Jak się targować na orientalnych bazarach?

PoradnikiAgnieszka Słupecka21.02.2023

Ledwo przekroczycie próg sklepu, sprzedawca zaserwuje Wam szklaneczkę kawy lub herbaty, a może i czegoś mocniejszego (raki). Jeśli zrobiliście ten pierwszy krok, musicie zrobić kolejny… zaczynamy targowanie!

Orientalny bazar
Orientalny bazar

Kupowanie na bazarach np. podczas wakacji w Turcji, Tunezji, czy Egipcie może być bardzo miłym doświadczeniem. Jeśli naprawdę chcecie coś kupić. Jednak myszkowanie po stoiskach bez zamiaru kupienia czegokolwiek nie będzie mile widziane na bazarze, zwłaszcza jeśli wstąpicie do środka i zostanie Wam podana np. świeżo zaparzona herbata. Wypada zatem zachować poczucie humoru i nie dać się wciągnąć w kupowanie na siłę. Do tego zadania musicie poznać kilka ważnych zasad i zwyczajów.

Ceny na bazarach z reguły nie są sztywne i należy się targować. Targowanie to ważny proces w kulturze Bliskiego Wschodu. Z założenia targowanie nie ma prowadzić do jednostronnego obniżenia ceny, a do zapewnienia korzyści obydwu stronom. To nic innego jak negocjacje handlowe, w których dąży się do kompromisu i każda osoba coś od siebie daje, a czasami z czegoś rezygnuje. Nigdy nie wolno zgadzać się na pierwszą ustaloną cenę. Wyjątek stanowią produkty spożywcze, które mają ustalone kwoty oraz większe sklepy i supermarkety. Uzgodniona ostatecznie cena powinna się mieścić w przedziale 50-70%, jednak to nasza intuicja i rozsądek będą najważniejsze. Nigdy nie należy wspominać ceny, na którą nie możemy sobie pozwolić. Żeby uzyskać jak najniższą dla nas ofertę, należy się wykazać odrobiną talentu aktorskiego i spokojem. Orientalni kupcy targowanie mają we krwi i doskonale wiedzą, w jakim stopniu mogą sobie pozwolić.

Nie możemy pokazać, że bardzo nam zależy na konkretnym przedmiocie, im bardziej będziemy zainteresowani kupnem, tym trudniej będzie zbić cenę.

Sprzedawcy będą próbować wejść z nami w interakcje, będą nazywać się naszymi przyjaciółmi, zagadywać nas, częstować słodkościami, opowiadać o sobie, po to by zyskać naszą uwagę i związać się z nami, co finalnie zakończy się transakcją kupna –sprzedaży.

Na zakupach
Na zakupach

O czym warto pamiętać podczas targowania?

Wybierajcie mniejsze targi lub odejdźcie kawałek od centrum – zobaczycie inny, mniej turystyczny świat, w którym ceny będą niższe.

Unikajcie zakupów w turystycznych miejscach – tam najłatwiej o zawyżone ceny, jak i oszukiwanie na jakości produktów.

Jeśli już się targujecie to po to, żeby kupić dany przedmiot. Nigdy nie dopuście do sytuacji, w której sprzedawca zgadza się na wytargowaną cenę, a Wy nagle rezygnujecie z zakupu przedmiotu. Tak się nie robi, jest to bardzo źle widziane.

Pamiętaj, że pytanie o cenę, to już początek targowania.

Przed dokonaniem zakupu dobrze jest zapoznać się z faktycznymi cenami konkretnych przedmiotów czy artykułów spożywczych, aby mieć pewność, ze wynegocjowana przez Was kwota jest korzystna. Gdzie poznać ceny? Najlepiej w jakichś innych sklepach, gdzie są one z góry ustalone i wywieszone przy towarze.

Musicie oszacować, ile możecie zapłacić za konkretny przedmiot.

Udając się na zakupy, nie należy zakładać na siebie zbyt dużo biżuterii czy innych drogich rzeczy świadczących o naszej zamożności, bo to automatycznie podniesie wartość towarów, które chcemy nabyć. 

Jeśli nie zamierzasz nic kupić, odmów proponowaną przez handlarza herbatę lub inny napój. Nie daj się wciągnąć do środka sklepu/straganu.

Zakupy na bazarze
Zakupy na bazarze

Kiedy się nie targujemy?

Jeżeli produkt ma jasno określoną cenę, jest ona ostateczna, bierze pod uwagę jego jakość, koszty prowadzenia biznesu i utrzymania pracownika. W takim przypadku się nie targujemy, a co najważniejsze, wspieramy uczciwych sprzedawców.

Wakacje to wspaniały czas na poznawanie nowych ludzi, kultur, smaków i doświadczeń. Takim doświadczeniem na pewno będzie targowanie się na orientalnym bazarze. Powodzenia!

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.