Dominikana atrakcje. Co zobaczyć w Dominikanie?

Ameryka PółnocnaAgnieszka Słupecka10.11.2023

Piękne plaże, gorące rytmy, luksusowe hotele i wspaniała słoneczna pogoda o każdej porze roku – to wszystko jest w Dominikanie. Co możecie zobaczyć podczas wypoczynku i jakie atrakcje na Was czekają – sprawdźcie w naszym tekście.

Dominikana
Dominikana

Stolica wyspy

W Santo Domingo, stolicy Dominikany, jest wszystko, czego turysta potrzebuje do udanego wypoczynku. Tutaj znajduje się piękna piaszczysta plaża oraz Stare Miasto znane jako Zona Colonial, które zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Koniecznie trzeba zobaczyć Dom Kolumba i najstarszą katedrę w Amerykach, czyli Santa María la Menor. Do najbardziej okazałych miejsc w Santo Domingo należy Pałac Narodowy, w którym urzęduje prezydent Dominikany. Budynek wchodzi w skład Placu Kultury. Do kompleksu należą również: Teatr Narodowy, Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr Narodowy, Teatr Powszechny, Muzeum Człowieka i Biblioteka Narodowa. Podczas wizyty w stolicy warto wybrać się do parku miejskiego, w którym znajduje się imponujący posąg z brązu Krzysztofa Kolumba.

Santo Domingo
Santo Domingo

Bayahíbe i Saona

Bayahíbe – wioska rybacka, która jest doskonałą bazą wypadową do Parku Narodowego Wschodniego oraz na wyspę Saona. Jest oddalona około 100 km od słynnego regionu Punta Cana. Bayahibe jest popularną miejscowością turystyczną, znaną ze swoich niezwykłych plaż i turkusowej wody. Panują tu doskonałe warunki do snurkowania, gdyż krystalicznie czysta woda ukazuje swoje morskie stworzenia. Miejscowość przyciąga również wzrok na kolorowe domy, przytulne restauracyjki oraz rybackie łodzie zacumowane w zatoce. 

Saona
Saona

Saona przyciąga turystów z całego świata, którzy szukają rajskich plaż. Saona jest ostoją dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt, a rafy koralowe wokół wyspy są domem dla wielu gatunków ryb i innych morskich stworzeń. To wymarzone miejsce dla obserwatorów podwodnego życia. Na wyspie mieszka niewielka społeczność rybaków, którzy oferują świeże owoce morza i pokazy tradycyjnych tańców.

Najbardziej malowniczy półwysep

Samana to miejsce, które uważane jest za najbardziej malownicze na wyspie. Jest znane ze swoich pięknych plaż, bujnych krajobrazów i niezwykłych atrakcji. To właśnie z półwyspu Samana odbywają się wycieczki morskie w poszukiwaniu wielorybów. Wieloryby upodobały sobie okoliczne wody i przypływają tu między styczniem i marcem, czyli w okresie rozmnażania. Wypatrywanie tych ogromnych wodnych ssaków to nie jedyna atrakcja na półwyspie Samana. Na turystów czeka imponujący wodospad El Limón, który otoczony jest tropikalnym lasem. Wodospad dostępny jest pieszo lub konno. Można tutaj zażyć orzeźwiających kąpieli u podnóża wodospadu. Kolejną niezwykłą atrakcją jest Park Narodowy Los Haitises, rozciągający się na przestrzeni 160 km², stanowi jeden z najważniejszych rezerwatów przyrody na wyspie. Tętniący życiem obszar kryje w sobie bujne lasy namorzynowe, które przecinają malownicze rzeki i zatoki. Wśród głównych atrakcji tego miejsca wyróżniają się imponujące wapienne jaskinie, które skrywają tajemnicze piktogramy oraz petroglify, pozostawione przez starożytnych Indian Taino.

Wodospad El Limón
Wodospad El Limón

Jezioro Enriquillo

To największe jezioro solne na Karaibach i dom dla wielu krokodyli amerykańskich. Jezioro znajduje się w pobliżu granicy z Haiyi, czyli w południowo-zachodniej części kraju. W jeziorze żyją też flamingi i wiele innych gatunków ptaków. Jezioro jest ważnym miejscem dla naukowców badających zmiany klimatyczne, ekologię i ewolucję, ze względu na jego unikalne właściwości i izolację.

Jezioro Enriquillo
Jezioro Enriquillo

La Romana

La Romana to jedno z najważniejszych miast w południowo-wschodniej części Dominikany. Jest to ważny port i ośrodek turystyczny, który oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających. Jednym z najstarszych luksusowych kurortów w kraju to Casa de Campo. Poza luksusowym kurortem jest również osiedlem mieszkalnym, które oferuje wiele udogodnień, w tym pole golfowe klasy światowej, port jachtowy i centrum polo. Kolejną atrakcją w tej miejscowości jest Altos de Chavón. To nietypowa rekonstrukcja śródziemnomorskiej wioski z XVI wieku, która została wykuta w koralowcu, położona na wzgórzu nad rzeką Chavón. W Altos mieszkają artyści z całego świata, a ich prace można zakupić w lokalnych galeriach i butikach. Miejsce to oferuje piękne widoki, muzeum archeologiczne, amfiteatr, liczne restauracje i sklepy oraz prestiżowa szkoła sztuk pięknych.

Chavon
Chavon

Wycieczki fakultatywne w Dominikanie

Jeśli chcesz poznać uroki tego karaibskiego kraju, wybierz się na wycieczkę fakultatywną. To doskonały sposób na odkrycie pięknych widoków, ale również zanurzenie się w bogatej historii i kulturze kraju. Sprawdź propozycje popularnych wycieczek fakultatywnych w Dominikanie.

Przygoda na morzu

Przygoda na morzu
Przygoda na morzu
 • Czas na przygodę
 • Rafy koralowe
 • Rejs motorówką
 • Wybrzeże Punta Cana i Bavaro

> Zarezerwuj wycieczkę fakultatywną: Przygoda na morzu

Buggy Adventure – dwuosobowe buggy

Buggy w Dominikanie
Buggy w Dominikanie
 • Przygoda off-road
 • Plaża Macao
 • Wioska Indian Taino
 • 1000-letnia jaskinia

> Zarezerwuj wycieczkę fakultatywną: Buggy Adventure

Rajska wyspa Saona

Saona
Saona
 • Raj na tropikalnej wyspie
 • Relaks na plaży
 • Naturalny basen

> Zarezerwuj wycieczkę fakultatywną: Rajska wyspa Saona

Może Cię zainteresować

Szukasz więcej ciekawych informacji na temat Dominikany? Przeczytaj koniecznie:

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.