Co warto zobaczyć w Egipcie. TOP atrakcje

AfrykaKatarzyna Włodarczyk20.05.2022

Mityczne skarby starożytności, najpiękniejsze rafy koralowe na świecie. W Egipcie znajdziesz nie tylko najlepsze plaże i dużo słońca, ale również fascynujące atrakcje, które wzajemnie się uzupełniają. Już teraz sprawdź ranking najciekawszych atrakcji i zaplanuj zasłużony relaks.

Piramidy w Egipcie
Piramidy w Egipcie

Piramidy w Gizie i jeden z 7 cudów świata

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Egiptu to piramidy w Gizie. Ich rozmiary od tysięcy lat robią wrażenie na obserwujących. Wybierając się na wakacje w Egipcie, nie sposób pominąć tego kompleksu, będącego świadectwem bogatej i długiej historii kraju.

Najprawdopodobniej powstały 4,5 tys. lat temu. To trzy główne piramidy: największa Cheopsa, następnie Chefrena oraz Mykerinosa. Towarzyszą im mniejsze piramidy, przeznaczone na grobowce kolejnych władców i ich rodzin.

Największa piramida – Cheopsa – to jedyny zabytek z listy 7 cudów świata starożytnego, który przetrwał do dzisiejszych czasów.

Wielbłądy na tle piramid w Egipcie
Wielbłądy na tle piramid w Egipcie

Długa historia Wielkiego Sfinksa

Przy okazji zwiedzania piramid koniecznie trzeba zobaczyć posąg Sfinksa – leżącego lwa z ludzką głową, przedstawiającego prawdopodobnie faraona Chefrena. Posąg usytuowany jest zaraz obok piramidy Chefrena. Przypuszcza się, że został wykonany ok. 2550 r. p.n.e z rozkazu faraona. Jednak na temat jego wieku i pochodzenia krąży wiele opinii. Niektórzy uważają, że pochodzi sprzed 12 tys. lat. Posąg ma długość 72 m, a wysokość to 20 m.

Panorama Kairu
Panorama Kairu

Poznaj kulturę i życie codzienne w Kairze

Kair to stolica Egiptu licząca prawdopodobnie ponad 20 mln mieszkańców. Dokładna liczba nie jest znana, ponieważ bardzo dynamicznie przechodzi zmiany demograficzne. Możesz tu poczuć liczącą ponad 5 tysięcy lat historię połączoną z nowoczesnością wielkiej aglomeracji. Miasto tętni życiem 24 godziny na dobę, a współczesność przeplata się ze starożytnością. Warto chłonąć atmosferę miasta przez kilka dni, aby poczuć jego klimat. Podczas wizyty w Kairze dobrze wybrać się do Muzeum Egipskiego, w którym zgromadzone są cenne sarkofagi, mumie, posągi, reliefy i inne skarby.

Wchód słońca na Górze Synaj

Wycieczka na Górę Synaj, to nie tylko gwarancja przepięknych widoków, które na długo zostają w pamięci. Na górę Synaj (Horeb) można się wspinać. Istnieje wiele szlaków turystycznych prowadzących na szczyt. W zależności od predyspozycji fizycznych można wybrać trasy prostsze i trudniejsze.

To również bardzo bliskie obcowanie z historią i religią. W drodze na szczyt, z pewnością spotykamy przedstawicieli różnych wyznań. Według zapisów w Starym Testamencie tutaj Mojżesz otrzymał kamienne tablice z Dziesięciorgiem Przykazań. Dlatego Góra Synaj nosi również nazwę góry Mojżesza. U podnóża góry znajduje się Klasztor św. Katarzyny, najstarszy z istniejących klasztorów chrześcijańskich.

Polecamy wspaniałą relację z wędrówki na Górę Synaj.

Widok z Góry Synaj
Widok z Góry Synaj

Luksor i Świątynia Amona w Karnaku

Luksor uważany jest za największe muzeum świata na świeżym powietrzu. Niegdyś był stolicą i ośrodkiem życia religijnego w Egipcie. Jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli zatem przebywasz na wakacjach w Hurghadzie lub Sharm el Sheikh, z pewnością warto rozważyć wycieczkę do tego starożytnego miejsca w Egipcie położonego nad Nilem. W centrum miasta mieści się Świątynia Luksorska, która jest klasycznym przykładem architektury z czasów faraonów.

Świątynia Luksorska w Egipcie
Świątynia Luksorska w Egipcie
Fot: Copyright (c) 2018 Aline Fortuna/Shutterstock. No use without permission.

Dlaczego Egipt jest darem Nilu

Zwykło mawiać, że Egipt jest darem Nilu. W czasach starożytnych i wcześniejszych każdego roku Nil wylewał i użyźniał tereny rolne. Dzięki temu mieszkańcy mogli uprawiać warzywa, owoce oraz zboża. W kolejnych etapach rozwoju cywilizacji i poznania zasad wykorzystywania tego zjawiska, Egipcjanie za sprawą sztucznego nawadniania byli w stanie zbierać plony klika razy do roku.

Rejs statkiem po Nilu
Rejs statkiem po Nilu

Obecnie rejs po Nilu – to świetna przygoda i popularna wycieczka w rejonie Górnego Egiptu. Można zobaczyć imponujące zabytki z perspektywy statku, jak np. Dolinę Królów, świątynię Hatszepsut, kompleks świątynny w Karnaku czy oraz kolosy Memnona.

Katarzyna Włodarczyk
Katarzyna Włodarczyk
Z pisaniem związana od 2007 roku, kiedy to podczas swojej pierwszej samotnej kilkumiesięcznej podróży do Indii zaczęła prowadzić bloga tematycznego i kanały w mediach społecznościowych. Pasja do podróżowania zaowocowała ukończonymi studiami podyplomowymi z zakresu turystyki oraz marketingu. W pracy i w życiu codziennym najbardziej ceni możliwość kontaktu z ludźmi i ciągły rozwój. W Wakacje.pl, jako specjalistka ds. content marketingu, odpowiada za treści o tematyce turystycznej.

Polecane oferty