Skąd pobrać zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19?

AktualnościAgata Biernat14.05.2021

By móc przekroczyć granice części państw bez obowiązku wykonywania testu na koronawirusa, osoby zaszczepione powinny przedstawić zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień. Gdzie znajdziemy taki dokument i jakie dane powinien zawierać?

Skąd pobrać zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19?
Skąd pobrać zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19?

Władze niektórych państw zwalniają osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 z obowiązku przedstawiania na wjeździe negatywnego wyniku testu na koronawirusa czy odbywania kwarantanny. Na wprowadzenie takich udogodnień dla podróżnych zdecydowały się już między innymi Grecja, Chorwacja, Cypr czy Bułgaria.

Warunkiem jest okazanie dokumentu potwierdzającego odbycie pełnego cyklu szczepień wystawionego przez organy publiczne i przetłumaczonego na język angielski. Takie zaświadczenie powinno zawierać dane osoby przyjmującej szczepienie (zgodne z dokumentem tożsamości, którym posługuje się podczas podróży), nazwę szczepionki, daty podania dawek oraz oznaczenie wystawcy zaświadczenia. Skąd możemy je pobrać?

Zaświadczenie o szczepieniu – gdzie je znaleźć?

Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie. Takie potwierdzenie znajdziemy też na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

WAŻNE! Kompletne zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 składa się z trzech elementów: pobranego z konta pacjenta zaświadczenia, kodu QR i papierowego potwierdzenia z nazwą szczepionki, które otrzymaliśmy w punkcie podczas szczepienia.

By pobrać zaświadczenie o odbytym szczepieniu przeciw COVID-19, należy wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Możemy to zrobić za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub e-dowodu.

Jak zalogować się na IKP?
Jak zalogować się na IKP?
Jak zalogować się na IKP?
Jak zalogować się na IKP?

Po zalogowaniu musimy wybrać zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”.

Po zalogowaniu musimy wybrać zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”.
Po zalogowaniu musimy wybrać zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”.

Stąd, po pojawieniu się listy przyjętych przez nas dawek szczepionki, pobierzemy „Poświadczenie PDF”, które zawiera informację o dacie przyjęcia preparatu oraz nasze podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL). Jest ono dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

W dokumencie nie zawarto informacji o nazwie i numerze serii szczepionki, dlatego oprócz poświadczenia w podróż należy zabrać ze sobą kartę, którą otrzymaliśmy w punkcie szczepień oraz kod QR.

Wzór papierowego potwierdzenia z nazwą szczepionki, które otrzymamy w punkcie podczas szczepienia
Wzór papierowego potwierdzenia z nazwą szczepionki, które otrzymamy w punkcie podczas szczepienia

Kod QR z zapisaną informacją o przebytym szczepieniu pobierzemy w tym samym miejscu, co „Poświadczenie PDF” (Czyli w zakładce „Profilaktyka” -> „Szczepienia” na IKP). Będzie dostępny po przyjęciu przez nas pełnego cyklu szczepień (jednej dawki szczepionki Johnson & Johnson lub dwóch dawek preparatu Pfizer, Moderna i AstraZeneca). Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, o jego wydruk możemy poprosić również punkt szczepień.

Unijne certyfikaty szczepień – ułatwienie dla podróżnych

By ułatwić turystom podróżowanie po Europie, UE od kilku miesięcy pracuje nad wprowadzeniem tzw. unijnych certyfikatów COVID-19. Taki dokument ma być bezpłatny i dostępny dla każdego obywatela UE w formie cyfrowej lub papierowej. Jego wprowadzenie jest planowane w drugiej połowie czerwca, ale już teraz odbywają się pierwsze testy tego rozwiązania.

W dokumencie znajdą się informacje o odbytym szczepieniu, przechorowaniu COVID-19 lub negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Posługując się takim certyfikatem, nie będziemy potrzebowali dodatkowych zaświadczeń lekarskich. Nie będziemy też musieli tłumaczyć dokumentów (np. zaświadczenia o odbyciu izolacji czy testu na obecność koronawirusa) na język angielski. Co ważne, wszystkie najważniejsze informacje, np. o szczepieniu, będą dostępne w jednym miejscu.

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty