Co warto wiedzieć przed wakacjami na Kubie? Informacje praktyczne

Ameryka PółnocnaAgata Biernat03.06.2022

Słynąca z rumu, cygar, zabytkowych samochodów i unoszących się w powietrzu rytmów salsy. Kuba zachwyca turystów swoją egzotyką i niepowtarzalnym klimatem. Planujesz podróż do tego kraju? Poznaj kilka praktycznych informacji, jak przygotować się do wyjazdu.

Stare samochody to jeden ze znaków rozpoznawczych Kuby
Stare samochody to jeden ze znaków rozpoznawczych Kuby

Wyspa jak wulkan gorąca – śpiewał o niej Janusz Gniatkowski w Piosence kubańskiej. Ten kraj Ameryki Łacińskiej jest ceniony za piękne plaże, lazurową wodę i wspaniałe zabytki. Zachwycające są też detale: stare, zabytkowe samochody na ulicach Hawany, najlepsze na świecie cygara oraz porywająca muzyka. Do tego hotele na Kubie oferują gościom całą gamę atrakcji, dzięki którym można złapać oddech od codzienności. Jeśli chcesz poznać ten kawałek świata, skorzystaj z naszego poradnika.

Gdzie leży Kuba?

Ten niewielki wyspiarski kraj, którego stolicą jest Hawana, znajduje się w archipelagu Wielkich Antyli. Kuba jest położona na południe od Florydy i Bahamów, a na wschód od Meksyku. Otaczają ją wody Morza Karaibskiego, Zatoki Meksykańskiej i Oceanu Atlantyckiego.

Jakie formalności należy spełnić przed wylotem na Kubę?

By przekroczyć granice tego kraju, przede wszystkim potrzebujesz paszportu. Musi być on ważny co najmniej trzy miesiące od daty powrotu do Polski. Oprócz tego niezbędna będzie wiza lub karta turysty (Tarjeta de Turista). Tę pierwszą wydaje konsulat kubański w Warszawie. Z kolei kartę turysty można nabyć albo w konsulacie, albo w niektórych biurach podróży. Jest wtedy wliczona w cenę imprezy. Kartę wystawia się na dozwoloną długość do 30 dni.

Osoby planujące wakacje na Kubie powinny też mieć bilet powrotny oraz polisę ubezpieczeniową. Czy obowiązują jakieś dodatkowe warunki wjazdowe w związku z pandemią koronawirusa? Niezbędne informacje znajdziesz w tekście: Zasady wjazdu na Kubę.

Kolonialna zabudowa Hawany
Kolonialna zabudowa Hawany

Jakim językiem posługują się Kubańczycy?

Językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański.. Mimo że część Kubańczyków zna angielski (porozumiesz się w tym języku m.in. w hotelach), przed podróżą warto zaopatrzyć się w rozmówki polsko-hiszpańskie. Bez większych problemów dogadasz się też na migi.

Gotówka czy karta – jak i czym płacić na Kubie?

Walutą obowiązującą na Kubie jest CUP, czyli peso kubańskie. 1 CUP to około 0,18 zł, z kolei 1 USD kosztuje 24 CUP. Nie polecamy jednak lecieć na Kubę z dolarami amerykańskimi. Od 21 czerwca 2021 r. do odwołania tamtejsze banki oraz CADECA (casa de cambio – oficjalne kantory wymiany walut) nie przyjmują gotówki w tej walucie.

Jakie pieniądze zabrać więc na Kubę? Najłatwiej wymienialnymi walutami na CUP są: euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. Najlepiej zabrać tę pierwszą (1 EUR = 25 CUP). Euro wymienisz na peso kubańskie w kantorach CADECA, bankach oraz kantorach hotelowych. W tych ostatnich kurs może być jednak wyższy.

Uwaga! Do wymiany waluty jest potrzebny paszport.

Co z płatnością kartą? Na Kubie nie są honorowane karty kredytowe ani czeki podróżne wydane przez banki amerykańskie lub z amerykańskim kapitałem. W tamtejszych sklepach nie zapłacisz więc przy użyciu kart CityBank czy American Express. Poza tym wiele banków operujących w Polsce blokuje możliwość płatności kartami na Kubie. Przed podróżą dobrze więc upewnić się w banku, że podczas wakacji będzie można korzystać ze swoich kart płatniczych.

Jakie szczepienia wykonać przed podróżą?

Podróżni wybierający się na Kubę nie mają obowiązku wykonania szczepień ochronnych. Na miejscu najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, by zminimalizować ryzyko zatruć pokarmowych. Nie pij wody z kranu, nie jedz surowego mięsa i owoców ze skórką. Myj ręce przed każdym posiłkiem, weź ze sobą mokre chusteczki. Przydadzą się szczególnie podczas wycieczek.

Warto też rozważyć wykonanie zalecanych szczepień: przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, błonicy, tężcowi i durowi brzusznemu. Należy je zrobić najpóźniej na 4–6 tygodni przed planowaną podróżą.

Elektryczność i internet

W większości przypadków napięcie w sieci wynosi 110 V. Stosowane są wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami typu północnoamerykańskiego. Dobrze więc mieć ze sobą przejściówkę na wypadek, gdyby w miejscu, do którego się wybierasz, nie było kontaktów europejskich.

Czy podczas urlopu na Kubie da się pozostać online? Tak, ale może to być utrudnione. Internet w tym kraju jest ograniczany przez władze, a transfer danych w roamingu może wiązać się ze sporymi kosztami. Dostęp do sieci uzyskasz w hotelach lub w punktach Wi-Fi w centrach większych miast. By połączyć się z internetem, należy nabyć kartkę-zdrapkę ze specjalnym loginem i hasłem. Jej koszt to około 25 CUP za godzinę. Karta jest wielokrotnego użytku – aż do wyczerpania limitu.

W których miesiącach lecieć na Kubę?

Na Kubie panuje klimat podrównikowy, rok dzieli się więc na porę suchą i deszczową. Najpopularniejszy czas na wakacje na Kubie to ten pierwszy okres. Przypada od listopada do kwietnia. Jeśli jednak zdecydujesz się polecieć w porze deszczowej (od maja do października), również nie musisz martwić się o słońce. Średnio świeci 330 dni w roku. W dodatku opady podczas pory deszczowej są zazwyczaj krótkotrwałe (trwają 20-30 minut dziennie). Od czerwca do listopada na wyspie mogą występować huragany, jest to jednak sporadyczne. Zanim wybierzesz termin urlopu, sprawdź, jaka jest pogoda na Kubie w poszczególnych miesiącach.

Dolina Vinales
Dolina Vinales
Fot: Christian Schmidt

Ile trwa lot na Kubę?

Jeśli lecimy samolotem czarterowym, bez przesiadek, podróż potrwa około 11-12 godzin. Takie połączenia są dostępne z kilku polskich lotnisk – Warszawy, Katowic, Poznania i Gdańska. Jeśli wybierzemy się liniami rejsowymi, z przesiadką, czas lotu się oczywiście wydłuży.

Która godzina jest na Kubie, czyli o ile przestawić zegarek?

Podobnie jak u nas, na Kubie obowiązuje rozgraniczenie na czas letni i zimowy. Zegarki są wtedy przesuwane o godzinę w przód lub w tył. Różnica czasu między Polską a Kubą wynosi 6 godzin. Gdy w Warszawie jest 8:00 rano, w Hawanie dochodzi 02:00.

Co zabrać na Kubę?

Oprócz wspomnianych wcześniej rozmówek, do walizki spakuj podstawowe leki. Szczególnie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz środki na biegunkę. Niezbędne mogą okazać się też: spray na komary (których na Kubie nie brakuje), krem do opalania z wysokim filtrem, przejściówki typu amerykańskiego i oczywiście aparat fotograficzny.

UWAGA: Na Kubę zakazane jest wwożenie dronów.

Które atrakcje odwiedzić?

Klimatyczne knajpki i kolonialna zabudowa Hawany, muzeum Che Guevary w Santa Clara czy wizyty w Cienfuegos, mieście zwanym "Paryżem Kuby" – na wyspie nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia. Dobrze więc jeszcze przed podróżą poznać TOP atrakcje na Kubie i zaplanować wycieczkę tak, by na miejscu zobaczyć jak najwięcej.

Palacio de Valle w Cienfuegos
Palacio de Valle w Cienfuegos
Fot: Christian Schmidt

Czy na Kubie jest bezpiecznie?

Mieszkańcy tego kraju są przyjaźnie nastawieni do turystów. Zawsze uśmiechnięci, lubiący filtrować i gawędzić. Jeśli wybierasz się na urlop na Kubie z biurem podróży, tym bardziej nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo. Oczywiście po zmroku, tak jak w każdym innym miejscu, lepiej zachować zdrowy rozsądek i omijać ciemne zaułki.

Dobrą praktyką jest wykonanie przed podróżą kopii dokumentów. Umieść je w chmurze lub na urządzeniu mobilnym. Zabezpieczysz w się w ten sposób na wypadek ich zgubienia.

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.