Najdłuższy lot samolotem

RankingiAgnieszka Słupecka18.12.2023

Lot samolotem to najszybsza możliwość przemieszczania się. Często loty wakacyjne trwają krótko i czas szybko potrafi zlecieć. W powietrznym świecie prędkości istnieją takie trasy, które stawiają przed podróżnymi wyzwanie i wymagają nie tylko paszportu, ale również przygotowania psychicznego. Poznaj najdłuższe trasy lotnicze na świecie.

Lot samolotem
Lot samolotem

5 najdłuższych tras lotniczych

1.      Najdłuższe połączenie lotnicze na świecie to lot z USA do Singapuru, który trwał 18 godzin i 30 minut. Podróż odbywała się liniami lotniczymi Singapore Airlines. Ta trasa była obsługiwana przez samolot Airbus A350-900ULR (Ultra Long Range). Odległość lotu wynosiła około 16 700 km.

2.      Drugi pod względem długości lotu jest lot na trasie Auckland w Nowej Zelandii do Dohy w Katarze liniami Qatar Airways trwający 17 godzin i 30 minut.

3.      Lot z Auckland do Dubaju liniami Emirates trwa 17 godzin i 20 minut.

4.      Lot Qantas z Dallas w USA do Sydney liniami Qantas trwa 17 godzin.

5.      Kolejne połączenie lotnicze, którego czas lotu jest wymagający dla pasażerów to podróż samolotem linii Etihad z Abu Dhabi do Los Angeles, trwa 16 godz. 45 minut.

W samolocie
W samolocie

Jednak najdłuższy lot przed nami. Linia lotnicza Qantas zakupiła najnowsze samoloty Airbus A350-1000 przeznaczone na trasy długodystansowe. Taka najdłuższa trasa planowana jest na rok 2025 z Sydney do Londynu. Lot ma trwać 20 godzin. Nie będzie to tani lot, gdyż, aby lot był opłacalny przy tak wysokich cenach paliwa, przewoźnik musi sprzedać odpowiednią liczbę biletów w wyższych klasach.

Najdłuższy lot samolotem z Polski

Najdłuższe bezpośrednie połączenie odbyło się na trasie z Warszawy do Antofagasta w Chile i trwał 14 godzin i 30 minut. Rejs zrealizowała polska linia lotnicza LOT i samolot pokonał 12 tys. km.

Z kolei z obecnej regularnej siatki połączeń, najdłuższa realizowana przez LOT trasa to połączenie z Warszawy do Los Angeles, gdzie czas przelotu z Warszawy wynosi 12 godzin i 40 minut.

Najdłuższe loty samolotem
Najdłuższe loty samolotem

Jak się przygotować do długiego lotu?

1.      Ubierz się wygodnie – wybierz luźne i wygodne ubrania (najlepiej z naturalnych tkanin). Warto w podróży mieć odzież z długim rękawem, ponieważ temperatura na pokładzie może być zmienna bez względu na porę roku. Również warto mieć ze sobą skarpetki bez uciskowe.

2.      Ruch – wstawaj co jakiś czas i poruszaj się, aby unikną zesztywnienia mięśni oraz aby pobudzić krążenie.

3.      Pij dużo wody – dzięki wodzie unikniesz odwodnienia i zapobiegniesz bólom głowy.

4.      Unikaj spożywania alkoholu i nadmiernej ilości kofeiny.

5.      Zabierz ze sobą książki, magazyny, słuchawki, czytnik e-booków, gry planszowe, czy cokolwiek, co pomoże zabić czas.

6.      Zabierz ze sobą wygodną poduszkę, mały kocyk oraz jeśli przeszkadza Ci hałas w samolocie stopery do uszu lub słuchawki, które eliminują szum i hałas.

Najdłuższe loty samolotem
Najdłuższe loty samolotem

Czas trwania lotów czarterowych z Polski do najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych

Czartery do krajów basenu Morza Śródziemnego

Czas trwania takich lotów z Polski do miejsc, takich jak Hiszpania, Grecja, Włochy czy Turcja wynosi zazwyczaj od 2 do 4 godzin.

Czartery średniego zasięgu

Loty do takich miejsc jak Wyspy Kanaryjskie, Madera, Azory trwają 5-6 godzin.

Czartery do regionu Morza Czarnego i Bliskiego Wschodu

Loty do miejsc, takich jak Egipt, Tunezja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą trwać od 4 do 6 godzin.

Czartery do kierunków egzotycznych

Loty na bardziej egzotyczne kierunki, na przykład do Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Zachodniej czy Karaibów, mogą trwać od 8 do nawet 14 godzin, w zależności od konkretnego celu podróży oraz, czy dany lot jest z przesiadką, czy bez.

Jeśli interesuje Cię temat dotyczący samolotów oraz podróży, przeczytaj nasze artykuły:

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.