Elegancka stolica Austrii. Co zobaczyć w Wiedniu? Sprawdź, top atrakcje

EuropaAgnieszka Słupecka05.04.2023

To miasto, które przyciąga turystów z całego świata, zachwycając ich zabytkami, kulturą i niepowtarzalną atmosferą. Wiedeń to miejsce, gdzie połączenie przeszłości z nowoczesnością tworzy niepowtarzalny klimat. Odkryj top atrakcje w stolicy Austrii!

Zwiedzanie Wiednia
Zwiedzanie Wiednia

Wiedeń można zwiedzać na wiele sposobów w zależności od długości pobytu. Warto odkrywać jego zakamarki, ciekawe muzea, galerie oraz poznawać codzienne życie mieszkańców. Do Wiednia możecie się wybrać na City Break lub na dłużej. Poniżej znajdziecie najważniejsze miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć.

W samym centrum – Katedra św. Szczepana

To jeden z najważniejszych zabytków architektury romańsko-gotyckiej w Austrii oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych. Katedra znajduje się w samym centrum. Budowa rozpoczęła się w XIII wieku, ale nie została skończona od razu. Niektóre elementy powstały dopiero w XV wieku jak np. frontowa wieża. Kościół charakteryzuje się wysokimi i smukłymi łukami, ostrołukowymi oknami oraz bogato zdobionymi portalami. Na katedrze znajduje się zegar astronomiczny, który pokazuje nie tylko czas, ale także ruch planet. To najstarszy zegar w Europie. Ciekawym elementem katedry jest dach pokryty kolorowymi dachówkami w kształcie rombów. W środku znajduje się w niej kilkanaście barokowych ołtarzy. Jest to ważny ośrodek kultu maryjnego. W południowej nawie umieszczony jest cudowny obraz Matki Boskiej z Pócs. Ta monumentalna świątynia ma wysokość prawie 140 m. 

Katedra św. Szczepana
Katedra św. Szczepana

Wiedeńska Opera Narodowa

Wiedeńska Opera Narodowa jest jedną z najsłynniejszych oper na świecie. Budynek Opery Narodowej został wzniesiony w latach 1863-1869. Uroczyste otwarcie odbyło się z uczestnictwem cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety Bawarskiej. Pierwszą operową premierą był Don Giovanni Mozarta. Konstrukcja opery wiedeńskiej wykonana jest w stylu neorenesansowym, przez znanego czeskiego architekta i wykonawcę Josefa Hlávkę. Podczas II wojny światowej, budowla została. Jednak po zakończeniu wojny odbudowano budynek według pierwotnego projektu. Operę można zwiedzać z przewodnikiem.

Opera wiedeńska
Opera wiedeńska

Szykowny Hofburg

To miejsce, którego nie da się pominąć na mapie Wiednia. Jest to pałac w samym centrum miasta, który nadal stanowi rezydencję austriackiej głowy państwa – prezydenta Austrii. Od XIII wieku Habsburgowie stopniowo rozbudowywali ten ogromny pałac do łącznej powierzchni ponad 300 000 m2. Tym samym wiedeński zamek Hofburg jest jednym z największych na świecie kompleksów budynków. W Hofburg dla zwiedzających znajduje się muzeum, które posiada bogatą kolekcję o tematyce cesarskiej. W Muzeum Sisi można zobaczyć aż 300 eksponatów dotyczące cesarzowej Elżbiety, w tym przepiękne suknie i biżuterię. Odwiedzający pałac mogą zobaczyć dawne biura i pomieszczenia mieszkalne Habsburgów. Na terenie tego ogromnego kompleksu znajduje się Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy Konnej, gdzie jeźdźcy wykonują sztuczki jeździeckie na swoich koniach. Również warto zwiedzić Bibliotekę Narodową, która jest najstarszą barokową biblioteką w Europie. Niewątpliwie cały kompleks jest ważnym miejscem dla pragnących poznać Wiedeń.

Hofburg
Hofburg

Kultowy Prater

To jeden ze starszych parków rozrywki w Europie. Wiedeński Diabelski Młyn jest jednym z charakterystycznych miejsc Wiednia. Wznosi się na wysokości 65 metrów i dzięki tej konstrukcji można podziwiać panoramę pięknego Wiednia. Diabelski Młyn został wzniesiony w 1897 roku. Na terenie parku znajduje się ogrom atrakcji dla każdego. Doskonale będą się tu bawić dzieci oraz dorośli szukający mocnych wrażeń. Na zabawę można przeznaczyć prawie cały dzień. Oferta gastronomiczna również Prater położony jest tuż przy zielonym sercu miasta, czyli Stadtpark – to ogromny zielony teren parku, gdzie można zaznać odpoczynku i rekreacji.

Prater
Prater

Historia i sztuka – Belweder

Belweder jest nie tylko okazałym pałacem barokowym, który był letnią rezydencją, ale również galerią sztuki wystawiającej najważniejsze dzieła Gustava Klimta, Egona Schiele oraz Oskara Kokoschki. To właśnie tutaj można zobaczyć najsłynniejsze austriackie dzieło sztuki, które zyskało światową sławę "Pocałunek" Gustava Klimta. To barokowe arcydzieło składa się właściwie z dwóch pałaców (Dolny Belweder i Górny Belweder), w których mieszczą się zbiory austriackiej sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych. Górny Belweder pełnił funkcje reprezentacyjne, Dolny Belweder służył jako część mieszkalna księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Ogrody wokół pałacu Belweder są kwintesencją barokowej sztuki architektury krajobrazu. Dobrze się tu chwilę zatrzymać i zrobić sobie krótką przerwę w zwiedzaniu.

Belweder
Belweder

Siedziba burmistrza – Ratusz

Ratusz jest neogotycką budowlą wzniesioną w latach 1872-1883. Budowla ma imponującą fasadę, która składa się z 5 kondygnacji i ozdobiona jest rzeźbami. Na szczycie budynku wznosi się wieża z zegarem i dzwonem, który bije co godzinę. Przed Ratuszem znajduje się popularny arkadowy plac Arkadenhof, na którym odbywają się przeróżne imprezy tj. kiermasze świąteczne.

Ratusz
Ratusz

Bardzo wysoko i pięknie – Wieża Dunajska

Jeśli komuś nie wystarczą widoki z Diabelskiego Młyna, polecamy wybrać się na Wieżę Dunajską. Jest wysoka na 255 metry i mieści się na niej taras widokowy na wysokości 155 m. Panorama 360 stopni Wiednia zapiera dech w piersiach. Atrakcją poza tarasem widokowym jest kręcąca się wokół własnej osi restauracja na wieży oraz kawiarnia na wysokości 170 metrów. Po zwiedzaniu wieży proponujemy spacer brzegiem Dunaju. Doskonale zagospodarowana przestrzeń sprzyja do pikników i spotkań.

Wieża Dunajska
Wieża Dunajska

Pięknie w Pałacu Schönbrunn

Pałac Schönbrunn to dawna rezydencja letnia Habsburgów, która jest jednym z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie. W pałacu Schönbrunn mieszkali kiedyś Maria Teresa, cesarz Franciszek Józef, cesarzowa Elżbieta. W pałacu znajduje się 1441 pomieszczeń, w tym 45 dostępnych jest dla zwiedzających. Imponujący jest również park przy pałacu, który otwarty jest przez cały rok. Wstęp wolny. Teren parku zdobiony jest fontannami, rzeźbami, pomnikami, drzewami i kwiatami. Pałac ze względu na historyczne znaczenie oraz wyjątkowy park należy do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To miejsce, które trzeba odwiedzić. Zabytek znajduje się na obrzeżach miasta, ale warto przejechać przez centrum miasta oraz jego dzielnice i dodatkowo poznać Wiedeń z każdej strony.

Pałac Schonbrunn
Pałac Schonbrunn

Ekscentryczny artysta z super wizją – Hundertwasser

Hundertwasserhaus to kompleks mieszkalny zaprojektowany przez Friedensreich Hundertwassera i przyciąga swoją niesamowitą oryginalnością turystów z całego świata. Zewnętrzna fasada Hundertwasserhaus w Wiedniu ozdobiona jest wieloma różnymi kolorowymi elementami. To niesamowita budowla, która przyciąga wzrok na wiele sposobów. Widoczna jest również ładnie utrzymana zieleń na balkonach i tarasach na dachu. Posadzonych jest aż 200 drzew i krzewów. Budynek można zwiedzać tylko z zewnątrz, gdyż jest zamieszkały. Jednak naprzeciwko Hunderwasserhaus znajduje się inna budowla tego samego artysty, czyli kompleks handlowyHundertwasser Village. Tutaj dla odmiany można wejść do środka i podziwiać kunszt artystyczny od wewnątrz. Sztuka wiedeńskiego wizjonera, który dzięki swoim pomysłom w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju jest również uważany za jednego z pierwszych zielonych wizjonerów w Europie, jest ceniona i wystawiana na całym świecie. Artysta zaprojektował jeszcze kilka budynków na terenie Wiednia. Warty uwagi jest zakład elektrociepłowni Spittelau, gdzie z nudnego szarego budynku artysta zrobił ekscentryczne dzieło.

Hundertwasserhouse
Hundertwasserhouse

Polski i ważny akcent Wzgórze Kahlenberg

Miejsce to odegrało ważną rolę w XVII w. podczas Odsieczy Wiedeńskiej w 1683r. Obecnie jest to sanktuarium Jana III Sobieskiego, który wybawił Wiedeń oraz całą Europę przed groźbą najazdu tureckiego. Na wzgórzu mieści się kościół św. Józefa prowadzony przez polskich księży zmartwychwstańców. Wewnątrz znajduje się pomieszczenie upamiętniające polskie zwycięstwo polskiego króla. Na wzgórzu w Wiedniu znajdują się także: wieża telewizyjno-radiowa, sklepy z pamiątkami, restauracja, hotel oraz taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na Wiedeń. Trasa prowadząca na szczyt jest piękna i soczyście zielona.

Doda skrzydeł podczas zwiedzania – Motylarnia

To piękne i edukacyjne miejsce. Schmetterlinghaus, czyli motylarnia jest jednym pomieszczeniem na kształt dużej szklarni, w której zgromadzono wiele egzotycznych roślin i stworzono mikroklimat dla ciepłolubnych motyli. Atrakcja znajduje się niedaleko pałacu Hofburg w centrum Wiednia. Jeśli planujecie zwiedzać z dziećmi Wiedeń, koniecznie odwiedźcie to miejsce. Poza fantastycznymi motylami, będą one mogły zaobserwować także cały proces ich wzrostu. W środku znajduje się kilka wylęgarni, w których można zobaczyć na żywo fascynujący element.

Motylarnia
Motylarnia

Przedstawione wyżej miejsca warte zobaczenia, to najważniejsze atrakcje Wiednia. Jednak to miasto ma wiele fascynujących miejsc, które warto odkrywać podczas pobytu. Koniecznie spróbujcie wiedeńskich specjałów, odkryjecie stolicę Austrii innymi zmysłami.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty