Zasady wjazdu do Tanzanii i Zanzibaru

AktualnościAgata Biernat08.02.2023

Turyści mogą korzystać z ogromu atrakcji Zanzibaru. Loty z Polski do Tanzanii odbywają się regularnie, a biura podróży mają w swoich programach wycieczki na tę rajską wyspę. Poznaj aktualne warunki wjazdowe na Zanzibar i zasady bezpieczeństwa wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa.

Jakie są zasady wjazdu do Tanzanii?
Na Zanzibarze różnorodność zapachów doskonale współgra z bogactwem kolorów, które odkrywa przed nami przyroda

Obok Dominikany i Meksyku to hit ostatniej zimy, który z pewnością będzie cieszył się dużą popularnością również w tym sezonie. Należący do Tanzanii Zanzibar już na początku tego roku upodobało sobie wielu influencerów i celebrytów, a nawet twórców reality show.

Zanzibar przyciąga nie tylko wspaniałą pogodą (temperatury powietrza sięgają tu średnio 27-30 st. C), ale również wyjątkowymi gatunkami roślin i zwierząt, idealnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych i unikatową kulturą. Dla wielu osób podróż na tę wyspę to okazja do odbycia pierwszych w życiu egzotycznych wakacji i poznania esencji Afryki. Jeśli planujesz urlop w tym miejscu, koniecznie sprawdź aktualne zasady wjazdu.

Jakie są zasady podróży do Tanzanii? O jakich dokumentach należy pamiętać przed podróżą?

Do Tanzanii z Polski możemy podróżować na podstawie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego powrotu z wakacji.

PAMIĘTAJ! Ważny paszport musi mieć każdy uczestnik podróży – również dzieci!

Należy pamiętać również o wizie turystycznej. Możemy ją uzyskać na głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach na Zanzibarze, w Dar es Salaam i Kilimandżaro) oraz przez internet: https://eservices.immigration.go.tz/. Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu to 50 USD. Przepustka jest ważna na całym terytorium Tanzanii (część kontynentalna i Zanzibar) przez 90 dni.

Ponadto, każdy podróżny wybierający się do Tanzanii jest zobowiązany do wypełnienia formularza wjazdowego (tzw. Travelers Surveillance Form). Należy to zrobić online poprzez stronę: https://afyamsafiri.moh.go.tz/#/home nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem.

W dokumencie zostaniemy poproszeni m.in. o podanie danych paszportowych, daty i formy podróży; lotniska przylotu; adresu e-mail, a także danych teleadresowych hotelu, w którym będziemy zakwaterowani.

Po wypełnieniu formularza otrzymamy powiadomienie z unikalnym kodem (Unique Health Code - UHC). Należy go okazać lokalnym służbom imigracyjnym po przybyciu do Tanzanii.

UWAGA: Każdy podróżny powinien posiadać własny kod UHC.

Które miejsca warto odwiedzić na Zanzibarze?

Spotkanie oko w oko z ponad 100-letnim żółwiem; spacer przez tropikalny las pełen rzadkich gatunków egzotycznych ptaków, motyli i zagrożonych wyginięciem małp gereza ruda; rejs łódką po Oceanie Indyjskim czy wizyta na prawdziwej plantacji przypraw – wakacje na Zanzibarze z pewnością będą ciekawe i pełne kolorów!

Podczas wycieczek fakultatywnych organizowanych przez lokalnych przewodników (również w języku polskim) możemy m.in. odkryć najpiękniejsze i najbardziej dzikie miejsca na wyspie w trakcie kilkugodzinnej przygody na quadach; odwiedzić słynny rezerwat Jozani Forest i Prison Island czy zatracić się w uliczkach Kamiennego Miasta, gdzie każdy budynek i każde drzwi opowiadają własną historię.

Osobom wybierającym się na romantyczny wyjazd we dwoje polecamy rejs lokalnymi łodziami dhow, podczas którego będziecie podziwiać piękny zachód słońca; pasjonatom podwodnego życia - Safari Blue ze snurkowaniem w wodach Oceanu Indyjskiego; a podróżnym żądnym prawdziwych przygód – wyprawę do Tanzanii kontynentalnej na jedno- lub dwudniowe safari, podczas którego zyskacie szansę spotkania słoni, hipopotamów, krokodyli, lwów, antylop czy nosorożców.

Zasady powrotu do Polski

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

AKTUALIZACJA 8.02.2023 r.: Tanzania zniosła wszystkie obostrzenia w związku z COVID-19.

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.