Wczasy Gozo

Przed podróżą

Na Maltę Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
Na Malcie dla Polaków wizy nie są wymagane.
Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Wyspa Gozo należy do demokratycznej Republiki Malty i wraz z wyspami Comino, Cominotto, Filfla i Wyspami Świętego Pawła wchodzi w skład Archipelagu Maltańskiego. Leży na pn. - zach. od Malty i jest od niej pięć razy mniejsza, dlatego stanowi prawdziwy raj dla turystów ceniących sobie ciszę i intymność podczas wypoczynku. Wyspy maltańskie stanowią jakby pomost między Europą i Afryką, położone są bowiem 93 km na południe od Sycylii, 290 km na wschód od Tunezji i 290 km na północ od Libii.

Klifowe wybrzeże Gozo jest urozmaicone. Skały wapienne silnie zniszczone przez krasowienie tworzą liczne groty i zatoczki o fantazyjnych, niespotykanych "księżycowych" kształtach, a uroku wyspie dodają wszechobecne kwiaty oleandry, pięknie kontrastujące z żółtymi skałami i białą zabudową domów. Największą popularnością cieszą się pionowo wyrastające z morza groty Malty (Błękitna, Okrągła, Kocia) i Gozo (słynne Lazurowe Okno, Carolina Grotto, Xerris Grotto w miejscowości Xagrha, oraz Calypsos Cave nad Zatoką Ramla według legendy właśnie na tej wyspie mieszkał Odyseusz z nimfą Calipso. Wybrzeża maltańskich wysp są wymarzonym miejscem również dla miłośników takich sportów wodnych jak windsurfing ulubione miejsca windsurfingowców to zatoki Malty - Mellieha Bay i St Pauls Bay, gdzie rokrocznie odbywają się zawody w tej dyscyplinie sportowej.