Ziemia Święta – poznaj najważniejsze miejsca kultu religijnego

AzjaAgnieszka Słupecka20.09.2023

Ziemia Święta odnosi się do regionu na Bliskim Wschodzie, który jest uważany za święty przez trzy główne religie monoteistyczne, czyli judaizm, chrześcijaństwo i islam. Obszar ten obejmuje głównie państwo Izrael, tereny palestyńskie oraz części Jordanii i Libanu. To właśnie Ziemia Święta była miejscem, gdzie nauczali prorocy biblijni. Poznaj te najważniejsze miejsca.

Izrael - Jerozolima
Izrael - Jerozolima

Wycieczka z przewodnikiem

Ziemia Święta to cel podróży dla wielu wyznawców religii chrześcijańskiej, ale nie tylko. Doskonałym pomysłem na zwiedzenie tych ważnych miejsc jest wycieczka objazdowa z przewodnikiem. Wycieczka do Izraela będzie doskonałą okazją, by doświadczyć zupełnie innego życia, obserwować inne zwyczaje i kulturę, która sięga wiele setek lat wstecz, do czasów na długo przed Chrystusem.

Jerozolima

Jerozolima jest ważnym miejscem dla wspomnianych wyżej trzech religii. To tutaj znajdują się Bazylika Grobu Pańskiego na wzgórzu Golgota, Via Dolorosa, Wieczernik na górze Syjon oraz Góra Oliwna z Sanktuarium Wniebowstąpienia. Tu została zbudowana świątynia Salomona, na której miejscu wzniesiono meczet Kubbat as-Sachra o charakterystycznej złotej kopule oraz góruje tu meczet Al-Aksa i słynna żydowska Ściana Płaczu. Stare Miasto, które jest po brzegi wypełnione zabytkami, robi wielkie wrażenie nie tylko na osobach wierzących. Mury otaczające tą najstarszą część Jerozolimy mają 4,5 km długości. Do środka można wejść przez jedną z siedmiu bram miejskich.

Jerozolima
JerozolimaJerozolimaJerozolimaJerozolima

Betlejem

Według Nowego Testamentu, Betlejem to miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Dlatego od wieków jest ważnym celem pielgrzymek dla chrześcijan z całego świata. To właśnie w miejscu, w którym narodził się Jezus, zbudowany został najstarszy kościół chrześcijański – Bazylika Narodzenia Pańskiego. Betlejem znajduje się w Palestynie, ok. 10 km od Jerozolimy.

Betlejem
Betlejem

Galilea

Galilea, czyli region położony na północy Izraela i Palestyny. To obszar działalności Jezusa Chrystusa opisanej w Ewangeliach i stanowi kolebkę chrześcijaństwa. W Galilei znajduje się Jezioro Tyberiadzkie (Morze Galilejskie). To największe jezioro słodkowodne w Izraelu i ważne biblijne miejsce, gdzie Jezus Chrystus miał dokonać wielu cudów, w tym chodzenia po wodzie oraz rozmnażania ryb i chleba.

Galilea
Galilea

Nazaret

W Nazaret mieści się jeden z najważniejszych zabytków Izraela, czyli Bazylika Zwiastowania, w której Archanioł Gabriel obwieścił radosną nowinę oraz tutaj spędził swoje dzieciństwo Jezus. To również największe arabskie miasto w Izraelu.

Rzeka Jordan

Rzeka Jordan wraz z miejscem chrztu (Qasr El Yahud) – jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Izraela. Jest to miejsce symboliczne zarówno dla żydów, jak i chrześcijan. To tu, według biblijnych przekazów, Chrystus przyjął chrzest od Jana Chrzciciela. Rzeka Jordan płynie na długości ok. 251 km, mając swoje źródło w górach Libanu, przepływa przez Jezioro Hula, Jezioro Tyberiadzkie (Morze Galilejskie), by ostatecznie wpłynąć do Morza Martwego.

Rzeka Jordan
Rzeka Jordan

Morze Martwe

Morze Martwe jest najbardziej słonym morzem na świecie. Wysokie zasolenie sprawia, że w jego wodach nie ma prawie żadnego życia, stąd nazwa "Martwe". Biorąc pod uwagę geologię, wcale nie jest ono morzem, ale jeziorem bezodpływowym. Powierzchnia Morza Martwego znajduje się na wysokości około 430 metrów poniżej poziomu morza, co czyni je najniżej położonym jeziorem na Ziemi. Morze Martwe, choć samo w sobie nie jest przedmiotem kultu w chrześcijaństwie, jest ważne w kontekście historii biblijnej.

Morze Martwe
Morze Martwe

Wzgórza Golan

Miejscowość Banjas na Wzgórzach Golan jest miejscem, w którym można odpocząć od zgiełku i przemierzyć trasy prowadzące przez ruiny Cezarei Filipowej. Według Biblii to właśnie w Cezarei Chrystus miał oznajmić apostołom, że Piotr będzie opoką Kościoła.

Ruiny w Cezarei
Ruiny w Cezarei

Jak się przygotować do wycieczki?

Na czas podróży do Izraela najlepiej wybrać miesiące, podczas których zwiedzanie będzie komfortowe. Najlepiej pojechać w miesiącach od marca do kwietnia oraz we wrześniu i październiku. Wtedy pogoda w Izraelu jest bardzo przyjemna do zwiedzania. W lecie temperatury powietrza potrafią przekraczać nawet 40 st. C, dlatego lepiej oddać się zwiedzaniu poza letnimi miesiącami. Przed wejściem do miejsc kultu należy pamiętać o stosownej odzieży. Kobiety zawsze muszą mieć przykryte ramion, a sukienka/spódnica musi być za kolana. Mężczyźni powinni mieć długie spodnie.

Niezależnie od pory roku trzeba zabrać ze sobą krem z filtrem, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.