Największe wodospady świata – poznaj ranking

RankingiAgnieszka Słupecka02.02.2024

Odkryj majestat największych wodospadów świata i poznaj wodospad Angel w Wenezueli, który osiąga imponującą wysokość 979 metrów oraz wodospady Iguaçu, które zaskakują szerokością na ponad 2 kilometry. Odkryj najpiękniejsze wodospady świata i te najwyższe, które na pewno warto zobaczyć i podziwiać ich piękno podczas wakacji.

Najwyższe wodospady świata
Najwyższe wodospady świata

Największe wodospady

Największym wodospadem świata jest niewątpliwie wodospad Angel w Wenezueli. Jego wysokość to 979 metrów wysokości. Położony jest we wschodniej części kraju, na terenie Parku Narodowego Canaima. Malownicza kurtyna wodna spada na tle malowniczych krajobrazów gór stołowych – Tepui. Wodospad Angel odkryty został w 1933 roku przez pilota Jimmy'ego Angel'a, stąd nazwa wodospadu. To niezwykłe miejsce przyciąga podróżników z całego świata. Dostęp do wodospadu jest często wyzwaniem, wymagającym lotu helikopterem lub długotrwałego trekkingu przez dzikie obszary parku. Jednak ta niedostępność czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem na świecie.

Angel Falls
Angel Falls

Drugim pod względem wysokości jest wodospad Tugela znajdujący się w Afryce, a dokładnie w Republice Południowej Afryki. Osiąga wysokość około 948 metrów. Wodospad jest zasilany przez rzekę Tugela, jedną z głównych rzek w południowoafrykańskim Królestwie Lesotho. Otoczenie Wodospadu Tugela jest spektakularne, z malowniczymi krajobrazami Drakensberg, skalistymi grzbietami i bujną roślinnością. Dla tych, którzy pragną podziwiać Wodospad Tugela, zazwyczaj organizowane są trekkingi, prowadzące do malowniczych punktów widokowych. Jednym z popularnych szlaków jest trasa wiodąca do punktu obserwacyjnego na szczycie Mont-Aux-Sources.

Tugela Falls
Tugela Falls

Wodospad Tres Hermanas znajduje się w Peru. Jego wysokość wynosi ok. 914 metrów, co czyni go trzecim najwyższym wodospadem świata. "Tres Hermanas" w tłumaczeniu z hiszpańskiego oznacza "Trzy Siostry". NazwaTrzy Siostry wzięła się od trzech głównych kaskad, z których każda osiąga znaczną wysokość. Razem tworzą imponujący krajobraz o łącznej wysokości wodospadów.

Las Tres Hermanas
Las Tres Hermanas

Wodospad Olo'upena znajduje się na Hawajach, a dokładniej w Kalalau Valley, na północnym wybrzeżu wyspy Molokai. Kalalau Valley to obszar o niezwykłej urodzie, otoczony klifami i zielonymi wzgórzami. Jego wysokość to ok. 900 metrów. Można go podziwiać praktycznie wyłącznie z samolotu, ponieważ znajduje się w trudno dostępnym, górzystym terenie.

Molokai
Molokai

Wodospad Yumbilla znajduje się w północno-zachodniej części Peru, w regionie Amazonas. W języku keczua słowo "yumbillo" oznacza zakochane serce i nawiązuje do kształtu progów skalnych wodospadu. Osiąga wysokość około 896 metrów. Jest to piąty najwyższy wodospad na świecie i jest on dość wąski, przez co wydaje się wyższy.

Yumbilla Falls
Yumbilla Falls

Najpiękniejsze wodospady świata

Wodospad Iguaçu znajduje się na rzece oddzielającej Brazylię od Argentyny i jest częścią parku narodowego utworzonego po obydwu stronach granicy już w latach 30 ubiegłego wieku. Osiąga maksymalnie około 82 metry wysokości. Wodospad Iguaçu położony na granicy Argentyny i Brazylii, to jedno z najbardziej imponujących i spektakularnych cudów natury. Wodospad składa się z około 275 kaskad, rozciągających się na długości prawie 2 kilometry. Jest on najszerszym wodospadem świata.

Iguazu Falls
Iguazu Falls

Kolejnym pod względem wielkości jest wodospad Niagara rozciągający się na granicy KanadyStanów Zjednoczonych Ameryki. Ma ok. 51 metrów wysokości, ale zachwyca swoją ogromną szerokością. Wodospad Niagara składa się z trzech części: Horseshoe Falls (Wodospad Konia), American Falls (Wodospad Amerykański) i Bridal Veil Falls (Wodospad Welonu Panny Młodej). Rocznie przepływa przez niego ogromna ilość wody z Wielkich Jezior, tworząc nieustannie unoszącą się mgłę znaną jako "Dym Tonle Sap". Wodospad Niagara jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata. Turyści mogą podziwiać spektakularne widoki z góry oraz podczas rejsu statkiem po rzece. Jednak ten wodospad to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także źródło energii, gdyż jego siła jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. Wodospad Niagara jest uznawany jest za jeden z najbardziej malowniczych wodospadów świata.

Niagara Falls,
Niagara Falls,

Wodospad Victoria znajduje się w Afryce. Stanowią granicę między ZambiąZimbabwe, a cały obszar wodospadów został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wysokość wynosi około 108 metrów, a szerokość to ponad 1,7 km. Słynne Wodospady Wiktorii (Victoria Falls) na granicy między Zambią a Zimbabwe często nazywane są Wodospadami Livingstone'a, na cześć Davida Livingstone'a, który odkrył ten cud natury. Ten wodospad jest uznawany największy pod względem objętości – w szczytowym okresie, przypadającym po porze deszczowej, co sekundę przetacza się przez wodospad ok. 9 tys. metrów sześciennych wody.

Victoria Falls
Victoria Falls

Wodospad Dettifoss to potężny wodospad zlokalizowany na wschodnim wybrzeżu Islandii, w obszarze Parku Narodowego Jökulsárgljúfur. Jego wysokość sięga ok. 44 metry, a szerokość ok. 100 metrów. Dettifoss jest dostępny dla odwiedzających, a w okolicy istnieje kilka punktów widokowych, z których można podziwiać wodospad.

Dettifoss
Dettifoss

Park Narodowy Krka słynie z kaskad i wodospadów, z których najbardziej imponujący to Skradinski Buk. To największy kaskadowy system na rzece Krka, tworzący 17 malowniczych kaskad. Te zachwycające wodospady zobaczycie podczas wakacji w Chorwacji. Więcej o chorwackich wodospadach przeczytacie w naszym artykule pt. "Plitwickie Jeziora i wodospady Krk - musisz zobaczyć".

Skradinski Buk
Skradinski Buk

Wodospad Krimml jest uznawany za najwyższy wodospad w Austrii, osiągając imponującą wysokość około 380 metrów. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Wysokich Taurów. Rozpylające się krople wody tworzące się podczas spadku wody uważa się za korzystne dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z problemami układu oddechowego. Dlatego to niezwykłe miejsce odwiedzane jest przez turystów, którzy poza pięknymi górskimi widokami chcą swobodnie nabrać czystego i zdrowego powietrza w płuca.

Krimml
Krimml
Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.