Kuchnia egipska - poznaj jej najpopularniejsze dania

Kuchnie świataAgnieszka Słupecka17.05.2023

Kuchnia egipska jest bardzo zróżnicowana, z wpływami różnych kultur, takich jak grecka, turecka czy arabska. Bogactwo smaków, aromatów i składników sprawiają, że jest to jedna z najciekawszych kuchni świata. Dowiedz się, jakie potrawy są najbardziej popularne w Egipcie i spróbuj ich podczas swojej podróży.

Kuchnia egipska
Kuchnia egipska

Poznawanie smaków podczas wakacji sprawia, że możemy dużo więcej powiedzieć o danym kraju. Poznaj kuchnię egipską i poznaj Egipt z innej strony.

Kuchnia egipska ma swoją bogatą historię. Podstawą diety Egipcjan były ziarna, takie jak pszenica i jęczmień, które były uprawiane na rozległych polach nad Nilem. Mięso, szczególnie wołowina, była zarezerwowana dla bogatych i była spożywana tylko od czasu do czasu. Starożytni Egipcjanie od czasów prehistorycznych znali technikę wypieku chleba i przekazali ja starożytnym Grekom. Od 1680 roku p.n.e. w Egipcie piekło się przaśne pieczywo z trzech gatunków zbóż: pszenne dla arystokratów, jęczmienne dla ludu i kukurydziane dla biedoty. W Egipcie w 642 roku oficjalną religią stał się islam i od tego czasu wiele żywieniowych zwyczajów Egipcjan uległo zmianie. Na arabskich statkach przybyło wiele nowych produktów np. przyprawy, daktyle czy pilaw. Wraz z Turkami, którzy podbili Egipt w 1517 roku, pojawiły się takie potrawy, jak kebaby, pszenna kasza bulgur oraz inne.

Dolina Nilu to zagłębie większości upraw w Egipcie. Rzeka, której Egipcjanie oddawali cześć, była dla kraju źródłem życia. W żyznej dolinie plony zbierano nawet 4 razy do roku. Uprawiane tam warzywa i owoce słynęły z niezwykłych aromatów. Egipskie arbuzy, mango, melony czy limonki były rozsławione poza granicami kraju, a warzywa, takie jak cukinia, bakłażany, karczochy i ogórki smakują inaczej niż gdziekolwiek indziej. Brzeg Nilu wykorzystywany jest również do hodowli bydła, ale głównie na mleko, wykorzystywane do produkcji jogurtu. W okolicach Nilu również hoduje się wiele gatunków drobiu, w tym gołębia, który uważany jest za wykwintny przysmak.

Jeśli chcecie poznać rzekę Nil oraz najważniejsze zabytki kraju faraonów, wybierzcie jedną z naszych wycieczek objazdowych po Egipcie. Dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem dowiecie się wszystkiego o historii tego kraju oraz poznacie codzienne życiu Egipcjan.

Owoce z Egiptu
Owoce z Egiptu

Jakie mięso jedzą w Egipcie?

Egipcjanie jedzą mięso drobiowe, jagnięce, baranie i wołowe. Z powodów religijnych nie jedzą wieprzowiny. Ryby i owoce morza są również popularne, ponieważ Egipt ma dostęp do Morza Czerwonego i Morza Śródziemnego. Najczęściej spożywanymi gatunkami ryb są tuńczyk, dorada oraz owoce morza – krewetki i kalmary. Ryby i owoce morza są często gotowane na parze lub grillowane, a także podawane z ryżem lub warzywami.

Dania egipskie
Dania egipskie

Na co trzeba uważać w Egipcie?

Podczas wakacji w Egipcie trzeba uważać na owoce i warzywa myte w bieżącej wodzie oraz nie wolno pić wody z kranu, ani żadnej innej, która nie jest butelkowana. Najlepiej spożywać jedzenie sprzedawane i serwowane w pewnych miejscach. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad może doprowadzić do tzw. Zemsty Faraona.

Najbardziej popularne egipskie dania

Shawarma, czyli kebab w egipskiej odsłonie. Cienki pszenny placek wypełniony jagnięciną lub kurczakiem z dodatkiem warzyw, sosu i pietruszki. Zazwyczaj serwowana na wynos w budkach przy ulicach.

Kofta to danie z mięsa mielonego, najczęściej baraniego. Są to uformowane paluchy lub kulki, najczęściej grillowane.

Kofta
Kofta

Mahszi to faszerowane warzywa lub zawinięty w liście winogron farsz z ryżu i mięsa lub ciecierzycy. Może być z dodatkiem sosu pomidorowego. Do faszerowania używa się, takich warzyw jak papryka, cukinia, bakłażan lub pomidory.

Ful medames jest to tradycyjne danie śniadaniowe, składające się z gotowanych fasoli, cebuli, czosnku, oliwy i przypraw, podawane z chlebem pita.

Molochija – zupy nie są specjalnością egipskiej kuchni, jednak często jada się właśnie tę. Jest to zupa z liści juty jadalnej, przygotowana na bazie wody, w której wcześniej gotowały się kawałki wołowiny. Można też przygotować tę zupę w wersji wegańskiej.

Falafel jest znany i chętnie jedzony nie tylko w Egipcie, ale tu dostępny w najbardziej tradycyjnym wydaniu. Są to smażone kulki z bobu lub ciecierzycy, często obtoczone w sezamie, serwowane z sałatką albo tradycyjnym chlebem.

Falafel
Falafel

Taameja, czyi rodzaj placuszków, sporządzonych z fasoli i przypraw. Zamiast fasoli czasami używa się ciecierzycy. To doskonałe danie dla wegetarian. Podawana jest zazwyczaj z chlebem pitą i sałatką lub sosem z tahini (pastą sezamową).

Egipskie desery

Nie sposób zapomnieć o słodkościach, które stanowią ważną część kuchni egipskiej.

Om Ali jest egipskim puddingiem chlebowym i jest narodowym deserem Egiptu. Historia tego egipskiego deseru sięga 1200 wieku do wczesnej epoki mameluków, kiedy sułtani byli władcami Egiptu. Om Ali został nazwany na cześć żony sułtana Egiptu, który poprosił szefów kuchni o przygotowanie deseru na specjalne wydarzenie. Deser składa się z ciasta filo, mleka, orzechów i cukru. Podawany jest podczas ważnych uroczystości.

Om Ali
Om Ali

Kunafa jest bardzo popularnym deserem na Bliskim Wschodzie. Jest to rodzaj pieczonego/smażonego ciasta, nadziewanego serem. Zanurzony jest w słodkim syropie o smaku róży lub pomarańczy i zwieńczony pokruszonym pistacjami. Deser jest podawany na ciepło, wtedy środek jest miękki i ciągnący a góra chrupiąca.

Kunafa
Kunafa

Basbousa to słodki deser z kaszy manny. Egipska wersja Basbousa ma słodki syrop i jest zwieńczona migdałami i świeżą śmietaną. Składniki, które sprawiają, że to ciasto jest soczyste i przepyszne, to jogurt i syrop, którym deser jest polany.

Basbousa
Basbousa

W kuchni egipskiej można znaleźć wpływy różnych kultur, takich jak grecka, turecka czy arabska. Bogactwo smaków, aromatów i składników, a także zróżnicowanie dań sprawiają, że potrawy egipskie cieszą się dużą popularnością wśród miłośników kulinariów na całym świecie.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.