Paszport tymczasowy - na lotnisku Chopina wyrobisz go od ręki

AktualnościAgnieszka Słupecka20.04.2023

Od 20 kwietnia 2023 roku możecie wyrobić paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina w Warszawie od ręki. Jeśli zgubicie go na lotnisku, zostanie zniszczony przed podróżą lub okaże się, że nie zauważyliście jego kończącej się daty ważności, wyrobicie go w krótkim czasie przed wylotem.

Paszport
Paszport

Zaplanowaliście cudowne wakacje za granicą. Wybieracie się na lotnisko z całym ekwipunkiem. Co za emocje, co za radość. Jednak przy odprawie okazuje się, że paszport stracił ważność lub straci zaraz po wylocie. Nie lecicie na wymarzone wakacje. Takie sytuacje często się zdarzają.

Tak było, ale to właśnie się zmieniło! Możecie teraz wyrobić paszport tymczasowy na lotnisku. Powstało do tego specjalne stanowisko na hali Lotniska Chopina. W takich sytuacjach błyskawicznie w stworzonym na lotnisku miejscu, będziecie mogli rozwiązać swoje problemy. Ten punkt jest podłączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie tymczasowego paszportu.

Ile się czeka na paszport tymczasowy?

Na paszport tymczasowy wyrobiony w punkcie na Lotnisku Chopina powinno się czekać ok. 15 minut. Dokument będzie drukowany od ręki. Na miejscu będzie możliwość wykonania zdjęcia paszportowego.

Ile jest ważny paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy będzie ważny rok i nie będzie to dokument biometryczny. Przy jego wydaniu będą brane pod uwagę przepisy krajów, do których chcecie lecieć.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Jeśli przydarzy się Wam awaryjna sytuacji i będziecie musieli skorzystać z wyrobienia paszportu tymczasowego na lotnisku, będzie się to wiązało z opłatą 30 zł. Opłaty będziecie mogli dokonać gotówką lub kartą płatniczą.

Czym różni się paszport tymczasowy od tradycyjnego?

Jak sama nazwa wskazuje różni się wspomnianym czasem jego ważności oraz tym, że nie jest biometryczny. Ważne, aby pamiętać, że nie wszystkie kraje go honorują. Jednymi z krajów, które nie honorują paszportów tymczasowych są Zjednoczone Emiraty Arabskie, Sri Lanka, Oman, Maroko (brak uregulowanych przepisów związanych z dokumentem tymczasowym), Kenia, Indie. Lista wszystkich krajów, które nie wpuszczają podróżujących z paszportem tymczasowym znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

Do krajów, które honorują paszporty tymczasowe należą m.in. Egipt, Tunezja, Dominikana, Meksyk, Wyspy Zielonego Przylądka, Mauritius oraz wiele innych.

Punkt wyrobienia paszportów na Lotnisku Chopina, jest pierwszym tego typu punktem na lotnisku w Europie. Jest to doskonała wiadomość dla turystyki i wszystkich podróżujących!

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty