Tureckie lody, czyli dondurma

Kuchnie świataAgnieszka Słupecka09.06.2023

Lody tureckie to prawdziwe arcydzieło kulinarne, które podbija serca smakoszy na całym świecie. Niepowtarzalny smak, konsystencja i wygląd tych lodów wyróżniają je spośród innych mrożonych deserów.

Dondurma
Dondurma

Wakacje w Turcji to poza zwiedzaniem również odkrywanie nowych i niepowtarzalnych smaków. Takim smakowym odkryciem będą tureckie lody – dondurma. Nazwa dondurma pochodzi od tureckiego słowa döndürmek, co oznacza kręcić lub obracać. Słowo to odnosi się do procesu mieszania i kręcenia masy lodowej, który jest kluczowy w produkcji dondurmy. Jednym słowem oznacza lody.

Jaka jest różnica między tradycyjnymi lodami a dondurma?

Największa różnica między lodami tradycyjnymi (europejskimi) a tureckimi to konsystencja. Lody tureckie mają gęściejszą i zwartą konsystencję raz wolniej się rozpuszczają. Dondurma również są bardziej rozciągliwe.

Podobnie jak w przypadku innych lodów, dondurma składają się z mleka, śmietany, cukru i różnych smakowych dodatków. Jednakże dodatkową kluczową cechą tych lodów jest naturalny kleik z korzenia rośliny salep lub z mączki z pestek drzewa chlebowego, co powoduje, że lody stają się bardziej elastyczne i gęste. Do lodów przeważnie używa się mleka koziego, które dodatkowo dodaje swoistego aromatu.

Proces produkcji lodów tureckich jest wyjątkowo pracochłonny i wymaga wiele ręcznej pracy. Składniki są mieszane i podgrzewane, a następnie muszą być intensywnie mieszane, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Mieszanie jest intensywne i zdecydowanie dłużej trwa niż przy wyrobie lodów tradycyjnych. Następnie masa jest schładzana i gotowa do sprzedaży.

Dondurma często sprzedaje się z ulicznych wózków, a sprzedawcy często wykonują różne triki, które zadziwiają klientów. Tureccy sprzedawcy robią często z tego niezwykłe widowisko, które zaciekawia przechodniów.

Tureckie lody
Tureckie lody

Gdzie można zjeść tureckie lody?

Dondurma sprzedawane są w wielu miejscach w Turcji, jednak najwięcej lodowych punktów znajdziecie w części Turcji Egejskiej. Szczególnie popularne są one w miejscowościach turystycznych, takich jak Stambuł, Izmir, AntalyaBodrum, gdzie można znaleźć wiele miejsc, które specjalizują się w produkcji i sprzedaży tych smacznych lodów.

W niektórych regionach Turcji dondurma jest tradycyjnie spożywana z wafelkiem w kształcie rogalika zwanych "Maras dondurma", od nazwy miasta Maras w południowo-wschodniej Turcji, które słynie z produkcji tych wafli.

Turcja słynie ze znakomitej kuchni, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł "Co zjeść w Turcji". Wakacje w tym kraju będą niezapomnianym dla Was czasem, również z powodu niepowtarzalnych smaków i aromatów.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.