Najpiękniejsze plaże Sardynii

EuropaMałgorzata Orlikowska03.01.2023

Wyspę leżącą na Morzu Śródziemnym uznaje się za najpiękniejsze miejsce we Włoszech. Bez względu na to, czy faktycznie tak jest, na Sardynii panują znakomite warunki do plażowania. Dość wspomnieć, że jest najgorętszym miejscem w kraju, może się poszczycić trzystoma słonecznymi dniami w ciągu roku, do tego dziesiątkami zróżnicowanych plaż. Jeśli planujecie spędzić tam najbliższy urlop, podpowiadamy, które miejsca na Sardynii są najlepsze na leniwy wypoczynek nad wodą.

Sardynia
Sardynia

Sardynia – druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym – to przede wszystkim góry i płaskowyże. Górzysty charakter ma też niemal 1850-kilometrowe wybrzeże urozmaicone cyplami, zatoczkami i przesmykami. W tej malowniczej scenerii pierwsze skrzypce grają oczywiście plaże. Jest ich tak wiele, że bez trudu można znaleźć taką, która będzie dopasowana do naszych indywidualnych upodobań. Wszystkie łączy to, że wpadają do wody mieniącej się różnymi odcieniami turkusu, dzieli dużo więcej: jedne są małe, inne większe; jedne piaszczyste, inne pokryte kamykami; na jednych piasek ma kolor śniegu, a na innych kolor musztardy lub... pudrowego różu. Co istotne, sporo plaż ma łagodne zejście do wody, jest też płytko, nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu, przez znakomicie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Jak widać, wybór jest szeroki. Którą plażę wybrać na słoneczną kąpiel, a którą na aktywny wypoczynek w wodzie? Sprawdźcie poniżej.

Rena Bianca

To 200-metrowa plaża miejska ulokowana w zatoczce w Santa Teresa di Gallura, w północnej części wyspy. Jest otoczona zielonymi wzgórzami dodatkowo zabezpieczona wałami piasku od strony miasta.

Rena Bianca
Rena Bianca

Z plaży widać oddalone o kilka kilometrów wybrzeża Korsyki. Jak na plażę miejską przystało w jej pobliżu znajduje się rozbudowana infrastruktura turystyczna. Ze względu na łagodne zejście do morza i płytkie wody przy brzegu jest często wybierana przez rodziny oraz amatorów snorkelingu.

Del Principe oraz Capriccioli

To dwie plaże znajdujące się w północno-wschodniej części Sardynii, na Costa Smeralda, czyli Szmaragdowym Wybrzeżu. Obydwie są zlokalizowane niedaleko miejscowości Cala di Volpe. Pierwsza, 300-metrowa plaża, uznawana jest za najpiękniejszą plażę w tej części Sardynii. Plażę w kształcie sierpa od lądu oddzielają skały pokryte roślinnością. Jedna ze skał znajduje się w centralnym punkcie plaży. Jest dobrym punktem obserwacyjnym na okolice. Szmaragdowe wody do których uchodzi plaża są płytkie nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu, przez co nadają się do kąpieli dla najmłodszych turystów. Tu również aktywnie wypoczną miłośnicy nurkowania i snorkelingu.

Bardzo podobnie prezentuje się druga plaża: Capriccioli, przy czym ta otulona jest od strony lądu drzewami oliwnymi i sosnowymi. Od strony morza krajobraz urozmaicają skały. Pomiędzy nimi pływa mnóstwo ryb, które mogą podziwiać amatorzy nurkowania.

Spiaggia Rosa

Plaża położona w północnej części Sardynii, na wysepce Budelli należącej do archipelagu La Maddalena, to miejsce wyjątkowe. Jej nazwa nawiązuje do różowego koloru piasku (taką barwę mają skorupki, skamieniałości i skorupiaki na plaży). Śmiało można powiedzieć, że właśnie niespotykana barwa stała się przekleństwem tego miejsca.

Plaża Spiaggia Rosa
Plaża Spiaggia Rosa

Przez lata turyści wywozili z niego piasek, pozbawiając wyjątkowego atutu. Pod koniec lat 90. XX w. na obszarze archipelagu utworzono park narodowy i zamknięto plażę dla odwiedzających, by przywrócić jej dawną świetność. Wysiłki przyniosły efekty. Dziś znów można podziwiać piasek o różowej barwie, jednak tylko z odległości, np. z pokładu jachtu. Wstęp na plażę, także cumowanie jachtem w jej pobliżu, nadal są zabronione.

Capo Comino

Plaża, którą okrzyknięto najpiękniejszą we wschodniej części Sardynii, jest położona w okolicy miasteczka S’Ena e Sa Chitta. To wyjątkowo długa (3-kilometrowa) plaża ze śnieżnobiałym piaskiem, otoczona wydmami i różowymi granitami o ciekawych kształtach. W jej północnej części znajduje się sporej wielkości staw, w którym można spotkać np. flamingi. Tu również zlokalizowana jest infrastruktura turystyczna, w tym wypożyczalnie sprzętu sportowego, np. do windsurfingu. Wody przy plaży są dość spokojne, co czyni to miejsce znakomitym punktem dla tego typu aktywności.

Cala Goloritzè

Konkurentką do miana najpiękniejszej plaży we wschodniej części Sardynii jest plaża Cala Goloritzè znajdująca się w pobliżu Baunei, na terytorium Parku Narodowego Gennargentu (z tego względu wstęp na plażę jest płatny). Dostanie się na nią nie jest proste. Można to zrobić łodzią, która startuje z Santa Maria Navarrese, lub na piechotę. Od parkingu wiedzie 3,5-kilometrowy szlak. Jest dość wymagający, dlatego turystom zaleca się wziąć obuwie trekkingowe. Trudy spaceru wynagradzają jednak widoki na miejscu.

Plaża Cala Goloritzè
Plaża Cala Goloritzè

Niewielka, 200-metrowa piaszczysta plaża z drobnymi kamieniami, położona jest w zatoczce otoczonej malowniczymi skałami. Jedną z nich, 143-metrową skałę Punta Caroddi, upodobali sobie miłośnicy wspinaczki, nie zdziwcie się więc, jeśli zobaczycie ich w tej okolicy. Wody otaczające plażę są dość głębokie, dlatego na Cala Goloritzè nie brakuje też nurków i fanów snorkelingu.

Cala Luna

Kolejna plaża we wschodniej części wyspy, na której często spotkać można miłośników nurkowania, a to ze względu na fakt, że jej wody są głębokie już kilkanaście metrów od brzegu. Znajduje się w pobliżu miasta Dorgali. Jest długa, ma 500 metrów długości, i piaszczysta. Chętnie zaglądają tu również rodziny z dziećmi. Znakiem rozpoznawczym plaży, i jej największą atrakcją, są klify górujące nad otoczeniem. Wydrążone w nich jaskinie dają cień w upalne letnie dni. Największą popularnością cieszy się grota Bue Marino, do której można dotrzeć wyłącznie łodzią.

Plaża Cala Luna
Plaża Cala Luna

Dostęp do Cala Luny, podobnie jak do Cala Goloritzè, jest utrudniony. Można się na nią dostać łodzią, która kursuje z miejscowości Cala Gonone lub Santa Maria Navarrese. To opcja dobra zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Na tych, którzy chcą dotrzeć o własnych siłach czeka wędrówka terenami Parku Narodowego Gennargentu. Pamiętajcie jednak, że to minimum 2-godzinna, dość intensywna wyprawa.

Di Punta Molentis

Plaża znajduje się w południowo-wschodniej części Sardynii, niedaleko miejscowości Villasimius, na terenie Chronionego Obszaru Morskiego Capo Carbonara. Dzieli się na dwie mniejsze zatoczki: jedną kamienistą, drugą piaszczystą. Miejsce to w sezonie letnim jest zwykle mocno oblegane, dlatego aby chronić ekosystem, latem ogranicza się liczbę wejść na plażę (maksymalnie 500 osób dziennie) i wprowadza opłatę konserwacyjną. Plaża należy do jednej z najchętniej fotografowanych we Włoszech. Od lądu oddzielają ją kilkunastometrowe skały porośnięte śródziemnomorską roślinnością. Wody przy plaży są osłonięte od wiatru, przy tym płytkie, co docenią zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi oraz miłośnicy eksplorowania podwodnego świata.

Su Giudeu oraz Tuerredda

W południowej części Sardynii na uwagę zasługują zwłaszcza dwie plaże zlokalizowane w pobliżu miasteczka Domus De Maria. Pierwsza, Su Giudeu, wyróżnia się na tle opisywanych wcześniej rozmiarami, jest długa i szeroka, do tego ma łagodne zejście do morza i płytkie wody. Od lądu oddzielają plażę wysokie wydmy, jest też staw, w którym spotkać można flamingi. Z plaży widać przepiękną wysepkę Isola Su Giudeu, która jest sto metrów od brzegu. W sezonie letnim plaża jest oblegana przez rodziny, także amatorów sportów wodnych.

Plaża Tuerredda
Plaża Tuerredda

Druga z plaż, Tuerredda, ma kształt litery V i jest pokryta jest drobnym piaskiem, otaczają ją płytkie wody oceanu. Podobnie jak przy Su Giudeu sąsiaduje z wysepką: Tuerreddą. Można do niej dopłynąć wpław lub kajakiem. Z plaży widać też XVI-wieczną wieżę strażniczą stojącą na klifach cypla Capo Malfatano. Obydwie plaże są dobrze przygotowane na obsługę turystów, funkcjonują na nich wypożyczalnie sprzętu wodnego i punkty gastronomiczne.

Porto Pino

Udogodnień dla turystów nie brakuje też na plaży Porto Pino, położonej niedaleko wioski o tej samej nazwie, na południu Sardynii. Porto Pino jest dość długa jak na standardy wyspy. Ma 4 km i przyciąga jasnym drobnym piaskiem oraz płytkimi wodami, nawet daleko od brzegu. O jej uroku przesądzają majestatyczne wydmy i zlokalizowane nieopodal stawy, w których brodzą flamingi. Z plaży widać wyspę Isola La Vacca położoną 15 kilometrów od wybrzeża.

La Maddalena

Plaża znajdująca się w pobliżu miasteczka Capoterra, na południu wyspy, przyciąga rodziny, ale i miłośników sportów wodnych, np. kitesurfingu. Wszystko przez wiejące tu wiatry, które sprzyjają tego typu aktywnościom. Na plaży znajdują się wypożyczalnie sprzętu, są też szkółki, w których można pobrać lekcje.

Plaża La Maddalena
Plaża La Maddalena

La Maddalena leży w niedalekiej odległości od stolicy wyspy: Caligari. To dobra okazja, by odwiedzić ten ciekawy ośrodek i poznać jego atrakcje, zwłaszcza starówkę, zabytkowy port i amfiteatr z II wieku.

Cala Domestica

To piaszczysta plaża w zachodniej części Sardynii, znajdująca się nieopodal miejscowości Buggerru. Niewielka, zaledwie 60-metrowa plaża, jest dość szeroka. Otaczają ją wapienne klify porośnięte śródziemnomorską roślinnością. Turyści przyjeżdżają tu, by zażyć słonecznych kąpieli, podziwiać bogactwo podwodnego świata, także, by odkrywać ciekawe tereny wokół. Plaża leży na byłych terenach górniczych. Dziś natrafić można na pojedyncze budynki, które niegdyś służyły górnikom. Atrakcją przyrodniczą okolic są jaskinie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Grotta di Su Mannau. Podczas spaceru po tej jaskini (wyłącznie z przewodnikiem) podziwiać można m.in. wodospady i oczka wodne. W czasach starożytnych grota była ponoć miejscem kultu. Cala dell'Argentiera

Cala dell’Argentiera

Plaża sąsiadująca z wioską Argentiera, na zachodzie wyspy, również ma górniczy rodowód. Na tych terenach wydobywano niegdyś m.in. srebro i ołów. Elementem krajobrazu są więc opuszczone kopalnie i zakłady wydobywcze.

Plaża Cala dell’Argentiera
Plaża Cala dell’Argentiera

Ślady górniczego dziedzictwa harmonijnie współgrają z białym piaskiem, turkusową wodą i ciemnymi skałami. Plażę upodobali sobie zwłaszcza miłośnicy snorkelingu, na których czeka podwodny świat.

Di Is Arutas

500-metrowa plaża, w pobliżu miasta Cabras, w zachodniej części Sardynii, na pierwszy rzut oka jest plażą jakich można znaleźć dziesiątki na Sardynii. To tylko pozory. O jej wyjątkowości przesądza piasek. Jest koloru biało-różowego i ma specyficzny kształt: ryżu lub kuleczek. To kwarc, o którym mówi się tu "perła Morza Śródziemnego". Obecność udogodnień w postaci parkingów, restauracji pozwala spędzić na plaży cały dzień. Chętnie wypoczywają tu rodziny z dziećmi i miłośnicy surfingu.

La Pelosa

W północno-zachodniej części wyspy warto się wybrać na plażę znajdującą się nieopodal miasteczka Stintino. Ta niewielka, 300-metrowa plaża uznawana jest za najpiękniejszą we Włoszech. Z tego względu jest mocno oblegana, zwłaszcza w sezonie letnim. Jej wizytówką jest drobny biały piasek i wspaniałe widoki na dwie wyspy: Isola Piana i Isola Asinara. Plażę docenią zwłaszcza rodziny z dziećmi. Nie dość że ma łagodne wejście do morza, to jeszcze woda pozostaje płytka kilkadziesiąt metrów od brzegu, dzięki czemu można w niej do woli brodzić, a także dostać się na sąsiadujące wysepki.

Plaża La Pelosa
Plaża La Pelosa

Warta odwiedzenia jest zwłaszcza Asinara. Na jej obszarze znajduje się park narodowy. Podczas wycieczki (obowiązkowo z przewodnikiem) można podziwiać lokalną faunę i florę, w tym dziko żyjące konie, muflony i ptaki morskie. W pobliżu wysp nurkowie znajdą atrakcyjne miejsca do eksplorowania podwodnego świata. La Pelosa przypadnie też do gustu amatorom surfingu. Przy plaży działają wypożyczalnie sprzętu, można również dobrze zjeść i zaparkować samochód na parkingu.

Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.