Co to jest jet lag? Jakie daje objawy i jak sobie z nim radzić - sprawdź przed podróżą

PoradnikiKatarzyna Włodarczyk14.06.2022

Jeśli wybierasz się w długą podróż i czeka Cię zmiana czasu, całkiem prawdopodobne, że odczujesz jet lag. Czym jest jet lag, czy każdy odczuwa jego skutki i jak sobie z nimi radzić? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej.

Co to jest jet lag?
Co to jest jet lag?

Jet lag / jetlag - tłumaczenie

Zgodnie z tłumaczeniem jet lag / jetlag (spotyka się obie formy) oznacza zmęczenie spowodowane różnicą czasu. Jest zupełnie naturalnym zjawiskiem spowodowanym zmianą strefy czasowej.

Jeśli np. przelecimy z Warszawy do Nowego Jorku, (gdzie jest o 6 godzin wcześniej niż w Polsce), jest duże prawdopodobieństwo, że przez krótki czas będziemy odczuwać zmiany związane przede wszystkim z tym, że zmrok zapadnie później niż w Polsce, a przez to musimy być dłużej aktywni.

Jednak, jet lag nie dotyka wszystkich i jest kwestią bardzo indywidualną.

Objawy jet lag

Najczęściej występują zaburzenia snu, apetytu, gorsze samopoczucie, dezorientacja, bóle głowy.

Natężenie objawów uzależnione jest od ilości przekraczanych stref czasowych, od kierunku podróży, a także od naszego wieku, wewnętrznego zegara biologicznego, stanu zdrowia i predyspozycji.

Jet lag, inaczej zwany właśnie zespołem nagłej zmiany strefy czasowej, dotyczy więc wyłącznie dalekich podróży, najczęściej samolotem.

Jetlag - jak sobie poradzić ze zmianą czau
Jetlag - jak sobie poradzić ze zmianą czau

Jak pokonać jetlag?

1. Postaraj się zaplanować lot tak, aby w miejscu docelowym być późnym wieczorem.

Jeśli będzie ciemno, po długiej podróży łatwiej będzie nam zasnąć i szybciej zregenerować.

2. Po przyjeździe spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

I oddychaj. Oddech oczyszcza organizm i pomaga w pozbyciu się toksyn. Może właśnie teraz warto poznać prozdrowotne właściwości technik oddechowych. Fantastyczną techniką na stres, uspokojenie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest metoda ujjayi.

Jet lag - oddech pomoże
Jet lag - oddech pomoże

3. Nie planuj forsownych czynności w pierwsze dni po wylądowaniu (wyluzuj i daj sobie czas 😊).

4. Zadbaj o nawodnienie organizmu. Pij wodę!

Jak mawiano w starożytności "Sanus Per Aquam" lub "Sanitas Per Aquam" - czyli zdrowy przez wodę lub zdrowy dzięki wodzie. W skrócie po prostu SPA 😊.

Picie wody, z dodatkiem elektrolitu pozwoli nam z całą pewnością szybciej dojść do siebie.

Jet lag - sposoby - pij wodę
Jet lag - sposoby - pij wodę

5. Zadbaj o lekkostrawną dietę.

Nasz organizm, przez konieczność dostosowania się do zmiany cyklu dobowego i tak ma full roboty. Nie dokładajmy mu i sobie. Wiadomo, o dietę warto zawsze dbać, ale w tym konkretnym momencie, mamy najlepsze uzasadnienie, aby szczególnie o siebie zadbać.

6. Unikaj alkoholu.

Pozornie może się wydawać, że spożycie alkoholu pomoże w zaśnięciu. Jednak po przebudzeniu możemy czuć się znacznie gorzej. Tu nie warto nic przyspieszać. Slow life można wprowadzić tutaj bezkarnie.

7. Ogranicz spożycie kofeiny.

Jesteś zmęczony? Lepiej uzupełnij potas i sięgnij po sok pomidorowy lub wodę z dodatkiem elektrolitów. Twój organizm będzie Ci wdzięczny.

Jetlat - sposoby - dieta
Jetlag - sposoby - dieta

8. Farmakologia.

Zazwyczaj jet lag mija samoistnie po jednym lub kilku dniach. Niemniej, jeśli mimo zastosowania wszystkich powyższy punktów nadal czujemy się kiepsko, należy sięgnąć po dostępne lekarstwa, oczywiście po zaczerpnięciu opinii lekarza lub farmaceuty.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się wyjazdem 😊.
Wspaniałe wakacje
Wspaniałe wakacje

Dokąd polecisz na wakacje? Dominikana, Kuba, Tajlandia? A może masz inne plany? Na pewno z tymi informacjami ich realizacja będzie jeszcze przyjemniejsza!

Katarzyna Włodarczyk
Katarzyna Włodarczyk
Z pisaniem związana od 2007 roku, kiedy to podczas swojej pierwszej samotnej kilkumiesięcznej podróży do Indii zaczęła prowadzić bloga tematycznego i kanały w mediach społecznościowych. Pasja do podróżowania zaowocowała ukończonymi studiami podyplomowymi z zakresu turystyki oraz marketingu. W pracy i w życiu codziennym najbardziej ceni możliwość kontaktu z ludźmi i ciągły rozwój. W Wakacje.pl, jako specjalistka ds. content marketingu, odpowiada za treści o tematyce turystycznej.

Polecane oferty