Malta atrakcje. Co warto zobaczyć na Malcie?

EuropaAgnieszka Słupecka12.09.2023

Jedna z najpiękniejszych wysp na Morzu Śródziemnym, kusi podróżnych swoim niezwykłym urokiem, krystalicznie czystą wodą, zabytkami oraz architekturą. Malta to prawdziwy klejnot na mapie podróżnika, który oferuje niezapomniane atrakcje dla wszystkich – poznaj te najbardziej popularne!

Malta
Malta

Zabytkowa Valletta

Stolica Malty, miasto założone przez Rycerzy Świętego Jana w 1565 roku. Valetta jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i zachwyca wąskimi uliczkami, barokową architekturą i imponującymi fortecami. Jest to jedno z nielicznych starożytnych miast w Europie, które zachowały się w niemal nienaruszonym stanie. Na swojej niewielkiej powierzchni skrywa w sobie 320 obszarów zabytkowych. Podczas odwiedzin tego niezwykłego miasta, koniecznie trzeba zwiedzić: konkatedra św. Jana, teatr Manoel, fort św. Elma, pałac Casa Rocca Piccola, pałac Wielkiego Mistrza. Stolica słynie również z wielu muzeów, które podczas wakacji na Malcie warto zwiedzić: Muzeum Maltańskich Złotników, Muzeum Wojny, Muzeum Sztuk Pięknych i Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Morskie, Muzeum Katedralne.

Valetta
Valetta

Spokojna Mdina

Nazywana "Cichym Miastem", to średniowieczne miasto otoczone murami z wąskimi uliczkami i bogatą historią. Dlaczego Mdina jest tak nazywana? Kiedyś miasto było stolicą dużo bardziej zaludnioną, które politycznie miało dużo znaczenie. Wraz jednak z nadejściem Zakonu Joannitów, aglomeracja straciła pozycję stolicy państwa, która przeniesiona została do Birgu, później zaś do Valletty. Zakon, który słynął z doskonałej floty, chciał mieć swoje administracyjne centrum u wybrzeży portu. Tak też Mdina systematycznie się wyludniała i traciła na ważności. Nic też dziwnego, że stała się miastem z mniejszymi możliwościami ekonomicznymi. Obecnie miasto zamieszkiwane jest przez ok. 250 osób. Jednak spokojny charakter tego miejsca nie czyni go mniej atrakcyjnym, wręcz przeciwnie. Mnogość zabytków, spokojna atmosfera oraz wyłączenie od ruchu kołowego sprawiają, że miejscowość jest obowiązkowym punktem na mapie większości turystów. Warto zacząć zwiedzanie od przepięknej bramy Mdina Gate, którą dostrzeżecie w znanym serialu "Gra o Tron". Po jej przekroczeniu czekają na Was atrakcje takie jak Narodowe Muzeum Historii Naturalnej oraz Palazza Vilhena. W dalszej części miasta – poza plątaniną uliczek, w których warto się zagubić – dostrzeżecie katedrę św. Pawła. Świątynia jest jednym z najważniejszych zabytków Malty. Legenda głosi, że katedra została zbudowana na miejscu, gdzie św. Paweł nawrócił na chrześcijaństwo pierwszego biskupa Malty – Publiusza, po tym, jak rozbił się na wyspie w roku 60 n.e. Warto także odwiedzić Muzeum Tortur oraz Muzeum Wojny, które opowiada o losach Malty w czasie II wojny światowej.

Mdina
Mdina

Gozo i Comino

Gozo to druga co do wielkości wyspa archipelagu, znana z zielonych krajobrazów, historycznych miejsc. Gozo jest bardziej wiejskie i tradycyjne w porównaniu z Maltą, z mniejszą liczbą mieszkańców i wolniejszym tempem życia. Stolicą wyspy jest Rabat, gdzie wznosi się imponująca cytadela, która oferuje panoramiczne widoki na całą wyspę. Miejsce warte odwiedzenia to miejscowość Xwejni, w której znajdują się tradycyjne solniki, gdzie do dziś produkowana jest sól morska. Comino to trzecia co do wielkości wyspa Malty. To właśnie pomiędzy tą wyspą a wysepką Cominotto znajduje się znana maltańska Błękitna Laguna. Krystalicznie czyste wody czynią to miejsce idealnym do pływania i snorkelingu. Comino jest niewielką wyspą o powierzchni 3,5 km². Jej maltańska nazwa "Kemmuna" pochodzi od nasion kminu, który w przeszłości porastał maltańskie wyspy.

Błękitna Laguna
Błękitna Laguna

Popeye Village

To miejsce, które warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli jesteście fanami silnego marynarza, który zyskiwał siły po spożyciu zdrowego szpinaku. Popeye Village to atrakcja turystyczna na Malcie, która pierwotnie została zbudowana jako plan filmowy do produkcji musicalu "Popeye" z 1980 roku, w którym główną rolę grał Robin Williams. Wioska znajduje się w zatoce Anchor Bay, niedaleko miejscowości Mellieha na północnym zachodzie Malty. Mimo że pierwotnie było to plan filmowy, obecnie jest to park tematyczny z różnorodnymi atrakcjami. Możecie zwiedzać oryginalne drewniane domki, spotkać postaci z filmu Popeye, wziąć udział w różnych przedstawieniach na żywo i wiele więcej. To doskonałe miejsce na rodzinny wypad podczas wakacji na Malcie.

Popeye Village
Popeye Village
Fot: (C) 2021 We Seek Travel - Olly Gaspar

Wakacyjna Mellieha

To malownicze miasteczko położone jest na północy wyspy. Domy ulokowane są na wzgórzach, z których rozciąga się wspaniały widok na wyspę Gozo lub zatokę. Główną atrakcją jest Sanktuarium Maryjne z XVI wieku, które powstało dzięki zaangażowaniu miejscowej społeczności. W świątyni kryje się prawdziwa perełka: obraz nad ołtarzem, którego autorem miał być, według legendy, święty Łukasz. Niedaleko sanktuarium można odwiedzić schron z czasów II wojny światowej. Miasteczko może się również pochwalić najdłuższą piaszczystą plażą na Malcie. Więcej o plażach możecie przeczytać w naszym artykule pt. "Poznaj najpopularniejsze plaże na Malcie i Gozo". W miejscowości znajduje się Czerwona Wieża z XVII wieku, która służyła w dawnych czasach jako punkt obserwacyjny i obronny. Obecnie można podziwiać z niej piękne widoki na Mellieha Bay oraz Gozo.

To tylko kilka z wielu atrakcji jakie możecie zobaczyć podczas wakacji na Malcie. Na wyspę możecie lecieć o każdej porze roku, również podczas zimy.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.