Największe lotniska na świecie – poznaj TOP 6

RankingiAgnieszka Słupecka08.09.2023

Które z lotnisk odprawiają najwięcej pasażerów, a które z nich mają największą powierzchnię? Poznajcie TOP 6 największych lotnisk na świecie. Poznajcie również najciekawsze lotniska, które potrafią zadziwić np. lądowaniem tuż nad głowami plażowiczów lub jezdnią przecinająca pas startowy.

Lotnisko
Lotnisko

Największe lotniska świata można klasyfikować na podstawie różnych kryteriów, takich jak powierzchnia, ruch pasażerski czy liczba operacji lotniczych. Oto kilka największych lotnisk pod względem powierzchni oraz ruchu pasażerskiego do 2022 roku.

TOP 3 lotniska pod względem powierzchni:

King Fahd International Airport (DMM)  Dammam, Arabia Saudyjska. Jest to największe lotnisko na świecie pod względem powierzchni, obejmujące ponad 780 km².

Denver International Airport (DEN) Denver, USA. Zajmuje obszar ponad 135 km².

Dallas/Fort Worth International Airport (DFW)  Teksas, USA.

Lotnisko
Lotnisko

TOP 3 lotniska pod względem ruchu pasażerskiego:

Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport (ATL) – Atlanta, USA. Przez wiele lat utrzymywał pozycję najbardziej ruchliwego lotniska na świecie pod względem liczby pasażerów.

Beijing Capital International Airport (PEK) – Pekin, Chiny.

Los Angeles International Airport (LAX) – Los Angeles, USA.

Najciekawsze lotniska świata – lądowania inne niż wszystkie

Start i lądowanie przeważnie trzymają nas w szczególnym napięciu. Niektóre lądowania poza ekscytującym dotknięciem kół o pas startowy potrafią dodać niezwykłych wrażeń i emocji. Również dla obserwatorów z ziemi. Przedstawiamy Wam kilka najbardziej ekscytujących miejsc na lądowanie.

Princess Juliana International Airport – Saint Martin. To niewielka wyspa leżąca na Karaibach i wchodzi w skład Archipelagu Małych Antyli. Saint Martin jest częścią Unii Europejskiej, a ich mieszkańcy są obywatelami Unii. Północna część wyspy należy do Francji i obejmuje 60% wyspy, stolicą tej części jest Marigot. Południowa część należy do Królestwa Niderlandów, stolicą jest Philipsburg. To właśnie w południowej części wyspy znajduje się lotnisko Princess Julian. To, co czyni to lotnisko tak słynnym, to fakt, że samoloty lądujące na głównym pasie startowym muszą przelecieć tuż nad plażą Maho Beach, co daje plażowiczom i fotografom unikalną perspektywę i możliwość zrobienia spektakularnych zdjęć. Przeloty te są tak nisko, że ludzie na plaży mogą odczuć podmuch silników samolotów podczas startów.

Lotnisko w St. Martin
Lotnisko w St. Martin

Madeira Airport – Portugalia, Madera. Portugalska wyspa Madera poza pięknymi krajobrazami, wiosennym klimatem przez cały rok ma jeszcze niezwykłe lotnisko. Lotnisko położone jest w miejscowości Santa Cruz, na wschodnim wybrzeżu Madery. Jego położenie między górami a oceanem sprawiało, że podejście do lądowania było wyjątkowo trudne. Oryginalny pas startowy był krótki i otoczony wodą. W 2000 roku przeprowadzono znaczącą rozbudowę, przedłużając go za pomocą serii betonowych słupów, co sprawiło, że stał się jednym z najdłuższych w Portugalii.

Funchal Airport
Funchal Airport

Gibraltrar Airport – Gibraltar. Lotnisko na Gibraltarze położone jest tuż przy centrum i wyróżnia je położenie. Jedna z głównych dróg w Gibraltarze – Winston Churchill Avenue, przechodzi przez pas startowy. Z tego powodu każdorazowo, gdy samolot ląduje lub startuje, droga jest zamykana dla ruchu kołowego za pomocą zapór. Lądowanie na tym lotnisku na pewno będzie ciekawym przeżyciem.

Gibraltar
Gibraltar

Don Mueang International Airport – Tajlandia. To lotnisko jest jednym z dwóch portów lotniczych obsługujących ruch pasażerskich w Bangkoku. Tym, czym się wyróżnia i czyni je jednym z najciekawszych lotnisk świata, jest 18-dołkowe pole golfowe, które położone jest między dwoma pasami startowymi. Nazywa się Kantarat Golf Course i jest ciekawym widokiem dla pasażerów lądujących lub startujących z lotniska.

Kansai Airport – Japonia. Lotnisko Kansai zostało zbudowane na sztucznej wyspie w zatoce Osaka, ok. 40 km na południowy zachód od centrum Osaki. Ten japoński port lotniczy dąży do bycia przyjaznym dla środowiska, korzystając z energii słonecznej i innych technologii przyjaznych dla środowiska.

Kansai
Kansai
Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.