Świetna wiadomość! Koniec z testami i kwarantanną dla wracających z wakacji!

AktualnościAgata BiernatKatarzyna Włodarczyk28.03.2022

To historyczne wydarzenie! Po ponad dwóch latach od rozpoczęcia pandemii koronawirusa liczba zakażeń szybko spada, a rząd znosi kolejne obostrzenia. Dla podróżnych to ważny moment – kwarantanna, izolacja i testy po powrocie do Polski zostaną zniesione z dniem 28 marca 2022 r. Teraz planowanie wakacji będzie jeszcze łatwiejsze.

Koniec testów i kwarantanny
Koniec testów i kwarantanny

AKTUALIZACJA 28.03.2022

Rząd znosi kwarantannę wjazdową od 28 marca 2022 r.

Jak zapowiadał podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, od 28 marca 2022 r. zostały zniesione kolejne obostrzenia związane z pandemią, w tym:

  • kwarantanna wjazdowa dla osób podróżujących do Polski z innych krajów,
  • konieczność wykonywania testów na obecność COVID,
  • izolacja,
  • obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych (z pewnymi wyjątkami).

Wobec tego pasażerowie i goście nie muszą już nosić masek na terenie polskich lotnisk – jednak używanie masek może nadal obowiązywać na pokładach samolotów. Decyzje w tym zakresie podejmują już poszczególne linie lotnicze.

Rozporządzenie w tym przedmiocie zostało opublikowane w dniu 25 marca 2022 r. (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25.03.2022 r. poz. 679 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).

Wg Ministerstwa tempo spadków zakażeń od kilku dni przyspiesza, a obecność przeciwciał jest wykazywana u 90 - 95 % populacji. To oznacza, że jako społeczeństwo nabraliśmy odporności zbiorowej. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy niż przypuszczano, a sytuacja w szpitalach jest opanowana i nie widać wzrostu hospitalizacji.

Jakie ułatwienia dla podróżnych?

Dla osób przyjeżdżających do Polski, w tym wracających z wakacji, zniesiony został obowiązek wykonania testów na COVID oraz kwarantanny.

Jednak, w sytuacji podejrzenia koronawirusa, to lekarz pierwszego kontaktu po przebadaniu kieruje na ewentualny test. Jeśli wynik okaże się pozytywny, pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie, a obowiązująca do tej pory izolacja nie jest nakładana.

Dobre informacje dla podróżujących. Pandemia wygasa

Na całym świecie obostrzenia w związku z COVID-19 są łagodzone z dnia na dzień. Sukcesywnie kolejne kraje luzują restrykcje. Tam, gdzie wirus ustępuje, wraca turystyka. Już teraz nie trzeba wykonywać testu na koronawirusa, podróżując do części krajów, jak chociażby Czarnogóry, Dominikany, Meksyku, Jordanii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Kuby. Natomiast większość państw, po okazaniu przez podróżnego negatywnego wyniku testu na koronawirusa bądź dokumentów o zaszczepieniu lub posiadaniu statusu ozdrowieńca (np. Unijnego Certyfikatu Covid), zwalnia z kwarantanny wjazdowej.

Skąd pobrać Unijny Certyfikat COVID?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, Unijny Certyfikat COVID (paszport covidowy), nie jest już potrzebny przy powrocie do kraju. Niemniej, jeśli wybieramy się na wakacje, przy przekraczaniu granic innych państw, dobrzej jeszcze mieć przy sobie taki certyfikat, na wszelki wypadek. Jak mówią: "Przezorny zawsze ubezpieczony". Wystarczy, że zalogujemy się na Internetowe Konto Pacjenta poprzez stronę: pacjent.gov.pl. Dokument znajdziemy w zakładce "Certyfikaty", skąd możemy go pobrać po kliknięciu w przycisk "Pobierz kod QR". Certyfikat jest też dostępny w aplikacjach na urządzenia mobilne: mojeIKP i mObywatel.

To dokąd lecimy: do Turcji, Egiptu czy Grecji? Planowanie wakacji jest jeszcze prostsze!

Czy warto jechać do Turcji?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista 😊. Warto! Wakacje w Turcji to gwarancja wspaniałych widoków, niepowtarzalnych plaż, wyśmienitego jedzenia. Do tego klimat mający cechy umiarkowanego, sprzyja zarówno opalaniu, kąpielom, ale i zwiedzaniu. Przy pierwszym wyjeździe do Turcji powstaje odwieczne pytanie: którą plażę w Turcji wybrać?

Co zobaczyć w Egipcie?

To państwo z niezwykle bogatą historią, wspaniałymi plażami i sprzyjającą wypoczynkowi pogodą. Turyści przyjeżdżają tutaj głównie, zwabieni pięknem Morza Czerwonego. Urlop w Egipcie, to przede wszystkim przepiękne rafy koralowe i jedne z najlepszych na świecie szkół nurkowania, dostosowanych dla każdego. Starożytne piramidy egipskie, to marzenie wielu przyjezdnych, tutaj są na wyciągnięcie ręki.

Najpiękniejsze miejsca w Grecji

Jeśli wybierzemy wczasy w Grecji możemy być przekonani, że zachwyci nas ona nie tylko bajkowymi plażami i lazurowym wybrzeżem. Piękno tego kraju, to również wyspy, których jest tu ok. 2 500! Naprawdę jest z czego wybierać. My nadal wahamy się, którą wyspę odwiedzić Kretę, Rodos, a może Korfu? Wybór nie jest łatwy, ale lubimy takie dylematy 😊.

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty