Co warto zobaczyć w Side, czyli najciekawsze atrakcje tureckiego kurortu

AzjaMaciej Mazurek24.11.2022

Ta niezwykle urokliwa miejscowość znajduje się w połowie drogi między dwoma popularnymi ośrodkami turystycznymi – Antalyą i Alanyą. Jest idealnym miejscem dla tych, którzy na Riwierze Tureckiej poszukają błogiego spokoju i wakacyjnego relaksu. Co właściwie warto tam zobaczyć? Okazuje się, że mimo niewielkich rozmiarów miasto Side i jego okolicę mają naprawdę dużo do zaproponowania.

Wakacje w Side
Wakacje w Side
Fot: Soloviova Liudmyla

Gratka dla fanów historii

Pierwsze wzmianki o Side pochodzą z ok. VII – VI w. p.n.e. W dobie Imperium Rzymskiego miasto było ważnym ośrodkiem portowym. Pozostałości tamtych minionych czasów przetrwały do dziś i cały czas można je podziwiać. W historycznej części miasta, położonej na charakterystycznym cyplu, znajdziecie między innymi ruiny świątyni Apolla – zapewne najbardziej rozpoznawalny punkt tej miejscowości. Komponujące się z Morzem Śródziemnym kolumny w stylu korynckim najlepiej wyglądają po zmroku, kiedy są podświetlone. Jest to absolutnie obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Side. Koniecznie zróbcie sobie tutaj zdjęcie. To nie wszystko!

Nieopodal tego miejsca znajdziecie jeden z najlepiej zachowanych starożytnych amfiteatrów, który niegdyś mógł pomieścić nawet do 15 tysięcy osób! Spacerując po jego kamiennej widowni, poczujecie się trochę jak na wakacjach w Grecji. Tymczasem ulicę obok w budynku po dawnej rzymskiej łaźni funkcjonuje Muzeum Archeologiczne, gdzie czekają na Was antyczne wazy i rzeźby – owoce bogatych miejscowych wykopalisk.

Ruiny w Side
Ruiny w Side

Atrakcyjna linia brzegowa

Wakacje w Side to gratka dla fanów plażowania. To w końcu nadmorska miejscowość z długimi i szerokimi plażami, gdzie czeka na was wszystko to, czego plażowa dusza może zapragnąć: ciepłe wody Morza Śródziemnego (w sierpniu nawet 29 st. C!), bary i restauracje, gdzie ugasicie pragnienie po całym dniu wylegiwania się promieniach słońca, i najważniejsze: piasek o kolorze złota, który ugości was na długie, leniwe popołudnia z opalaniem w roli głównej.

Odwiedziny tutaj to również świetna okazja do wypróbowania oferty sportów wodnych: zaczynając od nurkowania, połączonego z podziwianiem podwodnej fauny i flory, kończąc na trochę bardziej szalonych rozrywkach, jak parasailing, czyli latanie nad wodą ze spadochronem. Spragnieni wodnych szaleństw z pewnością nie będą się tu nudzić.

Atrakcyjna linia brzegowa Side
Atrakcyjna linia brzegowa Side

Pobliskie miejscowości

Warto się również przyjrzeć okolicom Side, a zwłaszcza miejscowości Manavgat, z którą graniczy. Dosłownie kilka kilometrów od centrum tego miasta znajdziecie niewielki, ale urokliwie położony wodospad. Park, w którym się znajduje jest pełen klimatycznych kawiarni, restauracji i sklepów z pamiątkami. To z pewnością świetne miejsce na rodzinną przechadzkę w przerwie od all inclusive w hotelu. Trzeba dodać, że przyjezdni najczęściej odwiedzają to miasto z innego powodu. Jest nim targ, który odbywa się w każdy poniedziałek i czwartek. Jest to tradycyjny turecki targ, na którym kupicie świeże owoce, warzywa, ale też lokalne pamiątki i ubrania. Manavgat to również świetna baza wypadowa do różnego rodzaju wycieczek fakultatywnych, jak np. rejsu wzdłuż rzeki o tej samej nazwie co miasto. No i nie zapomnijmy o całkiem bliskim położeniu wcześniej wspomnianych AlanyiAntalyi. Jednodniowy city tour do tych miast to ciekawy pomysł na spędzenie czasu. Dzięki temu będziecie mogli szerzej poznać okolice Side i jeszcze aktywniej spędzić swoje wakacje w tym miejscu

Wodospad Manavgat w Turcji
Wodospad Manavgat w Turcji
Skopiowano
Skopiuj link
Maciej Mazurek
Maciej Mazurek
Swoją przygodę w Wakacje.pl zaczął w lutym 2020 roku od Działu Obsługi Posprzedażowej. Aktualnie pracuje jako Specjalista ds. mediów społecznościowych w Departamencie Marketingu. Na co dzień studiuje dziennikarstwo i medioznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie marzy o jakieś naprawdę dalekiej podróży, np. do Nowej Zelandii lub do Argentyny. Najlepiej czuje się w miejscach, gdzie widzi palmy za oknem.