Kilka pomysłów na spływy kajakowe w Polsce

EuropaAgnieszka Słupecka19.06.2023

Lubicie spędzać czas aktywnie? Wybierzcie się podczas urlopu lub weekendu na kajaki. W Polsce znajdziecie wiele fantastycznych tras kajakowych o różnej długości oraz trudności. To aktywność niemal dla wszystkich grup wiekowych. Wybraliśmy dla Was kilka szlaków kajakowych na krótszą lub dłuższą letnią przygodę.

Szlak kajakowy w Polsce
Szlak kajakowy w Polsce

Wakacje w Polsce to czas wielu aktywności. Podczas wysokich temperatur najlepsze są takie, które możemy wykonywać w wodzie lub blisko niej. Świetnym pomysłem na letni czas są spływy kajakowe, które możecie zorganizować dla siebie, w parach lub całą rodziną. Trasy są różnej trudności, dlatego warto przed odbyciem tej przygody zaplanować trasę spływu. Możecie wybrać się na kilkudniową wycieczkę na kajaku, ale również znaleźć takie miejsca, w których wystarczy jeden dzień lub nawet kilka godzin.

Wda: Bory Tucholskie

To rzeka, która niesie aż 200 km przygody kajakowej zarówno dla zaawansowanych kajakarzy, jak i początkujących. Pokonanie całej rzeki zajmuje ok. 5-6 dni. Krótsze odcinki można rozpocząć od jednego z pięciu jezior na szlaku Wdy. Dlatego możecie wypożyczyć kajak na jednodniową wyprawę i wracać do swojego miejsca noclegowego.

Trasa spływu jest bardzo ciekawa pod kątem przyrodniczym, gdyż ok. 30% szlaku wodnego wiedzie przez obszary chronione oraz przez jeziora: Wdzydze, Gołuń, Radolne, Słupinko i Jelenie. Najtrudniejszy odcinek na trasie znajduje się między Szlaga-Młyn a Błędno i obejmuje rezerwat przyrody Krzywe Koło w Pętli Wdy. Jest to odcinek uznawany za jeden z najciekawszych. Liczy sobie ok. 14 km. Na całym szlaku jest 6 obowiązkowych przenosek na elektrowniach wodnych.

Spływ kajakowy
Spływ kajakowy

Drwęca: Warmińsko – Mazurskie

Rzeka swój początek bierze z morenowej Góry Dylewskiej. Szlak nie należy do trudnych, ale dość silnie meandrujący. Idealnie się sprawdzi na jedno- i wielodniowe spływy. Kajakową przygodę możecie rozpocząć w Lidzbarku, Ostródzie, Nowym Mieście Lubawskim, Brodnicy. Spływ kajakowy możecie połączyć ze zwiedzaniem średniowiecznych krzyżackich zamków np. w Ostródzie czy Brodnicy. Możecie również wejść na górę Kurnik i obejrzeć ruiny krzyżackiego zamku w Kurzętniku. To doskonały pomysł na wycieczkę jednodniową.

Krutyń: Warmińsko – Mazurskie

Szlak kajakowy rzeki Krutyni to jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych szlaków w Polsce oraz w Europie. Długość szlaku od wsi Zyndaki do Jeziora Bełdany wynosi 102 km. Szlak można podzielić na trasy, etapy. Doskonale się sprawdza na jednodniową wycieczkę z rodziną, gdyż rzeka jest płytka i bardzo łatwa do pokonania. Trasę spływu można ustalić indywidualnie w zależności od posiadanych umiejętności pływania, kondycji i przeznaczonego na to czasu. Dodatkową atrakcją są spływy łodziami w staro mazurskim stylu. Wycieczka na łodziach odbywa się w najbardziej atrakcyjnym odcinkiem rzeki Krutyni w rezerwacie Krutynia, do Jeziora Krutyńskiego i z powrotem. Rzeka na tym odcinku jest szczególnie płytka (0,5 m głębokości) i niezwykle malownicza. Jeśli planujecie wakacje na Mazurach, koniecznie rozważcie spływ kajakowy po Krutyni.

Krutynia
Krutynia

Słupia: Pomorskie

To idealna propozycja zarówno dla początkujących, jak i tych zaawansowanych kajakarzy. Ci pierwsi docenią łatwy kawałek szlaku między Amalką a wsią Sulęczyno, która ma ok. 5 km lub trasę dłuższą ok. 9 km między Sulęczynem a Parchowem. Dla tych zaawansowanych i poszukujących większych wrażeń pozostaje spływ między Gowdlinem a Ustką – 133 km. Jednak to już wyprawa 7-dniowa, która kończy się w porcie w Ustce.

Szlak jest atrakcyjny ze względu na zróżnicowanie terenu i można się poczuć, jakby się przepływało przez tereny górskie.

Aktywne wakacje
Aktywne wakacje

Biebrza: Podlaskie

Biebrza jest rzeką, która w każdym roku potrafi zaskoczyć ze względu na tworzące się nowe rozlewiska, a co za tym idzie – nowe szlaki kajakowe. Rzeka stanowi system moczarów i bagien z bujnymi trzcinowiskami, więc można łatwo zagubić się w trzcinie. Warto mieć ze sobą lokalizator. Rzeka przepływa przez Biebrzański Park Narodowy, więc można się zatrzymać tylko w wyznaczonych miejscach. Przed planowaną wyprawą należy kupić bilety do parku przez stronę internetową biebrza.eparki.pl. Szlak rzeki Biebrza to raj dla ornitologów. Obserwacja ptaków i nasłuchiwanie ich dźwięków będzie dla Was na pewno odpoczynkiem od spraw codziennych. Ten spływ polecamy osobom dorosłym lub ze starszymi dziećmi. Na szlaku ciężko się zatrzymać lub uzupełnić prowiant. Wakacje na Podlasiu to doskonały czas by poobcować wśród natury, z dala od wielkich metropolii.

Piława: Zachodniopomorskie

Jeśli planujecie rodzinne wakacje w niedalekiej odległości od rzeki, koniecznie zorganizujcie przygodę kajakową. Szlak ma 80 km i jest łatwy, dlatego warto spróbować tu swoich sił z dziećmi. Czekać na Was będą piękne krajobrazy z leśnymi odcinkami. Atrakcją są Rozlewiska Nadarzyńskie. Wzdłuż rzeki znajduje się kilka pól namiotowych, jeśli planujecie dłuższą przygodę. Dodatkową atrakcją w środkowym jej biegu znajdziecie bunkry z II wojny światowej.

Rodzinna przygoda
Rodzinna przygoda

Liwiec: Mazowieckie

Liwiec jest lewym dopływem Bugu. Jego długość wynosi 142 km. Oferuje bardzo wiele szlaków o różnej skali trudności. Możecie wybrać odcinek np. ok. 9 km o bardzo łatwym stopniu trudności, który zaczyna się w Kisielanach, a kończy w Zaliwie Szpinki. Nieco trudniejszą trasą jest trasa, która liczy sobie ok. 8 km i zaczyna się w Chodowie, a finiszuje w Kisielanach. Ten odcinek wyróżnia się dość ciasnymi zakrętami oraz nieco większą ilością występujących mielizn. Na rzece Liwiec jest dość dużo możliwości wyboru trasy, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Spływ kajakowy z dziećmi
Spływ kajakowy z dziećmi

Co zabrać ze sobą na jednodniowy spływ kajakowy?

Warto przygotować odpowiedni ekwipunek, zanim wsiądziecie do kajaka. Najważniejszą rzeczą, jaką musicie zabrać ze sobą jest kamizelka ratunkowa. Koniecznie musicie mieć ją, jeśli planujecie odbyć spływ z dziećmi. Nawet jeśli Wasze dzieci umieją już pływać lub rzeka wydaje się płytka. Na kajaku mogą się wydarzyć różne nieprzewidziane sytuacje, dlatego zawsze pamiętajcie o bezpieczeństwie.

Dobrze ze sobą mieć nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UVA i UVB oraz coś z długim rękawem. Jeśli planujecie spływ podczas słonecznego dnia, warto mieć ze sobą odzież chroniącą nas od poparzenia słonecznego. Cały dzień nad wodą musi być przemyślany. Najlepiej sprawdzają się przewiewne tkaniny takie jak len czy naturalna bawełna. Warto mieć ze sobą odzież dostosowaną do warunków pogodowych.

Kajaki
Kajaki

Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą wodę do picia oraz jakieś przekąski. Na szlaku często jest ograniczony dostęp do sklepów lub punktów gastronomicznych.

Proponujemy zabrać ze sobą lornetkę, dzięki której będziecie mogli obserwować dziko żyjące ptaki oraz inne zwierzęta.

Weźcie ze sobą sandały wodoodporne, sprawdzą się podczas wodowania kajaka lub w trakcie jego przenoszenia.

Zabierzcie ze sobą ręcznik kąpielowy wraz z odpowiednim strojem.

Przyda się na pewno środek odstraszający komary i meszki.

Jak przygotować się na spływ kajakowy?

Warto jest zabezpieczyć aparat fotograficzny, telefon lub inny sprzęt elektroniczny w specjalne woreczki/torebeczki wodoodporne. Jeśli spotka Was deszcz podczas spływu lub wpadną Wam do wody rzeczy, będą zabezpieczone.

Przy dłuższym wiosłowaniu warto wziąć rękawiczki rowerowe/żeglarskie, gdyż mogą się zrobić na dłoniach odciski od trzymania wiosła.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.