TOP atrakcje na Kubie - te miejsca warto zobaczyć

Ameryka PółnocnaKatarzyna Włodarczyk09.05.2022

Kraj gorącej salsy, rajskich plaż, wybornych cygar i rumu. Jakie atrakcje kryje Kuba, co warto zobaczyć i dokąd się wybrać? Prezentujemy najciekawsze miejsca na Kubie.

Na Kubie poczujesz klimat salsy i o wiele więcej
Na Kubie poczujesz klimat salsy i o wiele więcej
Fot: Marcin Jucha

Latynoamerykańska atmosfera stolicy. Atrakcje turystyczne Hawany

Od czego zacząć wakacje na Kubie? Od największego miasta wyspy – Hawany. Tutaj zewsząd zapraszają klimatyczne knajpki z porywającą muzyka kubańską, charakterystyczny zapach cygar kubańskiego rumu. Wystarczy dać się ponieść i korzystać.

Stolica jest pełna zabytków i ciekawych zakamarków. Można ją zwiedzać indywidualnie, jednak pierwszy spacer warto odbyć w ramach wycieczki fakultatywnej z jednego z kubańskich kurortów.

Do największych atrakcji stolicy należy Stara Hawana (La Habana Vieja). Jest zabytkową starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwsze budynki pochodzą z XVI wieku. Wówczas Hiszpanie założyli tutaj port handlowy. Spacerując po Starej Hawanie zobaczymy najsłynniejszą hawańską promenadę, czyli Malecón, forty Morro, La Cabaña oraz San Salvador de la Punta oraz najsłynniejszy plac - Plaza de Armas. Warto również nie odwiedzić Muzeum Rewolucji czy barokowej Archikatedry, będącej jedną z wizytówek miasta.

Będąc w Hawanie, dobrze dać się ponieść tempu miasta, aby poczuć niezwykłą atmosferę latynoamerykańskiej metropolii, której ikoną jest Buena Vista Social Club. To legendarne już stowarzyszenie, projekt muzyczny, skupiający latynoamerykańskich twórców - muzyków i tancerzy. Artyści od początku XX wieku wspierają się nawzajem i tworzą znaną już na całym świecie porywającą muzykę, pełną trudnej historii i gorącego temperamentu, co jest mieszanką niezapomnianą nie tylko dla melomanów.

Buena Vista Social Club
Buena Vista Social ClubBuena Vista Social ClubBuena Vista Social ClubBuena Vista Social Club

Dlatego też miasto odżywa nocą, kiedy w klubach można usłyszeć i zobaczyć, prawdziwą salsę i spróbować najlepszego na świecie, bo oryginalnego daiquiri - na bazie białego rumu, syropu cukrowego i soku z limonki.

Miasto stu ogni, czyli na wyprawę do Cienfuegos

Nazwa Cienfuegos w tłumaczeniu język na polski oznacza "Sto ogni" i odnosi się do nazwiska jednego z dziewiętnastowiecznych kubańskich generałów. To urokliwe miasto nazywane przez samych mieszkańców "Perłą Południa" lub "Paryżem Kuby". Mieści się nad malowniczą zatoką Cienfuegos. Historyczne centrum miasta jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Doskonale zachowała się tutaj kolonialna architektura. Ponadto słynie z niezwykłego ogrodu botanicznego z tysiącami gatunków roślin. Jest idealne na złapanie oddechu, chociaż liczne galerie sztuki czy doskonale utrzymane deptaki, zachęcają do zwiedzania.

Cienfuegas, Kuba
Cienfuegas, Kuba

Najstarsza osada na wyspie, historia Trinidad

Niegdyś bardzo bogata, co doskonale widać w doskonale zachowanej architekturze, szczególnie na starówce. Jest kolejnym miastem na Kubie, którego historyczne centrum jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swój niepowtarzalny urok zawdzięcza brukowanym uliczkom, wysokim bramom i bogato zdobionym kamienicom. Dodatkowo obszar starego miasta jest wyłączony z ruchu samochodowego i można się po nim przemieszczać jedynie pieszo lub dorożką.

W centrum miasta - Plaza Mayor - toczy się dzienne (i nocne) życie miasta. Nieopodal zobaczymy barokową Katedrę św. Franciszka, Kościół św. Trójcy czy Muzeum Archeologiczne. Koniecznie warto wieczorem usiąść w jednej z tamtejszych restauracji zamówić koktajl canchánchara – bazujący na rumie z dodatkiem miodu i cytryny.

Trinidad,Kuba
Trinidad,Kuba

Atmosfera Santiago de Cuba

Drugie co do wielkości miasto na Kubie, to Santiago de Cuba. Warte uwagi ze względu na swój unikalny klimat. Tutaj usłyszymy najwięcej kubańskiej muzyki ludowej, zobaczymy tradycyjne tańce kubańskie. Pikanterii całości dodają pieczołowicie pielęgnowane rytuały - kult santerii i haitańskie voodoo.

Mimo, że dobrze zachowanych zabytków jest tu mniej niż w Hawanie, to miejsce szczególnie oddaje klimat Kuby. Interesującymi punktami do zwiedzania są: Forteca San Pedro de la Roca oraz Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Będąc w tym mieście dobrze jest udać się na zwiedzanie prawdopodobnie najstarszego domostwa na Kubie.

Afrykański folklor na Kubie
Afrykański folklor na Kubie

Niewielkie miasteczko Viñales i dolina Valle de Viñales

Kolejny ciekawym miejscem na Kubie jest Viñales. Niewielkie miasteczko pozornie niczym się nie wyróżnia. Jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników wspinaczki. W jego bezpośredniej okolicy leży jednak dolina Valle de Viñales.

Tutaj na zlecenie Fidela Castro powstał jeden z największych murali na świecie "Mural de la Prehistoria". Opowiada o ewolucji życia na Ziemi od najprostszych form aż po "człowieka socjalizmu".

Dolina Valle de Viñales i prehistoryczny mural na zlecenia Fidela Castro
Dolina Valle de Viñales i prehistoryczny mural na zlecenia Fidela CastroDolina Valle de Viñales

W okolicy mieszczą się gospodarstwa, w których nadal tradycyjnymi sposobami uprawia się jeden z najlepszych tytoni na świecie, który trafia później do słynnych cygar Cohiba Montecristo.

Najpiękniejsze miejsca nad morzem

Tam gdzie łączą się wody Morza Karaibskiego, zatoki MeksykańskiejOceanu Atlantyckiego, można poczuć prawdziwy karaibski raj. Najsłynniejsze plaże Kuby - Cayo Jutias, Santa Lucia czy Cayo Levisa, gdzie leży delikatny piaszczysty brzeg, lazurowa woda, lasy namorzynowe i oczywiście orzeźwiające mojito w jednym z barów 😉. To prawdziwe perły wśród kubańskich plaż.

Cayo Jutias
Cayo Jutias
Fot: Florian Augustin

Nurkowanie na Kubie jest niezapomnianą przygodą! Podwodna fauna i flora, rafy koralowe są chronione, dzięki czemu życie morskie tutaj kwitnie wyjątkowo malowniczo.

Nurkowanie na Kubie
Nurkowanie na Kubie
Fot: Benny Marty
Pamiętaj, aby przed podróżą sprawdzić aktualne zasady wjazdu na Kubę.
Katarzyna Włodarczyk
Katarzyna Włodarczyk
Z pisaniem związana od 2007 roku, kiedy to podczas swojej pierwszej samotnej kilkumiesięcznej podróży do Indii zaczęła prowadzić bloga tematycznego i kanały w mediach społecznościowych. Pasja do podróżowania zaowocowała ukończonymi studiami podyplomowymi z zakresu turystyki oraz marketingu. W pracy i w życiu codziennym najbardziej ceni możliwość kontaktu z ludźmi i ciągły rozwój. W Wakacje.pl, jako specjalistka ds. content marketingu, odpowiada za treści o tematyce turystycznej.

Polecane oferty