Gdzie na narty dla początkujących? Sprawdź i jedź!

InspiracjeAgnieszka Słupecka28.11.2023

Zima to czas, na który czekają wszyscy wielbiciele sportów zimowych. Jeśli nie uprawiałeś (-aś) nigdy narciarstwa lub snowboardu, spróbuj tej zimy. W tym tekście znajdziesz polecane miejscówki, gdzie najlepiej zrobić pierwsze szusy i zjazdy na desce.

Nauka jazdy na nartach
Nauka jazdy na nartach

Zacznijmy od początku

Planując wyjazd na narty, warto wiedzieć, jakie trasy oferuje kraj lub region podróży, który zamierzasz odwiedzić. Zaczynając swoją przygodę z nartami i deską, jest to bardzo ważne. Stopień trudności tras zjazdowych jest oznaczany odpowiednimi kolorami. Stoki czarne i czerwone to trasy bardzo trudne i trudne, dlatego początkujący narciarze powinni trzymać się od nich z dala. Trasy niebieskie to kolejne w skali trudności. To trasy o dość niedużym nachyleniu i doskonale się sprawdzają dla narciarzy, którzy mają za sobą swoje pierwsze zjazdy. Jednak dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę, oznaczone są na zielono tzw. ośle łączki, czyli miejsca dostosowane do nauki. To tutaj znajdziesz infrastrukturę dostosowaną do nauki, czyli np. krótkie wyciągi taśmowe lub działające wolniej wyciągi talerzykowe.

Pierwsze zjazdy
Pierwsze zjazdy

Jeśli dopiero planujesz naukę jazdy na nartach lub jesteś po jednym sezonie, nie warto wybierać kurortów na drugim krańcu Europy, chyba że Twoi towarzysze są narciarzami, wtedy warto rozważyć taki ośrodek narciarski, który poza wymagającymi i trasami ma przygotowany teren dla tych, którzy się uczą.

Narty w kraju

Większość ośrodków narciarskich w Polsce ma dostosowane tereny do nauki jazdy na nartach i desce.

Narty w Białce Tatrzańskiej to doskonały pomysł zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy. Osoby początkujące lub rodziny z dziećmi mogą skorzystać z łagodnych stoków Bani, na której mogą szkolić swoje umiejętności –niebieska trasa B1 oraz uczyć się od podstaw na zielonych trasach B2, B3 i B4. Dużą atrakcją szusowania na Bani i innych białczańskich stokach jest bliskość Termy Bania, czyli basenu termalnego, gdzie można się zrelaksować po całodniowej jeździe. Cały ośrodek jest dobrze przygotowany podczas sezonu zimowego. Trasy są oświetlone oraz naśnieżane.

Szukając tras idealnych dla początkujących, warto rozważyć ośrodek narciarski w WiśleZnajdziesz tam wiele łagodnych stoków, najwięcej w ośrodku Wisła Rowieńki. Działają tam trzy trasy zielone, na których szczyt można wjechać jednym z kilku wyciągów dostosowanych do potrzeb niedoświadczonych narciarzy. W okolicach Rowieńki funkcjonują liczne szkoły narciarskie oferujące kursy dla narciarzy na różnych poziomach zaawansowania. Dla początkujących to doskonała okazja, by pod okiem profesjonalistów zrobić swoje pierwsze "kroki" na stoku.

Spróbuj sportów zimowych
Spróbuj sportów zimowych

Krynica Górska to perła polskich uzdrowisk, ale nie jest jedynie miejscem wypoczynku i leczenia. To również doskonały ośrodek narciarski również dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem. Dla początkujących świetnie się sprawdzi stacja narciarska Słotwiny Arena. Ośrodek oferuje trasy o różnym stopniu trudności, ale początkujący narciarze z pewnością jej niebieskich stoki, które mają łagodne nachylenie i świetnie przygotowane trasy. Stoki narciarskie w Krynicy Zdroju to nie jedyne atrakcje. Kurort oferuje również inne zimowe rozrywki, takie jak tor saneczkowy, lodowisko czy ścieżki do narciarstwa biegowego. Krynica Górska obfituje w szkoły i instruktorów narciarskich. To idealne miejsce, by pod okiem doświadczonego nauczyciela opanować podstawy techniki jazdy na nartach.

Tuż niedaleko Krynicy, bo zaledwie kilka kilometrów, mieści się kolejny świetny ośrodek narciarski dla początkujących i mniej zaawansowanych narciarzy – Tylicz. Stacja Narciarska Master Ski – to serce narciarskiego Tylicza. Ośrodek oferuje kilka tras, głównie o łagodnym i średnim nachyleniu, co czyni je idealnymi dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Stoki są doskonale przygotowywane, co gwarantuje jazdę w komfortowych warunkach. Znajdziecie tam wyciągi taśmowe, które są doskonałe dla adeptów białego szaleństwa. Dodatkowo trasy są oświetlone i naśnieżane. W okolicy znajdziecie profesjonalne szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu.

Słotwiny Arena
Słotwiny Arena

Austriackie stoki

Austria, znana na całym świecie jako mekka narciarstwa, oferuje szeroką gamę ośrodków i tras przystosowanych do potrzeb narciarzy na każdym poziomie zaawansowania. Jeśli chcesz uczyć się od najlepszych, to na pewno jest to świetny kierunek na białego szaleństwa początki 😊 W 1928 roku władze salzburskie wydały zarządzenie, że opłaty za lekcje jazdy na nartach mogą pobierać jedynie licencjonowani instruktorzy. Wśród wielu certyfikowanych szkół w Austrii powstała w 1954 roku szkoła w miejscowości Flizmoos, która działa do dziś. Nauki pobierają tu uczniowie z całego świata. Miejscowość znajduje się 82 km na południe od Salzburga. Flizmoos to doskonałe miejsce na rozpoczęcie nauki jazdy na nartach w Austrii oraz udoskonalenia jej. Idealnie łagodne trasy i dostosowana infrastruktura sprawiają, że niczego tu nie brakuje do białego szaleństwa. A co ważne – w tej okolicy zawsze można liczyć na śnieg. Dlaczego? Pobliskie masywy Dachstein i Gosaukamm zatrzymują przepływające chmury. To typowo rodzinna miejscowość, która poza aktywnościami na stoku oferuje sielankową i leniwą atmosferę.

Wygodny wyciąg dla początkujących
Wygodny wyciąg dla początkujących

Ośrodek narciarski Nassfeld to największy zimowy kurort w Karyntii i jeden z dziesięciu największych w Austrii. Oferuje ponad 100 km tras narciarskich, które przyciągają zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Dzięki nowoczesnym wyciągom i doskonałemu naśnieżaniu stoki są zawsze w idealnym stanie. Idealne dla początkujących są trzy małe rodzinne ośrodki narciarskie w Nassfeld: Weissbriach, Kötschach-Mauthen i Weissensee oferują stoki przystosowane dla każdego.

Słowackie stoki

Niedaleko polskiej granicy mieści się fantastyczny ośrodek narciarski na Słowacji Jasna Chopok, który zadowoli zaawansowanych narciarzy, ale również ma szereg możliwości dla początkujących amatorów narciarstwa. Poza dobrze przygotowanymi i ciekawymi niebieskimi trasami znajdują się tutaj wydzielone miejsca do nauki, które dysponują taśmowymi wyciągami. Dla najmłodszych narciarzy są tu narciarskie przedszkola i szkółki. A po odbytym kursie można spróbować swoich sił na kilku łagodnych trasach dostosowanych do potrzeb początkujących. Po nartach i zabawie na stoku można zanurzyć się w wodach termalnych. Największy kompleks basenowy znajduje się ok. 20 km od stoku i oferuje wodne szaleństwo na wysokim poziomie. Atrakcji jest tu wiele od brodzików dla dzieci przez duże zjeżdżalnie aż po odkryte baseny z ciepłymi wodami termalnymi.

Stoki na Słowacji
Stoki na Słowacji

Bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim jest Tatrzańska Łomnica. To największy, najbardziej popularny i najwyżej położony ośrodek narciarski w słowackich Tatrach. Od granicy polskiej dzieli go jedynie 30 km. Ośrodek składa się z dwóch części: Skalnate Pleso (Łomnicki Staw) i Jamy. W obu częściach znajdziesz trasy, które doskonale sprawdzą się w podszlifowaniu umiejętności narciarskich i snowboardowych, ale również zaspokoją potrzeby zaawansowanych narciarzy.

Pamiętaj o tym

Niezależnie, gdzie planujesz swój zimowy wypoczynek, czy w Polsce, czy za granicą –koniecznie się ubezpiecz. Oddając się swojej pasji na stoku, niestety nie możesz zapomnieć, że odpowiadasz również za innych i ich bezpieczeństwo. Ubezpieczenie za granicą powinno nie tylko chronić Ciebie i Twoich najbliższych, lecz także osoby postronne, którym podczas nieplanowego wypadku możesz zniszczyć sprzęt. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu narciarskim, przeczytaj nasz artykuł pt. "Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu narciarskim".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.