Elafonisi – poznajcie rajskie wybrzeże Krety

EuropaAgnieszka Słupecka28.02.2024

Jeśli planujecie wakacje na największej greckiej wyspie i szukacie pięknych miejsc, które Was zachwycą – odwiedźcie plażę Elafonisi. To miejsce Was zauroczy przepięknymi widokami, które zostaną z Wami na długo, ale również spędzicie tu przyjemny wakacyjny dzień.

Elafonisi
Elafonisi

Gdzie znajduje się różowa plaża?

Plaża Elafonisi znajduje się na południowym zachodzie największej wyspy Grecji. Położona jest ok. 75 km na południowy zachód od Chanii, która jest jedną z najładniejszych miejscowości na Krecie.

Dojazd do Elafonisi samochodem zajmuje około 1,5 do 2 godzin jazdy z Chanii, w zależności od warunków drogowych i natężenia ruchu. Droga prowadząca do plaży oferuje również wspaniałe widoki na krajobraz kreteńskiej przyrody. Możecie również dostać się do plaży dzięki wycieczcie fakultatywnej.

Różowa plaża
Różowa plaża

Co wyróżnia plażę Elafonisi?

Jest to jedna z najbardziej znanych i malowniczych plaż w całej Grecji, charakteryzująca się białym piaskiem i turkusową wodą. Plaża ma łagodne zejście do morza, co czyni ją doskonałym miejscem na plażowanie i morskie kąpiele zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jednak tym, co wyróżnia tę plażę, jest jej niezwykły różowy kolor piasku. Jej nietypowy kolor wynika z wymieszania niewielkich muszelek i korali (rozdrobnionych przez fale) z piaskiem. Te małe fragmenty organicznych materiałów nadają plaży subtelny odcień różu, który staje się szczególnie widoczny w pewnych warunkach oświetleniowych, szczególnie gdy słońce świeci bezpośrednio na piasek. Plaża znajduje się na wyspie, ponieważ tylko cienki pas piasku łączy ją z głównym lądem, tworząc lagunę. Egzotyczne piękno tego obszaru podkreślają drzewa cedrowe i śródziemnomorska roślinność.

Elafonisi Beach
Elafonisi BeachElafonisi BeachElafonisi BeachElafonisi Beach
Ważne: piasek podlega ochronie – zabieranie go ze sobą, jak również muszli, fragmentów rafy czy naturalnych skarbów wyrzuconych przez morze jest stanowczo zabronione.

Odkryjcie więcej niż tylko plażę

Jeśli przejdziecie na najbardziej na północ wysunięty kraniec Elafonisi pomiędzy skałami, które tworzą barierę przed falami, zobaczycie kaplicę Agia Irini. Z tego miejsce możecie podziwiać niezakłócony widok na morze.

Nad plażą góruje pomnik upamiętniający wielką masakrę z 1824 roku, dokonaną w okresie panowania osmańskiego. Ponadto na wyspie pochowano ofiary austriackiego statku Imperatrix, który zatonął w lutym 1907 roku, w drodze do Indii.

Na wyspie znajduje się również latarnia morska, która została zbudowana 1939 roku, o zasięgu 30 mil morskich. Można ją zobaczyć w pobliżu kaplicy Agia Irini (ok. 20 minut spacerem).

Zaledwie ok. 5 km na północ od plaży, można odwiedzić klasztor Chrysoskalitissa, wzniesiony na skale niczym forteca. Wnętrze klasztoru jest bogato zdobione ikonami, freskami i religijnymi artefaktami, co przyciąga zwiedzających zainteresowanych sztuką sakralną i historią prawosławia. Klasztor Chrysoskalitissa pełni również funkcje sakralne, będąc miejscem modlitwy i kontemplacji dla miejscowych wiernych. Jest to idealne miejsce dla osób pragnących odpocząć od zgiełku plażowej atmosfery i zanurzyć się w spokojnej, duchowej atmosferze tego historycznego miejsca.

Chrisoskalitissa
Chrisoskalitissa
Ciekawostką jest, że Elafonisi zawdzięcza swoją nazwę piratom, ponieważ Elafonisi jest zniekształceniem od słowa "La-fironisi", co oznacza wyspę łupów. Według tradycji ostatni ze stopni prowadzących do klasztoru jest ze złota, ale mogą go zobaczyć osoby o głębokiej wierze.

Z myślą o turystach

Na terenie plaży i w jej pobliżu są toalety, prysznice, miejsca do piknikowania oraz niewielkie tawerny lub bary serwujące jedzenie i napoje. Ponadto jest możliwość wynajęcia parasoli i leżaków na plaży.

Plaża Elafonisi to jedna z większych atrakcji na Krecie. Jeśli chcecie poznać ich więcej i zaplanować swoje wakacje w ciekawy sposób, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu pt. "Kreta atrakcje. Co warto zobaczyć na Krecie?".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.