Linia lotnicza waży pasażerów

AktualnościAgnieszka Słupecka09.02.2024

Fiński przewoźnik Finnair jest odpowiedzialny za kontrowersyjny krok, który polega na wprowadzeniu procedury ważenia pasażerów wylatujących z Helsinek.

Finnair
Finnair

Finnair wprowadza nową procedurę

Finnair to flagowy przewoźnik lotniczy Finlandii, który został założony w 1923 roku. Jest to jedna z najstarszych linii lotniczych na świecie, a zarazem jedna z najbardziej renomowanych marek w branży lotniczej. Główna siedziba Finnair znajduje się w Helsinkach, stolicy Finlandii.

Linie lotnicze Finnair 5 lutego rozpoczęły nową procedurę ważenia pasażerów korzystających z usług przewoźnika. Możliwość uczestnictwa w tej procedurze była dobrowolna. W ciągu trzech pierwszych dni ok. 500 ochotników zaakceptowało pomysł fińskiej linii lotniczej i poddało się ważeniu wraz z bagażem podręcznym przed wejściem na pokład. Ważenie jest anonimowe. Jeśli chcecie dobrze spakować swój bagaż podręczny, przeczytajcie nasz artykuł pt. "Bagaż podręczny, co można zabrać i jak go spakować".

Ważenie bagażu
Ważenie bagażu

Zważony pasażer to dobrze wyważony samolot

Celem ważenia pasażerów jest aktualizacja danych. Procedura jest istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ samoloty mają określoną nośność. Przewiduje się, że akcja potrwa do maja, z wyjątkiem marca. Wyniki zostaną przekazane fińskiej agencji transportu i komunikacji. Na ich podstawie zostaną ustalone nowe normy obciążenia samolotów, które będą obowiązywać do 2030 roku. O ile linie lotnicze znają wagę wszystkich innych aspektów, o tyle waga pasażerów i ich bagażu podręcznego jest obliczana na podstawie średnich wag potwierdzonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Każdy samolot ma ustaloną masę maksymalną zapewniającą bezpieczny start i masa ta nie może zostać przekroczona. Waga samolotu obejmuje masę samego samolotu oraz masę paliwa, bagażu rejestrowanego, cateringu na pokładzie, zbiorników na wodę i oczywiście klientów.

Przed lotem
Przed lotem

Ważenie odbywać się będzie w Helsinkach

Obszar ważenia będzie się odbywał wokół wybranej liczby bramek odlotów na lotnisku w Helsinkach. Program obejmie wybrane loty europejskie w strefie Schengen oraz szereg lotów długodystansowych.

Jak komunikuje linia lotnicza w swoim serwisie internetowym od 2018 r. Finnair stosuje średnie wagi ustalane na podstawie własnych pomiarów, jednak władze wymagają aktualizacji tych danych co pięć lat. Ponieważ poprzednie pomiary przeprowadzono w latach 2017 i 2018, nadszedł czas na zebranie zaktualizowanych danych.

Satu Munnukka, dyrektor ds. procesów naziemnych w Finnair, powiedział: "Wykorzystujemy dane ważone do średnich obliczeń wymaganych do bezpiecznego wykonywania lotów, a zebrane dane nie są w żaden sposób łączone z danymi osobowymi klienta".

Ważenie na lotnisku
Ważenie na lotnisku

Finnair nie jest pionierem w ważeniu

W sierpniu 2023 roku koreańska firma lotnicza – Korean Air – również pozyskiwała powyższe dane przez krótki okres od maja do września. Miało to na celu zmniejszenie zużycia paliwa dzięki oszacowaniu dokładniejszej masy samolotu.

Ważenie w Korean Air
Ważenie w Korean Air

Linia lotnicza Finnair jest znana z dbałości o komfort pasażerów i wysoką jakość obsługi. Procedury tego rodzaju mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa podczas lotu. Jednakże, co sądzicie, czy również poprawi to komfort podczas odprawy pasażerskiej?

Więcej o tej nowej procedurze Finnair przeczytacie na stronie przewoźnika. Jeśli chcecie się dowiedzieć o rodzajach samolotów, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu pt. "Rodzaje samolotów pasażerskich. Czym lecisz na wakacje?".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.