Wczasy Praga

Znaleziono 19 ofert spełniających kryteria
Sortuj od
Najpopularniejszych
NajpopularniejszychNajtańszychNajwyżej ocenianych
Polecana oferta

Przed podróżą

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Zaleca się wykupienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Stolica Republiki Czeskiej, położona malowniczo na wzgórzach nad Wełtawą (1196 tys. mieszk., 1999 r.); główny ośrodek przemysłu, kultury oraz nauki kraju; największe centrum turystyczne Czech. W X w.

Praga była stolicą książąt (później królów) czeskich oraz biskupów (od 973 r.) W średniowieczu obok starej Pragi i Vyšehradu, powstały Mala Strana, Hradčany i Nowe Miasto. Najbujniejszy rozwój miasta przypadł na połowę XIV w., gdy miasto było siedzibą cesarza niemieckiego Karola IV (założył on tu w 1348 r. najstarszy w Europie środkowej uniwersytet, nazwany jego imieniem). W wyniku wojny trzydziestoletniej (1618-1648) Praga, wraz z Czechami została podporządkowana Austrii. W 1784 r. sąsiadujące ze sobą średniowieczne miasta zostały zjednoczone w jeden organizm.

[foto4]W XIX i XX w. miał miejsce szybki rozwój związany z uprzemysłowieniem miasta. W 1918 r. Praga stała się stolicą niepodległej Czechosłowacji. Miasto szczęśliwie przetrwało obie wojny światowe. W 1993 r., po odłączeniu się Słowacji, miasto zostało stolicą Republiki Czeskiej. Na środku Rynku Starego Miasta (Staroměstske námesti) znajduje się XIV-wieczny Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem Orloj, na którym co godzinę pojawiają się figurki 12 apostołów, a szkielet przedstawiający śmierć pociąga za sznur dzwonu. Nieopodal znajduje się Tynsky Hram - kościół NMP na Tynie, niegdyś centrum husytyzmu, zaś piękny pomnik samego Husa stoi na środku Rynku.

Na Rynku Staromiejskim podziwiać można też barokowy kościół św. Mikołaja z XVIII w. i rokokowy Pałac Kinskych pochodzący także z XVIII w. W obrębie Starego Miasta oglądać można Karolinum - najstarszy gmach uniwersytetu praskiego z XIV w., Klementinum - dawne kolegium Jezuitów z XVII w., Kaplicę Betlejemską z XIV w., gdzie głosił swe kazania Hus.

[foto2]Najsłynniejszym z 12 mostów miasta jest gotycki XIV-wieczny Karlův Most (Most Karola) ozdobiony barokowymi statuami z XVII i XVIII w. Most od rana do wieczora pełen jest turystów z całego świata. To idealne miejsce na spacer, gdyż roztacza się z niego przepiękny widok na całe Stare Miasto i okolicę oraz na większość ważniejsych budowli Pragi. Na moście też znajduję się mnóstwo małych stoisk z pamiątkami oraz grajków umilających czas muzyką i śpiewem, a także malarzy, u których zamówić można własny portret.

Na lewym brzegu Wełtawy, na Hradczanach, znajduje się praski zamek (dziś siedziba prezydenta Republiki), budowany od IX w., w obecnym kształcie z XVIII w., z ogromną późnogotycką Salą Władysławowską.

Obok Zamku wznosi się potężna XIV-wieczna katedra św. Wita, wybitny przykład architektury gotyckiej z 21 kaplicami z różnych okresów. Katedra robi niesamowite wrażenie ze względu na swoją [foto3]wielkość i mnóstwo ozdobnych, strzelistych okien z witrażami. Od samego rana do późnego popołudnia plac prze świątynią zapełniony jest turystami ciekawymi wnętrza katedry. O godzinie 12 wnętrze katedry zostaje udostępnione dla turystów - można w nim wtedy podziwiać niesamowite, gotyckie organy, ozdobione freskami sklepienia, piękne witraże przedstawiające sceny bibljijne, które w południe, gdy słońce świeci najmocniej mienią się tysiącem barw, tworząc na posadzce katedry efekt tęczy.

W pobliżu katedry znajduje się Złota Uliczka złożona z XVI-wiecznych miniaturowych domków wbudowanych w załomy dawnych murów obronnych. Przechadzając się nią, można odwiedzić osławiony dom Kafki, w którym dzisiaj mieści się muzeum.

Starszym od katedry zabytkiem Hradczan jest romańska (pobenedyktyńska) bazylika św. Jerzego z 921 r. Na południe od Hradczan rozciąga się Mała Strana (Malá Strana) pełna kościołów, pięknych pałaców i barwnych ogrodów. Na rynku dzielnicy (Malostranské náměstí) wznosi się potężny barokowy kościół św. Mikołaja z XVIII w., gdzie można często posłuchać muzyki Mozarta (grywał tu także sam kompozytor).

Najpiękniejszym ogrodem dzielnicy jest XVII-wieczna Valdštejnská Zahrada z freskami i rzeźbami obrazującymi sceny z wojny trojańskiej. Josefov w centrum miasta jest starą dzielnicą żydowską. Znajduje się tam najstarsza z czynnych w Europie synagog - Staro-Nowa (Staronová) z 1270 r., obok niej stoi XVI-wieczna Synagoga Wysoka (Vysoká Synagóga) i kilka innych, oraz znajduje się stary cmentarz żydowski, gdzie najstarsze macewy pochodzą z XVI w. (w tym nagrobek twórcy legendarnego Golema).

[foto1]Centrum współczesnej Pragi jest Plac Wacława (Václávské Náměstí), miejsce demonstracji w 1968 r. i z czasów "aksamitnej rewolucji" w 1989 r. Pomnik króla, a zarazem świętego Wacława (uznawany za największy pomnik konny w Europie) stoi przed budynkiem Muzeum Narodowego. Na Placu i w jego okolicy oglądać można wiele wybitnych przykładów architektury eklektycznej i secesyjnej. W Galerii Narodowej Sztuki Europejskiej znajduje się bogata kolekcja malarstwa europejskiego (m.in. prace Dürera, Rubensa, Breughla, Picassa). Pomiędzy zwiedzaniem zabytków warto wejść na znakomite czeskie piwo do którejś z wiekowych piwiarni np. U Fleku lub U sv. Tomaše.

Praga to również miasto fontann i zielonych parków, w których okolicy usytuowane są liczne urocze knajpki i restauracje, w których można napić się czeskiego piwa i przekonać się, jak smakują czeskie knedliczki. Miasto w dniu dzisiejszym przeżywa największy rozkwit i świetnie radzi sobie z ogromnym napływem turystów.