za sportami wodnymi. Dostępna baza hotelowa umożliwia dopasowanie wypoczynku do indywidualnych potrzeb, zapewniając szeroki wybór zakwaterowania wśród malowniczych krajobrazów.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

KrajPolska
JęzykPolski
WalutaZłoty
MajZobacz cały rok
Temperatura w dzień17°C
Temperatura w nocy8°C
Temperatura wody10°C
Liczba godzin słonecznych16

FAQ

Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje na Warmii i Mazurach i znajdź potrzebne informacje.

Gdzie jechać na Warmię i Mazury

Miejscowości na Warmii i Mazurach są nieźle skomunikowane, jednak podróż samochodem wymaga dodatkowej uwagi podczas jazdy po krętych i wąskich drogach. Region jest prawdziwym rajem dla żeglarzy i motorowodniaków, ponieważ dzięki olbrzymiej liczbie kanałów mazurskich, mogą rozkoszować się oni długim rejsem po różnych jeziorach.


Rozległy obszar, jakim jest Warmia i Mazury, ma na swoim terenie zarówno popularne ośrodki turystyczne, ale skrywa też mnóstwo niewielkich miejscowości, w których można integrować się z piękną naturą w ciszy i spokoju. Wśród największych i najbardziej znanych kurortów mazurskich, warto zwrócić uwagę m. in. na Mrągowo, Giżycko, Olsztyn czy Mikołajki. W tych miastach znajduje się duża liczba hoteli, funkcjonuje nowoczesna infrastruktura i koncentruje się najwięcej atrakcji dla turystów.

Wakacje z dziećmi na Warmii i Mazurach

Warmia i Mazury to doskonałe miejsce na wakacje z dzieckiem. Zadbane plaże w pobliżu akwenów oraz czysta woda w jeziorach – sprzyjają zarówno aktywnym formom wypoczynku, jak i błogiemu leniuchowaniu. Okoliczne restauracje i smażalnie oferują pyszne jedzenie, w tym zdrowie ryby złowione w lokalnych wodach. Na plażach nie brakuje też infrastruktury rekreacyjnej w postaci zjeżdżalni, rowerów wodnych oraz dmuchańców. Mazury oferują wręcz wymarzone warunki do wakacyjnego odpoczynku dla rodzin z dziećmi.


W sezonie letnim region słynie ze wspaniałej pogody, jednak zawsze może przytrafić się kilka pochmurnych dni. Warto być przygotowanym na taką ewentualność, w czym bardzo pomocna bywa infrastruktura hotelowa. Basen na terenie ośrodka, place i sale zabaw, kręgielnia, bilard czy kryte boiska sportowe dla hotelowych gości – to świetna alternatywa w trakcie deszczu.

Atrakcje na Warmii i Mazurach - co warto zobaczyć

Każde z blisko 2600 jezior, jakie znajdują się na Warmii i Mazurach – jest niepowtarzalne oraz ma swój unikalny klimat. Nie sposób odwiedzić nawet połowy tych naturalnych zbiorników wodnych, jednak na pewno warto udać się nad Śniardwy – największe jezioro w Polsce, Jeziorak – najdłuższe oraz malowniczy Niegocin.


Jeśli chodzi o ciekawe miasteczka, to zdecydowanie warto zwiedzić Reszel – nie bez powodu nazywany perłą regionu, obfitujący w zabytki Frombork, a także Olsztyn – stolica Warmii i Mazur. Pomimo działań wojennych, jakich doświadczył ten region w czasie II Wojny Światowej, po okolicy rozsianych jest mnóstwo zabytków z okresu Średniowiecza (m. in. gotyckie kościoły, zamki, miejskie fortyfikacje).


Wraz z dziećmi warto przekroczyć progi Muzeum Pogranicza (Działdowo), gdzie mieści się interaktywna wystawa Zakonu Krzyżackiego. Kreatywne warsztaty czekają z kolei na turystów w Garncarskiej Wiosce (Kamionka) oraz w hucie szkła w Olsztynku. W tej samej miejscowości warto też udać się do Parku Etnograficznego. Obowiązkowym punktem wczasujących się w „Krainie Tysiąca Jezior” rodzin z dziećmi, powinna być wizyta w Mazurolandii w Parczu (niedaleko Wilczego Szańca). Ten Mazurski Park Atrakcji oferuje m. in. Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur, polanę legend i baśni, strzelnicę rycerską oraz strefę zabawy dla najmłodszych.


Miłośnicy militariów i wojskowości koniecznie powinni odwiedzić znajdujący się w pobliżu wsi Gierłoż – Wilczy Szaniec. Do dziś można podziwiać tam zniszczoną wybuchami kwaterę Hitlera, w której doszło m. in. do nieudanego zamachu na führera.

Warmia i Mazury – pogoda i temperatura

Warmia i Mazury kusi nie tylko unikalną przyrodą i zabytkami, ale i wspaniałą pogodą! W czasie sezonu letnich wakacji - w lipcu i sierpniu - turyści mogą liczyć nawet na 22 st. C. Równie przyjemnie jest tutaj w maju, czerwcu i we wrześniu, kiedy słupki termometrów nie spadają poniżej 17-19 st. C.


Najwyższa temperatura wody w mazurskich jeziorach wynosi około 19 st. C, a najwięcej opadów może przytrafić się w miesiącu lipcu. Noce w okresie wakacji letnich są stosunkowo ciepłe, ponieważ średnie temperatury nie spadają wówczas poniżej kilkunastu stopni Celsjusza. Przeglądając nasz serwis pogodowy, w którym znajdziecie szczegółowe warunki atmosferyczne dla wszystkich miesięcy w roku – z łatwością zaplanujecie udany urlop na Warmii i Mazurach!

Nowość!

Odkryj nową stronę podróży – rezerwuj elastyczne pakiety lot+hotel. Sprawdź