Pustynia Namib, jedyna taka na świecie

AfrykaAgnieszka Słupecka12.05.2023

Pustynia Namib słynie z rozległych wydm i jałowych krajobrazów. Jest to jedno z najbardziej suchych miejsc na Ziemi i znajduje się wzdłuż wybrzeża Namibii w południowo-zachodniej Afryce.

Pustynia Namib
Pustynia Namib

Pustynia Namib znajduje się w południowo-zachodniej Afryce i wchodzi w skład Parku Narodowego Namib-Naukluft. Jest to najstarszą pustynia na świecie, ale nie jest największa. Jej powierzchnia to 130 tys. km kw. Niewątpliwie jest to jeden z najuboższych w opady terenów na świecie. Na obszarze pustyni wykształciły się rośliny (gatunki endemiczne), które są w stanie przetrwać ten ekstremalnie suchy klimat. Na obszarze pustyni deszcz pada niezwykle rzadko.

Doskonałym pomysłem na na zwiedzenie pustyni jest wycieczka objazdowa po Namibii. Dzięki takiej możliwości zwiedzania z przewodnikiem, turyści mogą zobaczyć nie tylko zachwycające pustynne krajobrazy, ale również poznają Namibię oraz okoliczne wioski i miejscowości.

W miesiącach, w których praktycznie nie pada deszcz najłatwiej o spotkanie z żyjącymi na tym terenie zwierzętami, które gromadzą się przy zbiornikach wodnych. Do życia w tych trudnych warunkach przystosowane jest ok. 180 gatunków fauny, które nie są spotykane nigdzie indziej. Jest to ciekawe doświadczenie dla turystów, którzy chętnie odwiedzają ten obszar. Do najbardziej popularnych zwierząt, które można zobaczyć podczas wizyty na pustyni, zalicza się antylopy, gepardy, lamparty, zebry, pawiany, a nawet dziko żyjące konie pustynne.

Sossusvlei
Sossusvlei

Niezwykły urok pustyni

Pustynia Namib przyciąga turystów falującymi wydmami, które sięgają nawet ok. 300 m wysokości. Żeby zobaczyć piękno tej pustyni i niezwykły krajobraz – trzeba udać się do Sesriem. To nazwa kanionu, obok którego mieści się siedziba Parku Narodowego Pustyni Namib-Naukluft. Sesriem to baza wypadowa do doliny Sossusvlei. Właśnie w tym miejscu prowadzi droga asfaltowa – jedyna na terenie pustyni. Tylko tu wpuszcza się turystów i naprawdę jest tu wyjątkowo malowniczo, zwłaszcza podczas zachodów słońca.

Droga przez pustynię
Droga przez pustynię

W głębi doliny ukryta jest Dead Vlei – Dolina Śmierci z charakterystycznymi wyschniętymi drzewami. Pustynia Namib to intensywna gra kolorów. Spektakl barw jest za każdym razem inny. Intensywny kolor piasku oświetlony przez słońce, przepięknie się komponuje z błękitem nieba. Gdzieniegdzie można się dopatrzyć zwinnych jaszczurek i pozornie uschniętych roślin. Na pustyni Namib można spotkać nawet kameleony, które w innych środowiskach żyją na drzewie.

Charakterystycznym zjawiskiem na pustyni Namib jest powstawanie mgieł w wyniku zderzenia ciepłych i zimnych mas powietrza. Mgły sięgają 50-80 km w głąb lądu.

Od 2013 r. pustynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisana została jako Namib Morze Piasku.

Co zabrać ze sobą na pustynię?

Lista rzeczy, jakie dobrze jest zabrać ze sobą na pustynię Namib, jest zależna od pory roku, w której zamierzamy wyruszyć w podróż oraz długość pobytu. Trzeba wiedzieć, że grudzień i styczeń jest tam środkiem lata, a lipiec i sierpień to pory zimowe. Jeśli planujecie przeżyć jednodniową przygodę na pustyni, koniecznie musicie pamiętać o kilku rzeczach. Zabierzcie ze sobą na wycieczkę:

 • koszulkę z długim rękawem, koniecznie przewiewną i z naturalnych tkanin, która będzie chroniła przed słońcem,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • nakrycie głowy, najlepiej wybrać takie, które chroni przed słońcem również kark i uszy,
 • długie przewiewne spodnie lub długa przewiewna sukienka,
 • długi rękaw typu polar i kurtka przeciwwiatrowa (wieczorami temperatura może spaść do 0°C),
 • sandały, najlepiej takie, które mają odkryte palce i nie zatrzymują piasku,
 • krem z wysokim filtrem UVA i UVB,
 • zapas wody do picia,
 • latarkę – najlepiej czołówka, jeśli planujecie być jeszcze po zachodzie słońca,
 • lornetkę, do wypatrywania dzikich zwierząt,
 • aparat fotograficzny z dużym zoomem.
Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty