Koronawirus a wakacje - zasady wjazdu do Dominikany

Ameryka PółnocnaAgata Biernat26.09.2022

Dominikana to jeden z egzotycznych hitów ostatnich miesięcy, do którego loty odbywają się bez przeszkód przez cały rok. Jakie są warunki wjazdu do tego kraju i jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w związku z epidemią koronawirusa? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Jakie są zasady wjazdu do Dominikany?
Plaże w Dominikanie kuszą białym pudrowym piaskiem i lazurową wodą

Położona na karaibskiej wyspie Haiti Dominikana jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków na jesienno-zimowy wypoczynek. Podczas gdy w Polsce temperatury są coraz niższe, tam nadal możemy cieszyć się latem, bo słupki rtęci pokazują średnio 26 st. C.

Zadnim jednak wybierzemy się na nasze długo wyczekiwane egzotyczne wakacje w Dominikanie, warto sprawdzić, jakie formalności należy spełnić przed podróżą i jakie zasady obowiązują na miejscu.

AKTUALIZACJA 17.11.2022

Jakie są zasady wjazdu do Dominikany?

Dominikana to jeden z nielicznych krajów, który od początku wznowienia ruchu turystycznego (jesień 2020) nie wymaga od podróżnych przedstawiania żadnych certyfikatów zdrowotnych. By wjechać do tego kraju, nie potrzebujesz zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa, nie musisz też okazywać Unijnego Certyfikatu COVID.

Osoby przybywające do Dominikany mogą jednak zostać poddane po przyjeździe tzw. szybkim testom na obecność wirusa. Są one wykonywane na koszt Republiki Dominikany.

Przed podróżą należy wypełnić formularz lokalizacyjny Passenger Locator Form (PLF).

Z Polski do Dominikany możemy podróżować za okazaniem paszportu. Musi być on ważny zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z tego kraju, a zalecany okres ważności to co najmniej 6 miesięcy.

PAMIĘTAJ! Ważny paszport musi mieć każdy uczestnik podróży – również dzieci!

W Dominikanie dla Polaków wizy nie są wymagane, na granicy należy jednak wykupić kartę turystyczną (ok. 15 USD), która uprawnia do 30-dniowego pobytu na terenie tego kraju. Często jej koszt jest już wliczony w cenę biletu lotniczego.

Co zwiedzić podczas pobytu w Dominikanie?

Błogi wypoczynek na rajskich plażach z widokiem na krystalicznie czystą turkusową wodę to nie wszystko! Dominikana stwarza wiele możliwości spędzenia wolnego czasu – od rejsów po Morzu Karaibskim, poprzez nurkowanie i uprawianie innych sportów wodnych po zwiedzanie zabytków opowiadających o kulturze mieszkańców.

Podczas wycieczek fakultatywnych, organizowanych częściowo również w języku polskim, poznamy między innymi historię stolicy Dominikany – Santo Domingo – miasta założonego przez samego Krzysztofa Kolumba; w trakcie wyprawy na wyspę Saona zachwycimy się spektakularnym pięknem tamtejszej fauny i flory i zrobimy pamiątkowe zdjęcie ze słynną wysuniętą w kierunku morza palmą; czy wyruszymy w konną wyprawę przez tropikalny las do niesamowitych wodospadów Salto El Limón na półwyspie Samana.

Zasady powrotu do Polski

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty