Przystąpienie Chorwacji do Schengen - zmiany zasad podróżowania

AktualnościAgnieszka Słupecka19.01.2023

Chorwacja od 1 stycznia weszła do strefy Schengen. Od tego dnia przekraczanie granicy chorwackiej przez przejścia graniczne (lądowe) odbywają się bez obowiązkowej kontroli dokumentów.

Chorwacja
Chorwacja

Już teraz wybierając się na wakacje do Chorwacji, możemy przekroczyć granicę bez okazywania dokumentów tożsamości (dowodu lub paszportu). Jednak pamiętajcie, że zniesienie kontroli granicznych nie zwalnia Was z wymogu posiadania przy sobie podczas podróży do/z Chorwacji, jak i pobytu na terytorium Chorwacji ważnego dokumentu tożsamości (dowodu lub paszportu). Dotyczy to również dzieci.

Osoby podróżujące samochodem dodatkowo muszą mieć ważne prawo jazdy i dokumenty samochodowe – dowód rejestracyjny, dowód ubezpieczenia.

Na odczuwalne zmiany dłużej poczekają turyści, którzy przylecą na wakacje nad Adriatyk samolotem. Pełna kontrola graniczna - zarówno przy odlocie, jak i przylocie - zostaje utrzymana do 26 marca 2023 roku. Oznacza to, że do tego dnia (włącznie) służby graniczne na lotniskach będą sprawdzać paszporty lub dowody osobiste podróżnych.

Dodatkowa zmiana również nastąpiła w chorwackiej walucie. Od 01.01.2023 walutą Chorwacji jest euro. Od 15 stycznia 2023 roku płatności będzie można dokonywać wyłącznie w euro.

Zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na wypadek choroby i od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Warto rozszerzyć polisę o koszty transportu medycznego do kraju. Jeśli planujecie podróż samochodem, rozważcie dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC) i Assistance (oprócz obowiązkowego OC).

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty