Atrakcje Wilna – co warto zobaczyć?

EuropaAgnieszka Słupecka13.03.2023

Szukacie pomysłu na kilkudniowy wyjazd, najlepiej w weekend? Co powiecie na wypad do Wilna? Fascynujące dziedzictwo kulturowe, masa atrakcji i zabytków oraz pyszna lokalna kuchnia przyciągają przez cały rok tłumy turystów. Gwarantujemy, że nie będziecie się tu nudzić. Przygotowaliśmy dla Was listę topowych atrakcji na krótki wyjazd.

Widok na Wilno
Widok na Wilno

Wilno to idealny kierunek na kilkudniowy wypad typu City Break. Podczas krótkiego wyjazdu zobaczycie multum zabytków, atrakcji oraz skosztujecie pysznej litewskiej kuchni.

Zwiedzanie zaczniemy od wizytówki Wilna, czyli od Ostrej Bramy (Matka Boska Ostrobramska). Ostra Brama to gotyckie przejście miejskie wzniesione w latach 1503–1514. Stanowi ona pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich, wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego. Brama służyła jako wejście do miasta i prowadzi do Katedry św. Stanisława i św. Wacława – jednego z najważniejszych kościołów w Wilnie. To miejsce przyciąga tłumy. Jest niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju, a przede wszystkim z powodu pochodzącego z XVII wieku obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Znajduje się on w kaplicy, ale ujrzeć go możecie, stojąc na ulicy Ostrobramskiej i spoglądając w okno. Obraz uważany jest przez wiernych za cudowny i świadczą o tym m.in. wrota z wygrawerowanymi podziękowaniami. To niewątpliwie jedno z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Wilnie.

Ostra Brama w Wilnie
Ostra Brama w Wilnie

Katedra św. Stanisława i św. Władysława

To jeden z najważniejszych zabytków w Wilnie oraz jeden z najpiękniejszych kościołów na Litwie. W kościele znajduje się 11 kaplic. Najbardziej znana jest kaplica św. Kazimierza, która powstała w latach 1623-1636. Kaplica jest wzorowana na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, ale jest dwukrotnie od niej większa. W ołtarzu zobaczycie obraz św. Kazimierza, na którym ma on trzy 3 ręce. Według legendy malarz chciał nieco zmienić kompozycję, zamalowując jedną rękę i malując ją w innym miejscu, lecz zamalowywana kończyna wciąż pozostawała widoczna.

W podziemiach kaplicy znajduje się krypta królewska, w której mieszczą się szczątki Aleksandra Jagiellończyka, dwóch żon Zygmunta Augusta – Elżbiety i Barbary, a także urna z sercem Władysława IV Wazy. Na ołtarzu w sarkofagu zostały złożone relikwie patrona Litwy – św. Kazimierza. Dzięki swojej bogatej historii i pięknej architekturze katedra przyciąga wielu turystów z całego świata w tym liczne grupy Polaków. To właśnie w tym kościele odbywały się koronacje wielu królów i książąt Polski i Litwy, w tym Władysława Jagiełły oraz Jana III Sobieskiego.

Katedra
Katedra

Plac Katedralny

To główny plac w Wilnie, który jest sercem Starego Miasta. Plac Katedralny został założony w XV wieku i stanowił wówczas teren, który był miejscem wielu ważnych uroczystości. Głównymi elementami na placu jest wspomniana wyżej bazylika św. Stanisława i św. Władysława oraz dzwonnica. Plac Katedralny znany jest również ze swojego niepowtarzanego klimatu. Polecamy wybrać się na spacer wieczorem, kiedy teren jest oświetlony latarniami i kolorowymi światłami, tworząc magiczną atmosferę. Znajdująca tuż obok katedry dzwonnica to dawna baszta przebudowana w 1530 roku. To dawny element murów obronnych Wilna. W środku znajduje się ekspozycja dzwonów, stary miejski zegar i jest to jedno z miejsc, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Plac Katedralny
Plac Katedralny

Kościół św. Anny

Kościół został zbudowany w XV wieku z czerwonej cegły. Budowla ma majestatyczne wysokie łuki, a jej wnętrze zachwyca rzeźbami oraz licznymi witrażami, które w przepuszczają kolorowe światło.

św. Anna
Kościół św. Anny

Niedaleko kościoła znajduje się pomnik Adama Mickiewicza.

Uniwersytet Wileński

Uniwersytet Wileński to miejsce, które warto odwiedzić i poczuć jego atmosferę. Został założony w 1579 roku przez Stefana Batorego, a studiowali tu najwybitniejsi polscy wieszcze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Czesława Miłosza. To jedna z najstarszych uczelni w Europie Wschodniej. Uniwersytet jest również znany ze swojego pięknego kampusu, który składa się z kilku budynków z różnych okresów historycznych. Znajduje się on na Starym Mieście w pobliżu licznych zabytków, takich jak Ostra Brama czy Katedra św. Stanisława i św. Władysława.

Uniwersytet w Wilnie
Uniwersytet w Wilnie

Zaułek Literatów

To niewielka uliczka, która wiedzie na wschód od centrum miasta. Na murze umieszone są tabliczki z wizerunkami lub cytatami znanych twórców. Na pewno znajdziecie polskie akcenty i odnajdziecie na ścianie Adama Mickiewicza czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Zarzecze

To jedna z najstarszych dzielnic Wilna. Znajduje się na prawym brzegu rzeki Wilejki. Dzielnica powstała w XV wieku jako osiedle rzemieślnicze, a w czasie okupacji w latach 1940-1941 było zamieszkiwane w większości przez żydowskich mieszkańców miasta. Obecnie to unikatowe miejsce, które stało się Republiką Zarzecza, która ma swoje odrębne prawa, prezydenta, i hymn. To miejsce pełne niewielkich galerii, sklepików i pracowni rzemieślniczych. Koniecznie musicie je odwiedzić. Główne wejście do Republiki Zarzecza prowadzi przez Most Zarzeczny, który jest pełen kłódek zakochanych par, które obiecują sobie miłość na zawsze.

Most z kłódkami
Most z kłódkami

Muzeum Iluzji

Jeśli chcecie zrobić głębszy oddech od sakralnych i historycznych budowli, odwiedźcie Muzeum Iluzji. Tutaj czekać będzie na Was doskonała rozrywka, która sprawi, że będziecie eksperymentować i zachwycicie się inną perspektywą widzenia.

Open Gallery

To niezwykły projekt, który w oryginalny sposób prezentuje miejską kulturę i rewitalizuje postindustrialną dzielnicę Nowego Miasta. Galeria sztuki pod otwartym niebem łączy utalentowanych litewskich artystów oraz zagranicznych poprzez wystawianie swoich dzieł na dziedzińcu starej fabryki Elfa. Zobaczycie tu inspirujące murale oraz rzeźby. Warto to miejsce odwiedzić, wstęp do tej niezwykłej galerii jest darmowy.

Dzielnica Szklana

Przez ponad 600 lat dzielnica, która niegdyś zajmowała większą część obecnego Starego Miasta, była zamieszkana przez ludność żydowską. Było to miasteczko złotników, szklarzy, rzemieślników i finansistów, a w 1547 roku powstała fabryka szkła. Warto przespacerować się tą dzielnicą, gdyż obfituje ona w niewielkie sklepiki, przytulne restauracje, galerie sztuki oraz kawiarenki. Polecamy również spacer w godzinach wieczornych, uliczki są udekorowane często kolorowymi lampkami i panuje tu przyjemna atmosfera.

Szklana Dzielnica
Szklana Dzielnica

Ulica Zamkowa

Ulica Zamkowa to najstarsza i najbardziej wystawna ulica wileńskiego Starego Miasta. Powstała w miejscu, gdzie droga z Zamku Wileńskiego prowadziła na południe – w kierunku Polski i Rosji. Był to główny trakt do zamku, którego rozgałęzienia z czasem przekształciły się w ulice boczne. Pierwsze wzmianki o ulicy Zamkowej w dokumentach historycznych pochodzą z 1530 roku. To właśnie tą ulicą dojeżdżali do zamku królowie, a we wzdłuż ulicy swoje domy posiadali magnaci i elita miasta.

Stare Miasto
Stare Miasto

Muzeum MO

Jeśli jesteście miłośnikami sztuki nowoczesnej, to musicie odwiedzić to miejsce. Budynek muzeum zaprojektował znany architekt Daniel Libeskind. W muzeum zwiedzicie wystawy nowoczesnej sztuki litewskiej, ale również możecie obejrzeć performance, posłuchać muzyki oraz obejrzeć film.

Zwiedzać Wilno możecie samodzielnie, ale również możecie się wybrać na wycieczkę objazdową po Litwie.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.