Poznaj atrakcje Pragi i poczuj klimat z literatury Franza Kafki

EuropaAgnieszka Słupecka04.05.2023

To właśnie w Pradze urodził się i mieszkał przez większość swojego życia słynny pisarz Franz Kafka, którego twórczość stała się jednym z filarów literatury XX wieku. Dzięki temu, Praga stała się miejscem kultu dla miłośników Kafki, którzy odwiedzają miasto, by odkryć jego związki z pisarzem oraz poznać jego niezwykłe dzieła. Poznaj najważniejsze miejsca stolicy Czech i odkryj niepowtarzalny klimat miasta.

Zwiedzanie Pragi
Zwiedzanie Pragi

Praga była dla Kafki miejscem, w którym żył i tworzył, ale także miejscem, które często stawiało mu wiele trudności. Mimo to, miasto to pozostało dla niego nieodłącznym elementem jego tożsamości i inspiracją do tworzenia wielu znakomitych dzieł. W swoich dziełach Kafka często odwoływał się do praskiego krajobrazu i ulic, takich jak np. Most Karola, Stare Miasto czy zamek na wzgórzu. Poznajcie te niezwykłe miejsca, o których mogliście czytać.

Na drugą stronę Wełtawy przez Most Karola

Most Karola jest symbolem stolicy Czech oraz jednym z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych miejsc przez odwiedzających ten kraj turystów. Nie dość, że za tym dziełem stoi czyste piękno, użyteczność, historia sięgająca XIV wieku i zaawansowanie technologiczne, to jeszcze na budowę mostu mieli swój wpływ – astronomowie. Ci ostatni to nie pomyłka. To właśnie astronomowie wyliczyli dokładnie, kiedy przypada optymalny moment na rozpoczęcie budowy mostu Karola w Pradze – wówczas zwanym jeszcze kamiennym lub praskim. Przekonywali, że data budowy zapewni trwałość konstrukcji. Prace budowlane ruszyły 9 lipca 1357 roku o godzinie 05:31. Właśnie w tym dniu i o tej godzinie nastąpiła komunikacja Słońca z Saturnem. Most stoi do dzisiaj w doskonałym stanie. Co prawda został kilka razy uszkodzony, ale oryginalna konstrukcja zachowała się do dziś. Most Karola był również ważnym miejscem dla samego Franza Kafki, który często przechadzał się po nim, czerpiąc inspirację z jego piękna i zjawiskowej panoramy miasta.

Most Karola
Most Karola

Wybija co godzinę na Rynku Staromiejskim

Rynek to serce Pragi, które intensywnie bije, zwłaszcza w sezonie. Główny Plac Starego Miasta jest przestronny i obudowany wspaniałymi budynkami z różnych epok. Jednym miejscem, które skupia najwięcej turystów, jest wieża ratuszowa ze słynnym zegarem astronomicznym, który o pełnej godzinie zachwyca procesją apostołów, ruchomymi rzeźbami i przedstawianiem czasu tak, jak żaden inny przyrząd na świecie tego nie potrafi. Praski Orloj (zegar ratuszowy), już od 600 lat jest zaliczany do najcenniejszych skarbów miasta. Orloj jako ostatni zegar na świecie pokazuje czas środkowoeuropejski, babiloński i gwiezdny. Dzięki niemu można zorientować się w położeniu ciał niebieskich. Na Rynku Staromiejskim jest wiele punktów, które warte są uwagi. Miejsce to na przestrzeni wieków swego istnienia było niemym świadkiem ważnych wydarzeń czeskiej historii. Rynek zapisał się na kartach dziejów jako miejsce demonstracji, egzekucji, ale również ślubów, turniejów i negocjacji politycznych. To właśnie na Starym Mieście Kafka urodził się i mieszkał przez większość swojego życia.

Zegar astronomiczny
Zegar astronomiczny

Największy zamek na świecie pełen sztuki

Zamek Praski, czyli Hradczany wciąga zwiedzającego w swoją historyczną przestrzeń na wiele godzin. Po jego dziedzińcach, muzeach oraz ogrodach można spacerować cały dzień, odkrywając barwną historię siedziby czeskich królów, cesarzów i prezydentów. Pieczę nad zespołem zamkowym sprawuje monumentalna gotycka katedra św. Wita. Podczas zwiedzania, zobaczycie przegląd kilku epok, czyli romańską bazylikę św. Jerzego z jej tajemniczym wnętrzem, gotycki Pałac Królewski, rozległe barokowe dziedzińce, renesansowy letni pałacyk królowej Anny. Koniecznie trzeba przespacerować się Złotą Uliczką, czyli uliczką z malowniczymi domkami przylegającymi do zamkowych murów. Swoją nazwę zawdzięcza złotnikom, którzy mieszkali i pracowali na rzecz państwowego skarbu. Warto zatrzymać się na chwilę przy domku nr 22, w którym tworzył znany na całym świecie pisarz Franz Kafka.

Złota Uliczka
Złota Uliczka

Podążając artystyczną drogą, na pewno dojdziecie do Galerii Obrazów Zamku Praskiego. Tutaj będą na Was czekały dzieła największych malarzy, takich jak Tycjan czy Rubens. A jeśli podróżujecie z dziećmi, wstąpcie do Muzeum Zabawek, gdzie Wasze pociechy zobaczą dawne zabawki, które na pewno zaciekawią i to nie tylko najmłodszych.

Klimatyczna praska dzielnica żydowska

Josefova jest niezwykle dobrze zachowaną dzielnica żydowską, która liczy sobie sześć synagog, ratusz żydowski oraz cmentarz. Typową żydowską architekturę odkryjecie w Synagodze Maisela, Klausa, Staronowej z XIII wieku oraz Synagodze Hiszpańskiej, której złote wnętrze zachwyci każdego. Również wspomniany cmentarz warto odwiedzić. Jest on jednym z największych na świecie. Cechą charakterystyczną tego miejsca są stare groby, które ze względu ograniczoną przestrzeń oraz tradycję zostały kilkakrotnie zakryte ziemią. Dzięki temu powstały nowe nagrobki. W niektórych miejscach znajduje się aż dwanaście warstw. Żydowska dzielnica wraz z cmentarzem to miejsce, które zachwyci Was niepowtarzalnym klimatem i wyjątkową atmosferą. W swoich dziełach Kafka często opisywał Josefova, jako miejsce pełne tajemnic, napięć i niesprawiedliwości społecznych.

Synagoga Staronowa
Synagoga Staronowa

Jeden z najładniejszych ogrodów zoologicznych w Europie

Praskie zoo na pewno jest tym miejscem, do którego warto się udać. Jeśli planujecie zwiedzać Pragę z dziećmi, na pewno będzie to miły punkt Waszej wycieczki. Jednym z elementów czyniących praski ogród zoologiczny wyjątkowym jest jego położenie na niewielkich wzniesieniach ciągnących się wzdłuż rzeki. Czeka tu na Was w sumie aż 10 km różnych ścieżek oraz punktów widokowych, a dodatkowo nad ogrodem jeździ kolejka linowa, będąca dodatkową atrakcją. W ZOO znajdziecie ok. 5 tys. zwierząt w tym warany z Komodo, słonie, krokodyle, niedźwiedzie, żyrafy, flamingi oraz wiele innych.

Ważne zabytki i ważne wydarzenia

Plac Wacława jest ważnym miejscem historycznym, na którym odbywały się i odbywają nadal ważne wydarzenia, w tym manifestacje polityczne i społeczne. Znajdują się tutaj też imponujące zabytki, takie jak katedra św. Wacława, Pałac Lucerna, Muzeum Narodowe, a także liczne sklepy, kawiarnie, restauracje i hotele. Plac Wacława jest również miejscem wielu kulturalnych wydarzeń, takich jak koncerty, festiwale i pokazy, a także popularnym miejscem spotkań dla turystów i mieszkańców miasta.

Plac Wacława
Plac Wacława
Fot: Copyright (c) 2018 Yasonya/Shutterstock. No use without permission.

W latach 60. XX wieku Plac Wacława był miejscem wydarzeń związanych z Praską Wiosną, a także manifestacji przeciwko radzieckiej interwencji w 1968 roku. Plac Wacława jest symbolem wolności i demokracji w Czechach, a także ważnym miejscem dla historii tego kraju.

Jaka jest waluta w Pradze?

Walutą w Czechach jest korona czeska. Jedna korona czeska (CZK) jest warta około 0,15 złotego polskiego (PLN), natomiast jeden złoty polski jest wart około 6,55 korony czeskiej. Należy jednak pamiętać, że kursy wymiany walut ulegają ciągłym zmianom i warto sprawdzić aktualny kurs w momencie dokonywania wymiany.

Czeska korona
Czeska korona

Co warto przywieźć z Pragi?

Kryształ bohemski znajdziecie w wielu sklepach z pamiątkami. Praga słynie z produkcji pięknego kryształu.

Czeskie piwo jest znane na całym świecie i uważane za jedne z najlepszych. Warto więc spróbować kilku rodzajów piwa i wybrać to, które najbardziej przypadnie do gustu.

Czeskie piwo
Czeskie piwo

Ręcznie malowane marionetki to tradycyjna pamiątka. Mało osób wie o tym, że marionetki są ściśle związane z czeską kulturą. Do tego stopnia, że marionetkowy teatr jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Tradycyjne marionetki
Tradycyjne marionetki

Zabawki z krecikiem to idealna pamiątka dla najmłodszych, tym bardziej że do wyboru są nie tylko pluszowe zabawki, ale także drewniane figurki oraz cała masa innych gadżetów. 

Zabawki z krecikiem
Zabawki z krecikiem

Reprodukcje Alfonsa Muchy. Na miejscu można dostać obrazki i obrazy, sprzedawane w najróżniejszych wymiarach. Ten czeski przedstawiciel secesji, zasłynął z portretów kobiet otoczonych roślinnością. To właśnie ten motyw najczęściej przewija się na pamiątkach z Pragi takich jak plakaty, ceramika, biżuteria, materiałowe torby oraz magnesy.

Praga to świetne miejsce na city break, najlepiej na kilkudniowe zwiedzanie.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.