Co zobaczyć w Splicie? Zaplanuj zwiedzanie pełne topowych atrakcji

EuropaAgnieszka Słupecka03.04.2023

Znane jest przede wszystkim z pięknego i zabytkowego centrum miasta, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas zwiedzania nie może zabraknąć najważniejszych zabytków, takich jak Pałac Doklecjana, Świątynia Jowisza czy Katedra św. Dujma. Split to miejsce, które warto odwiedzić podczas wypoczynku w Chorwacji, ale również spędzić tam cały swój urlop.

Split
Split

Jeśli planujecie wakacje w Chorwacji, to musicie zaplanować chociaż jeden dzień w Splicie. To jedno z najbardziej atrakcyjnych bałkańskich i niezwykłych miast, które kipi od zabytków, pięknych widoków, śródziemnomorskiego klimatu i niepowtarzalnej atmosfery. Zaczynamy zwiedzanie Spilitu!

Pałac Dioklecjana

Zaczynając zwiedzanie od rezydencji cesarza Dioklecjana, pojawia się wątpliwość, gdzie zaczyna się owa budowla. Pałac jest tak duży, że aż jego nie widać. Można odnieść wrażenie, że jest się w średniowiecznym miasteczku, a nie konkretnie w pałacu. Rezydencję wznoszono w latach 295-305. Cesarz nie liczył się z kosztami, sprowadzając marmury z wyspy Brac, Grecji czy Włoch oraz kolumny i sfinksy z Egiptu.

Pałac był w kształcie prostokąta i składał się z czterech części, z których każda miała inną funkcję: mieszkalną, administracyjną, religijną oraz wojskową. Do pałacu wchodzi się przez cztery bramy: Złotą, Srebrną, Brązową i Żelazną. Centralną część wyznaczał dziedziniec, pełniący funkcje reprezentacyjne, obniżony o kilkadziesiąt centymetrów w stosunku do poziomu ulic. To właśnie tam gromadzi się spory tłum turystów. Po wschodniej części stoi dawne mauzoleum Dioklecjana, strzeżone przez wspomniane wyżej sfinksy i lwy. Pod koniec VII w. z inicjatywy pierwszego arcybiskupa miasta mauzoleum przekształcono w katedrę. Katedra św. Dujma poświęcona jest św. Dujmowi, którego relikwie znajdują się w katedrze. Jest to jeden z najlepiej zachowanych przykładów romańskiej architektury na Bałkanach. Wewnątrz znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, w tym ołtarz z marmuru z XIV wieku, freski z XV i XVI oraz zachwycające obrazy i rzeźby. W katedrze znajdują się też skarbiec oraz archiwum z bogatą kolekcją przedmiotów liturgicznych. Najbardziej charakterystycznym elementem kościoła jest wysoka, 61-metrowa, wolnostojąca romańska dzwonnica zwana Złotą Wieżą. Na dzwonnicę można wejść, aby podziwiać piękny widok na miasto i okolice.

Pałac Doklecjana
Pałac Doklecjana

Plac Narodowy

Narodni Trg Pjaca powstał w XIII wieku i pierwotnie pełnił on funkcję rynku, na którym handlowano towarami z całego kraju. W późniejszych latach plac stał się ważnym punktem politycznym i społecznym, a na jego terenie odbywały się ważne uroczystości i wydarzenia. To miejsce, do którego traficie nawet, jak nie planujecie. Możecie zrobić sobie tutaj chwile przerwy w zwiedzaniu i skosztować jakiegoś chorwackiego dania w jednej z restauracji, albo napić się pobudzającej kawy. Sceneria renesansowych budynków na pewno sprawi, że będzie to niecodzienna przerwa na kawę.

Plac Narodowy
Plac Narodowy

Świątynia Jowisza

Ten zabytek znajduje się niedaleko katedry św. Dujma. Jest to rzymski budynek, który pierwotnie był poświęcony rzymskiemu bogu Jowiszowi, a później przekształcony w baptysterium. Budowla wyróżnia się od zewnątrz bogato zdobionym portalem i kolumnami oplecionymi roślinnymi ornamentami. Wewnątrz świątyni znajduje się oryginalny posąg Jowisza. To mężczyzna w sile wieku, trzymający w jednej ręce berło, a w drugiej piorun. Posąg wykonano z brązu i jest jednym z niewielu elementów oryginalnego wyposażenia świątyni, który przetrwał do naszych czasów. Tu również znajdują się stare sarkofagi zasłużonych arcybiskupów.

Świątynia Jowisza
Świątynia Jowisza

Świątynia Jowisza, wraz z pobliską katedrą św. Dujma i Pałacem Dioklecjana, stanowi trójkąt zabytków starożytnego Splitu, które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecnie jednym z najpopularniejszych miejsc w Splicie jest Rova, czyli nadmorska promenada. To część miasta, w której można odpocząć, siadając pod palmą w jednej z licznych kawiarni lub kupić pamiątki. Niedaleko znajduje się port, który jest największym portem pasażerskim w Chorwacji.

Muzeum Etnograficzne

Warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne, które zostało urządzone w miejscu, gdzie w IV wieku znajdowały się komnaty cesarskie, czyli sypialnie cesarza Dioklecjana, jako najbardziej intymna część Pałacu. Ponadto w Muzeum znajduje się jeden z najstarszych kościołów w Splicie, kościół św. Andrzeja z VII wieku. Muzeum jest bogato wyposażone w eksponaty. Pośród nich znajdują się stroje ludowe, instrumenty muzyczne, biżuteria, meble oraz rękodzieło ludowe. Atrakcją dla dzieci jest kolekcja zabawek.

Miejskie wzgórza

Park Marjan to rezerwat przyrody, wznoszący się na 178 m nad obrzeżami Splitu i zajmuje ogromny obszar. Podczas spaceru będziecie mogli podziwiać malownicze widoki. W parku znajduje się wiele szlaków, prowadzących przez pachnące lasy sosnowe do malowniczych punktów widokowych. Bezapelacyjnym kulminacyjnym punktem jest wzgórze Marjan, z którego roztacza się wspaniały widok na Split i Adriatyk. Poza przyrodniczymi walorami na wzgórzu mieści się również XVIII-wieczny kościół św. Jerzego, który jest jednym z najważniejszych zabytków Splitu oraz muzeum, które mieści się w pięknej renesansowej willi z XVI wieku.

Park Marjan
Park Marjan

Okolice Splitu – Salona

Ok. 6 km od Splitu znajduje się Salona, czyli ruiny starożytnego miasta rzymskiego. Obecna nazwa miasta to Solin. Pierwsze wzmianki o Salonie pochodzą z 119 r. p.n.e. Pod panowaniem Rzymian (od I w. p.n.e.) stała się największym i najbogatszym miastem środkowej Dalmacji. Liczba mieszkańców dochodziła do 50-60 tysięcy. Około 240 roku w Salonie urodził się przyszły cesarz rzymski Dioklecjan. Zobaczycie tam ruiny amfiteatru, term, fortecy, akweduktu oraz wczesnochrześcijańskiego kościoła oraz innych zabudowań.

Salona
Salona

Split poza zabytkami ma do zaoferowania również plaże. W okolicy miasta znajdują się liczne kąpieliska piaszczyste oraz kamieniste. To miejsce, w którym trudno o nudę.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.