Wiza do Egiptu – wszystko, co warto wiedzieć

AktualnościAgata Biernat11.07.2022

Turyści wybierający się do Egiptu muszą posiadać wizę turystyczną. Ile kosztuje taki dokument, jak długo jest ważny i gdzie można go kupić? Sprawdź nasz krótki poradnik.

Wakacje w Egipcie - wraca obowiązek wizowy
Wiza do Egiptu - co warto wiedzieć

Kraj faraonów co roku przyciąga rzesze turystów, będąc jednym z najpopularniejszych urlopowych wyborów Polaków. By spędzić wakacje w Egipcie, oprócz ważnego paszportu, musimy posiadać również wizę.

Ile kosztuje wiza turystyczna do Egiptu?

Obowiązek posiadania wizy turystycznej dotyczy wszystkich Polaków podróżujących do Egiptu. Koszt wydania takiego zezwolenia to 25 USD (wiza jednokrotna) lub 60 USD (wiza wielokrotna) od osoby. Wiza jest ważna maksymalnie 30 dni.

Gdzie kupić wizę do Egiptu?

Wizę możemy kupić na lotnisku po przylocie do Egiptu, w egipskich placówkach dyplomatycznych na terenie Polski lub przez internet. W tym ostatnim przypadku wystarczy wejść na stronę: https://www.visa2egypt.gov.eg/, zarejestrować się i wypełnić formularz. Jesteśmy w nim proszeni o podanie m.in. daty i celu podróży, numeru paszportu oraz informacji na temat dotychczasowych wizyt w Egipcie i planowanego miejsca pobytu.

Po wypełnieniu wniosku i dokonaniu opłaty na podany przez nas adres e-mail zostanie wysłany link do pobrania e-wizy. Należy ja wydrukować i zabrać ze sobą na wakacje. Co ważne, taki elektroniczny formularz powinniśmy złożyć co najmniej 7 dni przed wyjazdem do Egiptu.

Jeśli kupimy wizę na lotnisku, po przylocie do Egiptu, otrzymamy stempel bądź znaczek w paszporcie potwierdzający jej nabycie. Z kolei w ambasadzie wiza zostanie wklejona do naszego paszportu. By ją uzyskać, musimy przedstawić pracownikowi placówki wypełniony wniosek wizowy i kolorowy skan pierwszej strony paszportu.

Kto jest zwolniony z zakupu wizy?

Z obowiązku zakupu wizy są zwolnieni turyści wybierający się na półwysep Synaj, między innymi do popularnego kurortu Sharm El Sheikh. Jednak tylko pod warunkiem, że podczas swojego pobytu nie będą korzystać z dalszych wycieczek fakultatywnych (realizowanych poza półwyspem Synaj). Jeśli chcieliby odwiedzić na przykład Dolinę Królów czy Kair, również muszą dokonać opłaty wizowej.

Na odprawie paszportowej turyści otrzymają pieczątkę, która będzie ich uprawniała do 14-dniowego pobytu na półwyspie Synaj.

Jakie są zasady wjazdu do Egiptu?

By przekroczyć granicę Egiptu, każdy podróżny (również dzieci) musi posiadać paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu do Polski. O czym jeszcze warto pamiętać przed podróżą do kraju faraonów? Sprawdź w naszym krótkim przewodniku, jakie są zasady wjazdu do Egiptu.

Co zobaczyć w Egipcie?

Wiele osób, które planują wakacje w Egipcie, wybiera ten kierunek ze względu na gwarantowaną słoneczną pogodę, możliwość wypoczynku na szerokich, piaszczystych plażach z łagodnym zejściem do wody czy kąpiel w ciepłym Morzu Czerwonym. Egipt to również boskie rafy koralowe, które możemy podziwiać podczas nurkowania lub wycieczki łodzią ze szklanym dnem. Miłośnicy historii powinni wybrać się do Luksoru czy Kairu, by zobaczyć ślady starożytnej kultury sięgającej kilku tysięcy lat. Pamiątki z wakacji można z kolei kupić podczas wycieczki city tour do Hurghady na miejscowym targu.

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.