TOP atrakcje na Malediwach

InspiracjeMałgorzata Orlikowska31.08.2022

Białe plaże otoczone gajami palmowymi, turkusowe wody Oceanu Indyjskiego z wielobarwnymi rafami koralowymi i mnóstwem egzotycznych ryb – tak w kilku słowach można opisać Malediwy. To istny raj dla miłośników plażowania, sportów wodnych i tych uprawianych pod wodą. Dowiedz się, czym kusi ten wyspiarski kraj.

Jedna z wysp Malediwów.
Jedna z wysp Malediwów.

Kiedy najlepiej odwiedzić malediwskie wyspy?

Malediwy to archipelag ok. 1200 wysp zgromadzonych na 26 atolach (podzielonych na Atole Północne, Atole Centralne i Atole Południowe), które ciągną się na długości 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód, w pobliżu Sri LankiIndii. Zamieszkałych jest tylko ponad dwieście wysp, a na kilkudziesięciu funkcjonują kurorty turystyczne. Kraj leży w strefie klimatu równikowego.

Oznacza to, że można tu wypoczywać przez cały rok (temperatura powietrza i wody nie spada poniżej 25 st. C), należy jednak pamiętać, że wyróżnia się dwie pory roku: suchą i deszczową, z których pierwsza zapewnia bardziej komfortowe warunki do wypoczynku. W porze suchej, tj. między listopadem a kwietniem, temperatura nie przekracza 30 st. C, wilgotność powietrza nie jest zbyt duża i sporadycznie pada deszcz. W porze deszczowej natomiast temperatury są wyższe – powyżej 30 st. C – często występują też gwałtowne opady i burze.

Domki na Malediwach
Domki na Malediwach

Raj dla miłośników plażowania

Malediwy to kierunek typowo wypoczynkowy, więc miejsc do plażowania odnajdziemy tu bez liku. Które uznawane są za najpiękniejsze? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bowiem w tak przepięknych okolicznościach przyrody każda plaża wydaje się bajkowa. Na wyspie Maafushi turyści upodobali sobie Bikini Beach. Wysoko cenione są też plaże na wyspach Kakaowej, Nalaguraidhoo oraz Fihalhohi. Atutem tej ostatniej jest to, że plaże oddzielają od lądu wspaniałe ogrody z kolorowymi egzotycznymi roślinami. Dodaje im to jeszcze więcej uroku. Ewenementem jest plaża na wyspie Vaadhoo, która zachwyca w dzień, przede wszystkim jednak o zmroku. Wszystko dzięki bioluminescencyjnym właściwościom tutejszych alg, które świecą na niebiesko, zapewniając nieziemskie wprost widoki.

Malediwskie plaże znajdują się zwykle w pobliżu kompleksów hotelowych, także restauracji i barów, relaks na piasku można więc z powodzeniem połączyć z degustowaniem lokalnych specjałów. A jest tu co próbować. Kuchnia malediwska, oparta na rybach (przede wszystkim tuńczyku) i owocach morza, jest uznawana za bardzo smaczną.

Plaża.
Plaża.

Mając do wyboru tyle plaż, warto podczas pobytu odwiedzić ich kilka, by odkryć tę, która najbardziej przypadnie nam do gustu. Dobrze jest też docierać do mniej znanych wysp, żeby móc cieszyć się rajskimi widokami bez tłumów turystów wokół. Podstawowym środkiem lokomocji między wyspami są łodzie, bez trudu więc dostaniemy się tam, gdzie akurat będziemy mieli ochotę.

Bogactwo podwodnego świata

Mówiąc o Malediwach nie można nie wspomnieć o świetnych warunkach do uprawiania sportów. Hotele zapewniają swoim gościom różne aktywne rozrywki: od zajęć jogi po boiska do piłki siatkowej, organizują też rejsy statkami po oceanie, w czasie których można podziwiać delfiny bawiące się w wodzie.

Skoro o wodzie mowa, na fanów aktywnego wypoczynku czeka tu mnóstwo atrakcji. Mogą uprawiać surfing, windsurfing i kitesurfing. To też znakomite miejsce dla wędkarzy oraz nurków. Wszystkie wyspy otoczone są barwnymi rafami koralowymi, co stwarza idealne wręcz warunki do eksplorowania podwodnego świata. Czekają na nich rafy, podwodne tunele, jaskinie wyżłobione w skałach, wraki statków zatopionych w przeszłości, a przede wszystkim przebogaty świat morskich stworzeń. Z bliska podziwiać można kolorowe rybki, manty, żółwie morskie oraz rekiny wielorybie i rekiny młoty. Wśród nurków dużą estymą cieszy się zwłaszcza Banana Reef, która zdobyła w świecie miano jednego z ważniejszych miejsc do uprawiania tego sportu. Atrakcją rafy są klify i jaskinie.

Godne polecenia są też Veligandu, Hulhumale oraz Fuvahmulah, która znajduje się na południowym krańcu Malediwów. Wody tej odizolowanej od pozostałych wyspy upodobały sobie różne gatunki rekinów. Można tu oglądać w pełnej krasie rekiny tygrysie, wielorybie i żarłacze. Nierzadko bywają też manty oceaniczne oraz mola mola, czyli samogłowy.

W stolicy Malediwów

Tym, którym znudzi się beztroskie wylegiwanie na plaży lub zabawy w wodzie polecić można wizytę w stolicy kraju – Male. Zamieszkiwana przez ponad 130 tys. mieszkańców Male dzierży tytuł najmniejszej stolicy świata. Miasto będące administracyjnym i gospodarczym centrum Malediwów w niczym nie przypomina wysp pełnych palm z hotelami i charakterystycznymi drewnianymi domkami na balach wyrastającymi z wody.

Stolica Malediwów, Male.
Stolica Malediwów, Male.

To gęsto zabudowane miasto ze szklanymi wieżowcami, blokami i centrami handlowymi. Mimo wszystko warto się tu wybrać, bo w plątaninie ulic i uliczek można poczuć wyspiarski klimat. Jak na stolicę przystało Male ma też kilka miejsc wartych odwiedzenia. Ważne punkty na mapie to Muzeum Narodowe i Galeria Sztuki, które przybliżają odwiedzającym ciekawe dzieje tego zakątka ziemi. Trzeba też koniecznie udać się do XVII-wiecznego Meczetu Piątkowego zbudowanego z koralowca. To jeden z najstarszych budynków sakralnych w kraju. Obowiązkowym punktem jest również wizyta na targach: owocowo-warzywnym oraz rybnym. Przechadzając się między kolorowymi stoiskami z pewnością skusicie się na któryś ze znakomitych darów ziemi. Tu też można się zaopatrzyć w lokalną pamiątkę.

Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.

Polecane oferty