5 miejsc, które warto zobaczyć podczas wakacji na Krecie

EuropaAgata Biernat18.08.2021

To największa i najczęściej wybierana na urlop grecka wyspa. Turyści cenią ją za piękne plaże, różnorodną bazę noclegową i mnóstwo niezwykłych miejsc zapierających dech w piersiach. Które z nich odwiedzić podczas wakacji na Krecie? Oto nasz ranking 5 topowych atrakcji.

Laguna Balos z widokiem na wyspę  Gramvousa
Laguna Balos z widokiem na wyspę Gramvousa

W starożytności Kreta była ośrodkiem rozwoju kultury minojskiej, a dziś jest jednym z najpopularniejszych kierunków w basenie Morza Śródziemnego. Co roku przyciąga swoją różnorodnością, klimatycznymi miasteczkami i niezwykłą gościnnością tysiące turystów, również z Polski – i to nie tylko w okresie wakacji szkolnych, ale również wiosną i jesienią.

To właśnie we wrześniu i w październiku, gdy temperatura powietrza na Krecie jest niższa niż w szczycie sezonu, a słupki rtęci wskazują średnio 21-24°C w ciągu dnia, panuje idealna pora na zwiedzanie i poznawanie uroków tej wyspy.

Kretę możemy zwiedzać na własną rękę lub powierzyć organizację wolnego czasu specjalistom, korzystając z szerokiej oferty wycieczek fakultatywnych, podczas których lepiej poznamy historię wyspy. Lokalne wycieczki bardzo często są realizowane w języku polskim. W zależności od tego, w której części Krety wypoczywamy - zachodniej czy wschodniej – zwiedzanie możemy rozpocząć z Chani lub z Heraklionu.

Które miejsca odwiedzić, wybierając się na wakacje na Krecie? Przedstawiamy Wam nasz ranking topowych atrakcji.

1. Plaża Elafonisi i jej bajeczny różowy piasek

To jedno z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych miejsc na Krecie. Chyba nie ma przewodnika po wyspie, w którym nie znalazłoby się zdjęcie różowego piasku plaży Elafonisi. Jej nazwa pochodzi od pobliskiej Wyspy Jeleni (elafi-jeleń, nisi- wyspa).

Bajkowy kolor piasku to wynik zmieszania się z jego ziarenkami pokruszonych czerwonych koralowców. Sama plaża na myśl może przywodzić plaże karaibskie. Jest idylliczna, przestronna, a morze przy niej płytkie. Do tego stopnia, że na oddaloną o około 100 metrów Wyspę Jeleni przejdziemy pieszo.

Na plażę Elafonisi z Chani lub Kissamos dotrzemy szlakiem kreteńskich wiosek pełnych gajów oliwnych, winnic i imponujących wąwozów. Droga jest kręta, a przy tym bardzo malownicza. Podczas podróży warto zawitać do ukrytej w grocie kapliczki Agia Sofia z sięgającymi nawet 5 metrów okazałymi stalagmitami i stalaktytami.

Koszt całodniowej wycieczki na Elafonisi z przejazdem i opieką przewodnika to około 175 złotych od osoby.

2. Laguna Balos i tajemnicza Gramvousa

W zestawieniu nie mogło zabraknąć też drugiej magicznej laguny – Balos – i wyspy Gramvousa. To niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc na Krecie. Znajduje się na północno-zachodniej części wysypy. Wycieczki w to miejsce są realizowane zarówno z Heraklionu, jak i z Chani oraz Kissamos, a ich koszt to około 220-330 złotych od osoby.

We wszystkich przypadkach na Lagunę Balos dotrzemy statkiem z portu w Kissamos. Podczas rejsu po bajecznej zatoce dorośli mogą podziwiać piękno kreteńskiej przyrody, a najmłodsi podróżnicy – wziąć udział w organizowanych na pokładzie animacjach.

Laguna Balos jest bardzo rozległa i – podobnie jak Elafonisi – dosyć płytka. Biały, drobny piasek łączy się tu z niebiańską, ciepłą wodą mieniącą się najróżniejszymi odcieniami niebieskiego: od błękitu i turkusu po granat.

W odległości zaledwie 15 minut rejsu statkiem od plaży znajduje się tajemnicza Gramvousa – niezamieszkała wyspa stanowiąca rezerwat dla wielu gatunków ptaków. Tu możemy podziwiać znajdujące się na wzgórzu ruiny fortecy weneckiej z XVI w. Podejście do nich zajmuje około 15-20 minut. Szlak jest dość stromy i kamienisty, ale trudy podróży wynagrodzi nam cudny widok na zatokę Balos.

3. Najdłuższy w Europie – Wąwóz Samaria

Miłośnicy trekkingu i pięknych górskich widoków koniecznie powinni się wybrać na wycieczkę do Wąwozu Samaria (koszt około 200 zł od osoby). To najdłuższy, bo liczący 18 kilometrów, wąwóz w Europie, znajdujący się w południowo-zachodniej części wyspy.

By przebyć całą trasę między malowniczymi szczytami Lefka Ori, powinniśmy zarezerwować sobie cały dzień. Pamiętajmy też, że po przejściu Samarii nie wraca się do punktu wyjścia.

Malowniczy Wąwóz Samaria
Malowniczy Wąwóz Samaria

Wejście do wąwozu znajduje się na wysokości około 1200-1250 m n.p.m. na płaskowyżu Omfalos. Wbrew pozorom, trasa jest dosyć wymagająca, bo wiedzie po ostrych kamieniach. Jeśli planujemy wycieczkę do wąwozu, warto więc zabrać ze sobą na wakacje buty trekkingowe (z pewnością przydadzą się również podczas zwiedzania innych części wyspy).

Szlak ciągnie się między innymi wzdłuż koryta rzeki Taras, a po drodze możemy odwiedzić kilka kościółków z pięknymi freskami. Droga kończy się w nadmorskiej miejscowości Agia Rumeli, skąd statkiem dotrzemy do Chora Sfakion.

4. Ruiny mitycznego Pałacu w Knossos

Pamiętacie mitologię grecką? To właśnie tu przed laty urzędował władający Kretą Król Minos, syn Zeusa i Europy. Z tym miejscem związany jest również jeden z najbardziej znanych mitów.

Zgodnie z mitologią grecką, to właśnie w położonym w okolicach Heraklionu Pałacu w Knossos, a dokładniej pod nim, znajdował się zaprojektowany przez Dedala słynny labirynt, w którym król Minos zamknął Minotaura.

Powierzchnia pałacu w czasach jego świetności mogła imponować. Na terenie odpowiadającym 24 tys. ha rozlokowano ponad 1000 pomieszczeń. Ruiny Pałacu w Knossos zostały odkryte ponad 100 lat temu i obecnie przyciągają rzesze turystów. Całodniowa wycieczka do Knossos, podczas której zobaczymy również Heraklion, gdzie możemy zwiedzić muzeum archeologiczne lub kupić pamiątki z wakacji, to koszt około 220 zł. Z kolei cena normalnego biletu wstępu do Knossos i muzeum archeologicznego wynosi 16 euro, o połowę tańszy jest bilet ulgowy.

5. Wizytówka Krety Wschodniej – Spinalonga

Przed laty była integralną częścią Krety. Odłączyła się od niej najprawdopodobniej w wyniku trzęsienia ziemi w 1500 r. p.n.e. Najbardziej znanym punktem na wyspie jest okazała forteca – miejsce, z którego Kreteńczycy bronili się przed atakami na wschodnie wybrzeże Krety i w którym w XX wieku znajdowała się kolonia trędowatych.

Wizytówka Krety Wschodniej - Spinalonga
Wizytówka Krety Wschodniej - Spinalonga

Na położoną w północno-wschodniej części Krety Spinalongę dotrzemy statkiem. Wycieczki są realizowane między innymi z Heraklionu. Podczas całodniowej wyprawy nie tylko możemy zwiedzić twierdzę i poznać smutną i tajemniczą historię wyspy oraz jej mieszkańców, ale także zachwycić się pięknem zatoki Mirabello i – po powrocie na ląd – pospacerować uliczkami kolorowego miasteczka Agios Nikolaos, w którym podobno bywała sama bogini Atena.

Koszt wycieczki na Spinalongę dla osoby dorosłej to około 240 złotych. Jeśli chcemy zwiedzić ruiny fortecy, do tej kwoty musimy doliczyć jeszcze cenę biletu – 8 euro.

Sprawdź aktualne oferty wakacji na Krecie i zaplanuj wymarzone wakacje!

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty