Paszport tymczasowy - na lotnisku Chopina wyrobisz go od ręki

AktualnościAgnieszka Słupecka11.08.2023

Od 20 kwietnia 2023 roku możecie wyrobić paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina w Warszawie od ręki. Jeśli zgubicie go na lotnisku, zostanie zniszczony przed podróżą lub okaże się, że nie zauważyliście jego kończącej się daty ważności, wyrobicie go w krótkim czasie przed wylotem.

Paszport
Paszport

Zaplanowaliście cudowne wakacje za granicą. Wybieracie się na lotnisko z całym ekwipunkiem. Co za emocje, co za radość. Jednak przy odprawie okazuje się, że paszport stracił ważność lub straci zaraz po wylocie. Nie lecicie na wymarzone wakacje. Takie sytuacje często się zdarzają.

Tak było, ale to właśnie się zmieniło! Możecie teraz wyrobić paszport tymczasowy na lotnisku. Powstało do tego specjalne stanowisko na hali Lotniska Chopina. W takich sytuacjach błyskawicznie w stworzonym na lotnisku miejscu, będziecie mogli rozwiązać swoje problemy. Ten punkt jest podłączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie tymczasowego paszportu.

Ile się czeka na paszport tymczasowy?

Na paszport tymczasowy wyrobiony w punkcie na Lotnisku Chopina powinno się czekać ok. 15 minut. Dokument będzie drukowany od ręki. Na miejscu będzie możliwość wykonania zdjęcia paszportowego.

Ile jest ważny paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy będzie ważny rok i nie będzie to dokument biometryczny. Przy jego wydaniu będą brane pod uwagę przepisy krajów, do których chcecie lecieć.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Jeśli przydarzy się Wam awaryjna sytuacji i będziecie musieli skorzystać z wyrobienia paszportu tymczasowego na lotnisku, będzie się to wiązało z opłatą 30 zł. Opłaty będziecie mogli dokonać gotówką lub kartą płatniczą.

Czym różni się paszport tymczasowy od tradycyjnego?

Jak sama nazwa wskazuje różni się wspomnianym czasem jego ważności oraz tym, że nie jest biometryczny. Ważne, aby pamiętać, że nie wszystkie kraje go honorują. Jednymi z krajów, które nie honorują paszportów tymczasowych są Zjednoczone Emiraty Arabskie, Sri Lanka, Oman, Maroko (brak uregulowanych przepisów związanych z dokumentem tymczasowym), Kenia, Indie. Lista wszystkich krajów, które nie wpuszczają podróżujących z paszportem tymczasowym znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

Do krajów, które honorują paszporty tymczasowe należą m.in. Egipt, Tunezja, Dominikana, Meksyk, Wyspy Zielonego Przylądka, Mauritius oraz wiele innych.

Punkt wyrobienia paszportów na Lotnisku Chopina, jest pierwszym tego typu punktem na lotnisku w Europie. Jest to doskonała wiadomość dla turystyki i wszystkich podróżujących!

O paszport tymczasowy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie możecie ubiegać się nie wcześniej niż 2 dni robocze przed zaplanowanym wylotem.
Otrzymanie paszportu
Otrzymanie paszportu

Warunki uzyskania paszportu tymczasowego w urzędzie

Jeśli okaże się, że musicie pilnie wyjechać za granicę, bo zdarzy się nieprzewidziana sytuacja i nie macie paszportu, możecie się ubiegać o paszport tymczasowy.

Kiedy można otrzymać paszport tymczasowy?

  • gdy przebywacie poza granicami Polski i czekacie na odbiór paszportu biometrycznego,
  • jeśli tymczasowo nie można pobrać od Was odcisków palców.


Również taki dokument otrzymacie w nagłych przypadkach związanych z:


·      koniecznością powrotu do miejsca stałego pobytu,

·      chorobą,

·      chorobą lub pogrzebem członka rodziny,

·      działalnością zawodową,


·      nauką dzieci, rozwojem ich indywidualnych umiejętności lub koniecznością zapewnienia im opieki.

Paszport tymczasowy otrzymacie tak szybko, jak to możliwe.

Wyrobienie paszportu
Wyrobienie paszportu
Pamiętajcie, że paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż 365 dni od jego wydania. W każdym paszporcie tymczasowym znajdziecie informację o jego terminie ważności.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia paszportu tymczasowego?

Przygotujcie:

·      aktualne i kolorowe zdjęcie,

·      dowód opłaty za paszport tymczasowy (30 zł),

·      ważny dokument potwierdzający tożsamość (ważny dowód osobisty).

Jeżeli chcecie wyrobić paszport tymczasowy dla dziecka, trzeba mieć zgodę: matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.