Pałac Dioklecjana

EuropaAgnieszka Słupecka08.01.2024

W sercu słonecznego Splitu pośród zabytkowych kamienic wznosi się Pałac Dioklecjana – arcydzieło architektoniczne z czasów rzymskich. Jego monumentalne mury, rozciągające się przy wybrzeżu Adriatyku, skrywają nie tylko historię cesarza Dioklecjana, lecz także tętnią życiem. To tutaj trafiają turyści z różnych zakątków Europy. Poznajcie największy zabytek Splitu, jakim jest Pałac Dioklecjana.

Pałac Dioklecjana
Pałac Dioklecjana

Podczas wakacji w Chorwacji, trzeba obowiązkowo zwiedzić historyczny Split, a jak Split to Pałac Dioklecjana. Spacer po Starym Mieście będzie lekcją historii i przeniesieniem się w czasy rzymskie.

Rozpoczynając zwiedzanie starówki w Splicie od rezydencji cesarza Dioklecjana, nagle pojawia się pewna wątpliwość dotycząca granic tej imponującej budowli. Pałac jest tak olbrzymi, że jego rozmiary nie są od razu zauważalne. Przechodząc przez jego wzniosłe mury, można niemal poczuć się jak w średniowiecznym miasteczku, a nie w cesarskiej rezydencji. Budowla ta powstała w latach 295-305, a cesarz Dioklecjan, bez zahamowań finansowych, sprowadzał marmury z wyspy Brać, Grecji i Włoch, oraz kolumny i sfinksy prosto z Egiptu.

Pałac przyjmuje formę prostokąta, składającego się z czterech odrębnych części, z których każda spełniała inną funkcję: mieszkalną, administracyjną, religijną oraz wojskową. Wejście do kompleksu odbywało się przez cztery okazałe bramy: Złotą, Srebrną, Brązową i Żelazną. Serce pałacu stanowił dziedziniec, pełniący funkcję reprezentacyjną, opadający o kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu okolicznych ulic. To właśnie tutaj gromadzi się tłum turystów, podziwiających architektoniczne arcydzieło.

Rzeźby w Pałacu Dioklecjana
Rzeźby w Pałacu Dioklecjana

Na wschód od dziedzińca stoi dawne mauzoleum Dioklecjana, strzeżone przez wspomniane wcześniej sfinksy i lwy. Pod koniec VII wieku, z inicjatywy pierwszego arcybiskupa miasta, mauzoleum zostało przekształcone w katedrę. Katedra św. Dujma dedykowana jest św. Dujmowi, którego relikwie znajdują się w tym miejscu. To jedno z najlepiej zachowanych przykładów romańskiej architektury na Bałkanach. Wnętrze katedry skrywa wiele cennych dzieł sztuki, takich jak marmurowy ołtarz z XIV wieku, freski z XV i XVI wieku oraz fascynujące obrazy i rzeźby. Na terenie katedry znajdują się także skarbiec oraz archiwum, bogato zasilone w kolekcję przedmiotów liturgicznych.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kościoła jest wolnostojąca, romańska dzwonnica o wysokości 61 metrów, znana jako Złota Wieża. Można na nią wejść, by podziwiać malowniczy widok na miasto i jego okolice. To magiczne miejsce ukazuje nie tylko majestatyczną historię, ale także dziedzictwo artystyczne i religijne tego niezwykłego kompleksu. W 1979 roku Pałac Dioklecjana został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Warto odwiedzić podziemia pałacu Dioklecjana i obejrzeć sieć labiryntów korytarzy, komnat i dawnych pomieszczeń. Wejście do podziemi jest płatne.

Split
Split

Jeśli chcecie się dowiedzieć, co zobaczyć w Spicie, polecamy przeczytanie naszego artykułu pt. "Co zobaczyć w Splicie? Zaplanuj zwiedzanie pełne topowych atrakcji".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.