Wczasy Heraklion

Przed podróżą

Do Grecji Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
W Grecji dla Polaków wizy nie są wymagane.

TRANZYT LUB WYLOT SPOZA POLSKI
Jeśli wylatujesz/wyjeżdżasz z innego kraju niż Polska lub korzystasz z tranzytu w innym państwie sprawdź aktualne warunki wjazdowego do tego państwa. Szczegóły na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych .

AKTUALNOŚĆ INFORMACJI
Warunki wjazdowe się zmieniają, dlatego prosimy o dodatkowe potwierdzanie ich aktualności na stronie internetowej MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych .
Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Jest to stolica wyspy, jednocześnie ośrodek kulturalny i handlowy znajdujący się w niedalekiej odległości do największego lotniska na wyspie Gurnes. W pierwszej chwili, gdy znajdziemy się w Heraklionie mamy wrażenie, że miasto jest zatłoczone i zbyt hałaśliwe, jednak w rzeczywistości można tu znaleźć mnóstwo interesujących miejsc z licznymi atrakcjami turystycznymi i wszystkimi udogodnieniami potrzebnymi do udanych wakacji.

W Heraklionie z pewnością znajdą Państwo miejsca, gdzie można dobrze zjeść, skosztować regionalnych przysmaków i posmakować greckich trunków. To miasto ciekawe głównie dla tych, którzy lubią zwiedzać - znajduje się tu bowiem szereg obiektów muzealnych i historycznych.

[foto3]W centrum miasta na placu Platia Wenizelu otoczonym przez liczne sklepy, kawiarnie i restauracje znajduje się najładniejsza fontanna na wyspie, Fontanna Morosiniego. To właśnie w tej części miasta znajduje się centrum nocnego życia. Wąskie, brukowane, pełne zieleni, podświetlone uliczki nastrajają do spacerów, a lokale, w których często można spotkać muzyków, zachęcają, aby usiąść i rokoszować się różnorodnością greckiej kuchni przy akompaniamencie greckiej ballady.

Wszystkie osoby odwiedzające Heraklion powinny obowiązkowo zobaczyć Muzeum Archeologiczne, znajdujące się na Placu Wolności. Jest to największa atrakcja turystyczna na wyspie. W muzeum znajduje się 20 sal wystawowych, w których umieszczono eksponaty pochodzące z okresu neolitycznego, grecko-rzymskiego i największe zbiory z okresu minojskiego.

[foto7]W Heraklionie znajduje się też wiele obiektów sakralnych. Jednym z najwspanialszych jest katedra Agios Minas, która jest zarazem największa katedrą w Grecji, mogącą pomieścić osiem tysięcy wiernych. Równie ciekawym choć nie tak okazały jak Agios Minas jest kościół Św. Katarzyny, w którym znajdują się zbiory ikon pochodzące z terenu całej wyspy.

Podczas długich spacerów po mieście, odczują Państwo atmosferę greckiego miast i jego historycznej przeszłości np. w Muzeum Historycznym znajdującym się na placu Nikiforosa Fokasa, które w swych zbiorach posiada: wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie rzeźby, monety oraz zbiory historyczne kultury kreteńskiej.

W zdominowanej przez styl wenecki starej części miasta, spacerując wąskimi uliczkami warto odwiedzić port, w którym znajduje się niezliczona ilość jachtów i łodzi rybackich. Na końcu mola znajduje się fort Kastro Koules, z którego późnym wieczorem roztacza się majestatyczny obraz rozświetlonego miasta. Tak jaki w większości miast na Krecie, również w Heraklionie znajduje się Loggia - piękna wenecka budowla wzniesiona w 1627 r., gdzie obecnie w budynku mają swoją siedzibę władze miasta.

[foto8]Przebywając w Heraklionie nie można zapomnieć o odwiedzeniu słynnego pałacu w Knossos, znajdującego się w odległości zaledwie 4 km od Heraklionu. Jest to bez wątpienia najsławniejsza atrakcja archeologiczna na Krecie, odwiedzana niemal przez każdego turystę. Knossos był zamieszkały o wiele wcześniej, niż pozostałe miejsca na Krecie. Pierwsi osadnicy przybyli tu jeszcze w okresie neolitycznym, czyli niemal 7000 lat przed naszą erą. To właśnie oni zbudowali tu osadę, na miejscu której później powstał pałac. Godna polecenia jest również wycieczka do Achlady przez Rogdię, gdzie warto spędzić popołudnie z dala od zgiełku.

Urok Heraklionu tkwi w harmonijnym połączeniu przeszłości i nowoczesności. Przechadzając się wąskimi uliczkami kreteńskiej stolicy poczujemy ducha starożytności, ale i zachwycimy się nowoczesnością i szybkim tempem życia mieszkańców miasta. Heraklion nie ma bowiem nic z sennych miast, gdzie życie toczy się leniwie, wręcz przeciwnie - tętni życiem, a zabawy, tańce i śpiewy w knajpkach, tawernach i dyskotekach trwają do białego rana.

Jest to również odpowiednie miejsce dla tych, którzy w czasie wakacji lubią wylegiwać się na ciepłym piasku słonecznych plaż - długie, urocze plaże znajdują się po obu stronach Heraklionu, w odległości ok. 6 km. Można do nich wygodnie dojechać autobusem, lub wypożyczonym rowerem.

Nowość!

Odkryj nową stronę podróży – rezerwuj elastyczne pakiety lot+hotel. Sprawdź